Notowania

podwyżka akcyzy
30.08.2010 07:42

Fiskus chce jeszcze więcej od palaczy

Resort finansów chce podnieść akcyzę niż wcześniej rząd uzgodnił z branżą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dafin /Dreamstime)

Firmy tytoniowe są zdezorientowane i rozgoryczone zgłoszonym przez resort finansów projektem podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. Ma być on przyjęty na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Wzrost podatków może być bowiem znacznie wyższy niż rząd uzgodnił z branżą.

Zamiast konsultowanej publicznie w ciągu czterech ostatnich miesięcy dwuprocentowej podwyżki akcyzy na papierosy od stycznia 2011 roku w projekcie znalazła się podwyżka de facto 7,5-procentowa. Paczka papierosów zdrożeje od 60 do 90 groszy. Pisze o tym_ Puls Bizesu _.

Przedstawiciele branży przekonują, że taki poziom podwyżki przyniesie wzrost nielegalnego handlu i spadek legalnej sprzedaży papierosów. Efektem tego będą mniejsze wpływy budżetowe.

Ministerstwo spodziewa się w związku z podwyżką akcyzy wzrostu przychodów do budżetu o 220 milionów złotych i zakłada wzrost nielegalnego rynku o 2,5 procent. Branża twierdzi, że spadek będzie to co najmniej 5 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t90854.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/akcyza;na;papierosy;w;gore;ale;wplywy;do;budzetu;w;dol,253,0,663805.html) Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół Na akcyzie państwo zarobiło przed rokiem blisko 54 mld zł. W tym roku - mimo podwyżek podatku na papierosy i tytoń - budżet dostanie o blisko miliard złotych mniej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t103210.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;z;akcyzy;rzad;moze;miec;4;5;mld;zl,215,0,652503.html) Podatkowe łatanie budżetu: z akcyzy rząd może mieć 4,5 mld zł Od stycznia w górę pójdzie nie tylko VAT. Rząd już pracuje nad zmianami w akcyzie. Mają dać 1,6 mld zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
Tagi: podwyżka akcyzy, akcyza, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz