Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Finansowanie Kościoła z podatków? Tak chce rząd

0
Podziel się:

Ministerstwo oszacowało kwotę jaką obywatele będą mogli przekazywać na rzecz kościołów.

Finansowanie Kościoła z podatków? Tak chce rząd
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Rządowo-kościelne zespoły robocze będą pracowały nad nowymi sposobami finansowania Kościoła - poinformował Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. W przyszłym tygodniu rozpoczną się pracę nad powołaniem tych grup.

Aktualizacja 17:53

Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu, Michał Boni zaproponował samodzielne opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne przez duchownych. Według projektu, do którego dotarła Informacyjna Agencja Radiowa, obywatele będą mieli prawo na przekazywanie na rzecz kościołów i związków wyznaniowych 0,3 proc. podatku, co zgodnie z założeniem projektu oznacza likwidację Funduszu Kościelnego.

Boni powiedział, że ta propozycja została przygotowana w związku z pracami nad reformą emerytalną. Chodzi o stworzenie powszechnych zasad wobec wszystkich grup zawodowych.
Michał Boni zaznaczył, że zmiany związane z nowym sposobem finansowania Kościoła dają wolność wyboru obywatelom.

- _ To nie chodzi o oszczędności, ale o zmianę modelu - o usamodzielnienie płacenia składek, a zarazem przeniesienie punktu ciężkości z roli państwa na rolę obywatelską. Chcę - to przekazuję, mam taką wolę - to przekazuję. Uważam, że to jest w nowoczesnym państwie XXI wieku rozwiązanie racjonalne _ - powiedział Boni.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m207631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/fundusz;koscielny;czy;jeden;procent;zobacz;co;bardziej;sie;oplaca;kosciolowi,180,0,1044660.html) *Tak Kościół targuje się z rządem. Stawką 750 milionów * Rząd chce likwidacji Funduszu Kościelnego. _ - To niesamowity atak na Kościół i nękanie katolików - _ denerwuje się posłanka PiS Anna Sobecka. Rząd szacuje, że kwota jaką obywatele będą mogli przekazywać na rzecz kościołów i związków wyznaniowych może wynieść 100 milionów złotych rocznie. Teraz na Fundusz Kościelny z budżetu państwa przekazywanych jest ponad 94 miliony złotych.

Minister administracji i cyfryzacji wyjaśniał, że trzeba będzie opracować plan prac związanych ze zmianami finansowani Kościoła.

- _ Do końca przyszłego tygodnia zaktualizujemy stany zespołów finansowych komisji konkordatowej. Tak żeby nadać tym zespołom odpowiednia rangę. Będę nad tym czuwał osobiście. Chcielibyśmy żeby one w ciągu najbliższego tygodnia zostały reaktywowane i żeby przygotowały kalendarz na najbliższe tygodnie _ - zapowiedział minister.

Według rządowego projektu, prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną kościołów i związków wyznaniowych miałoby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku. Usamodzielnienie płacenia składek przez kościoły nastąpiłoby rok później.

W przyszłym tygodniu zbierze się zespół do spraw procedowania, który weźmie udział w dyskusji na temat rządowej propozycji likwidacji Funduszu Kościelnego - zapowiedział arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Metropolita gdański powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. Projekt jest punktem wyjścia do dyskusji.

Arcybiskup zaznaczył, że Kościołowi zależy na stabilnych relacjach z państwem, które zostały wypracowane przez ostatnie 20 lat. Arcybiskup Głódź podkreślił, że Kościół jest gotowy na dialog z państwem. Przypomniał, że wojna państwa z Kościołem trwała przez 50 lat ustroju komunistycznego i teraz nikt jej nie chce.

Arcybiskup odniósł się także do projektu ustawy, zgodnie z którą hospicja i inne miejsca opieki nad chorymi będą traktowane jak podmioty działalności gospodarczej. Metropolita powiedział, że do ustawy zostanie wniesiona poprawka, zmieniająca ten przepis.

O finansowaniu Kościoła w Polsce czytaj w Money.pl
"Zapłacą za księży i mnichów, a jeszcze im zostanie" Ważą się losy proponowanych przez rząd zmian w sposobach finansowania Kościoła.
Chcą odebrać Kościołowi blisko 100 milionów Likwidacja - według Sojuszu - przyniosłaby około 90 mln zł oszczędności.
Kościół dostał od rządu 720 milionów złotych Rząd chce zaoszczędzić na Funduszu Kościelnym i kapelanach. To kosmetyka, setki milionów złotych płyną gdzie indziej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)