Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy spłacają swoje zadłużenie w ZUS w ratach. Przeciętny dług: 60 tys. zł

4
Podziel się:

Jedni robią to z własnej woli, innych zmusza do tego wprowadzenie w styczniu tego roku jednego konta składkowego, na którym bieżące wpłaty są rozliczane na najstarsze zaległości, a przedsiębiorca w wyniku długu traci ubezpieczenie zdrowotne. Powody mogą być różne, ale efekt jest.

Możliwe jest rozłożenie na raty całego zadłużenia, także zaległych składek za pracowników
Możliwe jest rozłożenie na raty całego zadłużenia, także zaległych składek za pracowników (Piotr Kamionka/REPORTER)
bEKbQsPV

W pierwszym półroczu tego roku w całej Polsce wpłynęło 36,5 tys. wniosków o układy ratalne pozwalające na rozłożenie długu w ZUS na raty - poinformował Zakład w komunikacie. W tym czasie ZUS zawarł 24 tys. układów ratalnych na blisko 1,6 mld zł. Przeciętny dług wobec ZUS to około 60 tys.

ZUS podał też dane dotyczące Dolnego Śląska. I tak, w pierwszym półroczu właściciele firm złożyli tam 3378 wniosków o rozłożenie długu na raty. ZUS już popisał umowy z właścicielami 2216 firm.

- Podpisanie układu ratalnego z ZUS pozwala przedsiębiorcy na uporządkowanie jego spraw wobec nas, a tym samym, mimo że nadal jest u nas zadłużony, to jeśli spłaca kolejne raty zadłużenia w terminie, może dostać od nas zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami – mówi Iwona Kowalska, rzecznik ZUS na Dolnym Śląsku. - To pozwala mu na start w przetargach i ubieganie się o pomoc publiczną - dodaje Iwona Kowalska.

bEKbQsPX

Zobacz także: ZUS nie planuje podniesienia składek. "Nie pracujemy nad takim rozwiązaniem"

ZUS od początku tego roku informuje właścicieli firm o stanie ich konta i o zadłużeniu wobec ZUS. Do połowy sierpnia listy zostały wysłane do ponad pół miliona firm w Polsce.

- W pismach była informacja nie tylko o wysokości zadłużenia, ale także o możliwościach uzyskania ułatwień w jego spłacie – wyjaśnia rzeczniczka ZUS.

bEKbQsQd

Do występowania o układy ratalne zachęca przedsiębiorców przepis, który pozwala na rozłożenie na raty całego zadłużenia, także zaległych składek za pracowników. Wcześniej obowiązujące regulacje pozwalały na zawarcie układu ratalnego tylko na kwotę własnego zadłużenia po wcześniejszej spłacie zaległości, jakie miał przedsiębiorca wobec pracowników.

Jak dogadać się z ZUS-em? Podstawowym warunkiem udzielenia układu ratalnego jest wystąpienie do ZUS z wnioskiem oraz dostarczenie dokumentów niezbędnych do oceny sytuacji finansowej płatnika. Ich zakres jest ustalany indywidualnie w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i formy opodatkowania, zaznacza ZUS w komunikacie.

bEKbQsQe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKbQsQy
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(4)
Donald
3 lata temu
Zus to akademicki wręcz przykład usankcjonowanego złodziejstwa rządu na ludziach pracy .To przykład zniewalania świata pracy haraczem który nie ma nic wspólnego z zabezpieczeniem zdrowotnym czy emerytalnym . Żeby było uczciwie to należy zlikwidować zus lub otworzyć konkurencyjne , profesjonalne i uczciwe firmy ubezpieczeniowe, w których to każdy obywatel będzie mógł DOBROWOLNIE ubezpieczyć się na wybranych przez siebie zasadach, w sposób jawny i uczciwy !!!!!!
Ala
3 lata temu
Nigdy w Polsce nie będzie dobrze jeśli zus a dokładniej haracz dla rządu brany ręką zusu be przymusem!!!!
Olek
3 lata temu
nic wam nie oddam, nie pracuje, nie posiadam, nie mam kredytów, konta zamknięte, dług niech sobie rośnie, powodzenia w windykacji darmozjady ;) żałuje tylko że dałem się namówić na DG w tym chorym kraju, nie polecam jak zaczynałem było to coś koło 800zł miesięcznie, obecnie 1232zł płatne niezależnie czy się cokolwiek zarobiło czy nie, danina musi być....
bEKbQsQz
Grazyna
3 lata temu
Przeciez wszystko drozeje !