Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finanse publiczne w Polsce zagrożone

0
Podziel się:

Fitch: W 2010 r. dług publiczny osiągnie poziom 56,3 proc. PKB.

Finanse publiczne w Polsce zagrożone
(reiner.kraft/CC/Flickr)
bEJDymrV

Stan finansów publicznych w Polsce będzie się dalej pogarszał ze względu na spowolnienie gospodarcze. W Polsce w 2010 r. dług publiczny osiągnie poziom 56,3 proc. PKB. Istnieje ryzyko, że Polska przyjmie euro po 2013 - informuje agencja Fitch Ratings w komunikacie.

Fitch przygotował specjalny raport na temat zagrożeń dla finansów publicznych w Europie Środkowej. Obok złych prognoz dla Polski, w raporcie znalazły się też negatywne przewidywania co do przyszłości Czech i Węgier.

_ - Skutki globalnej recesji i finansowego spowolnienia przyczyniły się do bardzo silnego spadku stopy wzrostu gospodarczego w Czechach, na Węgrzech i w Polsce, a w konsekwencji do negatywnej presji na finanse publiczne _ - uważa cytowany w komunikacie Dyrektor w Departamencie Ratingów Państw w Fitch, David Heslam.

bEJDymrX

ZOBACZ TAKŻE:MF: W 2009 r. dług publiczny nie przekroczy 55 proc. PKB
Heslam ostrzegł, że _ znaczne pogorszenie sytuacji finansów publicznych w tych krajach może doprowadzić do negatywnych decyzji ratingowych _, jeśli kraje te nie przygotują i nie wdrożą wiarygodnych średniookresowych programów konsolidacyjnych. _ We wszystkich trzech krajach sytuacja polityczna i cykl wyborczy zwiększają ryzyko poluzowania dyscypliny budżetowej _ - dodał.

Agencja przewiduje, że w Polsce dług publiczny osiągnie poziom 56,3 proc. PKB w roku 2010, co oznacza wzrost o 9,1 pkt proc. w porównaniu do końca roku 2008. Według firmy jest to w dużej mierze zgodne ze średnimi prognozami dla państw z ratingami w kategorii _ A _ (pojedyncze A oznacza dobrą ocenę; wyższą kategorię AA w regionie ma tylko Słowenia).

_ - Prognoza ta zakłada, że rządowi uda się w dużej mierze zrealizować ambitny plan prywatyzacji zaplanowany na rok 2010. Brak jego realizacji przyczyni się do dalszego wzrostu poziomu zadłużenia. W przypadku braku pozytywnych zdarzeń istnieje prawdopodobieństwo (...), że poziom długu publicznego przekroczy konstytucyjny próg ostrożnościowy w wysokości 55 proc. PKB, co oznacza automatyczne ograniczenia dla budżetu na rok 2012 _ - informuje agencja.

Jej zdaniem, wiarygodny plan obniżania deficytu od roku 2011 jest konieczny, aby deficyt oraz poziom zadłużenia w Polsce nie zaczęły odstawać od tych w innych krajach z ratingami w kategorii _ pojedyncze A _, co skutkowałoby negatywną presją na ratingi Polski.

bEJDymsd

_ - Deficyt budżetowy przewidywany jest na poziomie 5,5 proc. PKB w roku 2009 i 6,3 proc. PKB w roku 2010, co oznaczałoby prawdopodobne opóźnienie potencjalnego terminu przyjęcia euro poza rok 2013, który zakładał Fitch w swoim poprzednim scenariuszu. Aktywny kalendarz wyborczy - wybory prezydenckie w roku 2010 i parlamentarne w 2011 - zwiększają ryzyko co do utrzymania dyscypliny budżetowej w średnim okresie _ - czytamy w komunikacie.

Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl
bEJDymsy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)