Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zablokowane konto bankowe na 3 miesiące. Fiskus dobierze się do oszustów

Zablokowane konto bankowe na 3 miesiące. Fiskus dobierze się do oszustów

Fiskus może zablokować konto bankowe każdemu. Miejmy nadzieję na precyzję urzędników, niż na działanie na masową skalę Fot. Karol Serewis/East News
Fiskus może zablokować konto bankowe każdemu. Miejmy nadzieję na precyzję urzędników, niż na działanie na masową skalę

Twoje konto bankowe może być zablokowane na 72 godziny, a nawet na trzy miesiące. Stanie się to, jeśli komputer fiskusa wytypuje Cię jako oszusta, a dodatkowo urzędnik potwierdzi, że ewentualna blokada zapobiegnie wyłudzeniom skarbowym.

Już od zakończenia długiego weekendu zaczną być egzekwowane nowe przepisy związane z systemem teleinformatycznym do walki z oszustwami podatkowymi (znanym pod skrótem STIR) – pisze „Rzeczpospolita”.

System będzie analizował przepływy na kontach i w momencie, gdy znajdzie coś podejrzanego, zawiadomi o potencjalnym oszustwie podatkowym. To uruchomi proces, który może doprowadzić do blokady konta. Wszystko ma być szczegółowo badane przez analityków.

- Przepisy dziwnie sformułowano - dotyczą przedsiębiorców, ale też osób prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, które nie są przedsiębiorcami. Wydaję się, że może chodzić o tych, których przychód z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, lub rolników – zauważa doradca podatkowy, Michał Wojtas dla „Rzeczpospolitej”.

Zobacz: Absurdalna sytuacja w Polsce. Wiceminister Możdżanowska staje po stronie przedsiębiorców


 

Sądy administracyjne również obawiają się nowych przepisów. Wynika to z tego, że postanowienia o blokadzie podlegają zaskarżeniu, a termin na rozpatrzenie skargi to 30 dni. Ewentualna duża liczba wniosków może wygenerować ogromne kolejki i dłużej poczekają podatnicy ze zwykłymi sprawami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

fiskus, blokada, konto bankowe, stir
Czytaj także
Polecane galerie
Bankowiec
2018-08-26 10:11
Dziwne nie wiadomo skąd wpływy na konto są co najmniej dziwne ! I dlatego takie konta będą blokowane , do wyjaśnienie skąd i czy z legalnego źródła pochodzą te pieniądze ..To jest normą w Zachobnich systemach Bankowych i Podatkowych , tak jest w USA , Hiszpanii , Szwecji , bardzo podobnie w Niemczech i Francji ..więc nie rozumiem o co te larum podnoszą co niektórzy w Polsce ? ! Czyżby się bali że ich ciemne interesy ujrzą światło dzienne ?
Pit fit
2018-05-08 06:27
A Drzewiecki mówił Dziki Kraj.... Gonimy Zachód. Komu nie odpowiada konto w banku proszę używać pieniądz..... Ile jest fajnych określeń..... Cash, sałata, forsa, zielone..... A na pupę już mniej!
Wiadomo
2018-05-08 05:46
Okradania Polaków przez PiS ciąg dalszy
Pokaż wszystkie komentarze (57)