Na skróty
  • WAŻNE:
Money.plPodatkiWiadomości podatkoweAkcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół
Arkadiusz Droździel
Arkadiusz Droździel, analityk Money.pl
2010-08-24 06:17

Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Autor: Arkadiusz Droździel, Andrzej Zwoliński

1 / 2
Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół
[fot: Perkus/Dreamstime]

Rząd zdecyduje dziś, o ile wzrośnie akcyza na papierosy i tytoń. Wiadomo, że od stycznia za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić średnio o około 20 groszy więcej. Ale, mimo podwyżek stawek podatku, budżet z akcyzy dostanie o blisko miliard złotych mniej niż przed rokiem.

- Musimy podnieść stawki akcyzy na papierosy i wyroby tytoniowe, by dostosować się do wymogów unijnych - tłumaczy konieczność podwyżki w rozmowie z Money.pl Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów.

Ministerstwo wstępnie oszacowało, o ile więcej trzeba będzie zapłacić za paczkę papierosów. Cena pójdzie w górę o około 20 groszy. Średnio w cenie każdej paczki podatki stanowić będą aż 8,28 zł. Każdy wypalony papieros to 40 groszy dla fiskusa puszczonych z dymem.

Podwyżka akcyzy mocniej dotknie tych, którzy palą tak zwane skręty. Akcyza na tytoń do skręcania skoczy z 32 euro do 40 euro za kilogram. Oznacza to, że 40-gramowa paczka tytoniu może zdrożeć o 1,28 zł.

Neneman: To nie sztuka podnieść podatki i przegrać wybory
Ale to nie koniec. Podwyżki czekają palaczy co roku. Polska zobowiązała się, że w 2018 roku osiągnie minimum akcyzowe wynoszące 90 euro za tysiąc sztuk papierosów. Po 1 stycznia minimalna stawka to 64 euro za 1000 papierosów.

Giełda na żywo

Opóźnione reakcje na rynku walutowym

Najbardziej frustrująca była niemoc dolar wobec euro.

Giełda na żywo

Lubawa szacuje straty po pożarze zakładu

W piątek w godzinach porannych miał miejsce pożar w zakładzie produkcyjnym w...

Giełda na żywo

GPW powalczy o kluczowy poziom, a Amerykanie czekają na święto

Ważne dane gospodarcze pojawią się na rynku dopiero we wtorek. Dość spokojny...

- Do wysokiego poziomu lepiej dojść stopniowo niż skokowo. Bo biznes odczuje to mniej. To również korzystniejsze dla palaczy od skokowej, jednorazowej podwyżki. Poza tym budżet już wcześniej będzie pozyskiwał pieniądze, a przecież o pieniądze w tym wszystkich chodzi - tłumaczył kilka dni temu w rozmowie z Money.pl Jarosław Neneman, były wiceminister finansów.

- Podniesienie akcyzy jest stosunkowo słabo widoczne, to jedna z ukrytych podwyżek, które nie obciążają zbytnio popularności rządu - wyjaśniał na początku sierpnia prof. Krzysztof Rybiński z SGH, były wiceprezes NBP. - Podwyżkę łatwo wytłumaczyć zobowiązaniami wobec Brukseli, poza tym moralnie dość łatwo takiego wzrostu bronić - dodał Rybiński.

- Rząd musi głębiej sięgać do naszych kieszeni, ponieważ nie jest w stanie uszczelnić systemu i zapobiec spadkowi wpływów do budżetu - podkreślał prof. Witold Modzelewski, wiceminister finansów w latach 1992-1993, autor ustawy o akcyzie i VAT. Jego zdaniem wiele firm wykorzystując podwyżkę, podniesie ceny. - Konsumpcji to nie zahamuje, a może poszerzyć szarą strefę - dodaje Modzelewski.

A ta i tak już ma całkiem pokaźne rozmiary. Szacuje się, że procentowy udział nielegalnych papierosów na polskim rynku wynosi nawet 15 procent. Liczba papierosów konfiskowanych w ciągu roku przez celników, policję, straż graniczną i skarbówkę sięga 750 milionów sztuk.

Mimo windowania stawek fiskus wcale nie musi dostać więcej

Paradoksalnie podwyżka akcyzy nie musi wcale oznaczać, że budżet dostanie więcej. Tak było w 2008 roku. Akcyza na papierosy poszła w górę aż o 23,3 proc., ale do kasy państwa wpłynęło o ponad 23 mln zł mniej niż rok wcześniej i aż o ponad 1,2 mld zł mniej niż planowano. Jak to możliwe? Producenci i dystrybutorzy przed wzrostem akcyzy zgromadzili duże zapasów wyrobów tytoniowych opodatkowanych niższą stawką.

źródło: MF; w latach 1999-2009 sprawozdania z wykonania budżetu, 2010 r. ustawa budżetowa

W 2009 roku fiskus, by uniknąć takiej sytuacji wraz z podwyżką akcyzy o 18,1 proc. równocześnie zmienił wzory banderol. Tym samym od lipca 2009 r. można było sprzedawać tylko wyroby tytoniowe opodatkowane wyższą stawka podatku. Dzięki temu wpływy do budżetu wzrosły o prawie 2,6 mld złotych.

Ale są to działania doraźne, bo w tym roku podobnie jak w 2008 - pomimo wzrostu akcyzy na papierosy o ponad 5 proc. przy równoczesnym braku zmiany wzorów banderol - w budżecie zaplanowano, że z tego tytułu do kasy państwa wpłynie o ponad 900 mln zł mniej niż rok wcześniej.

Tagi:rząd, podatki, akcyza, ceny, paliwo, tytoń, papierosy, alkohol
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

donaldinio / 78.30.120.* / 2012-03-27 23:06
ludzie apeluje do was! - palcie ruskie tylko uczcie tuska rozumu!

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

namietny palacz / 78.30.120.* / 2012-03-27 23:00
ja pale ukrainskie i j**** w dupe tuska!

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

załamka / 87.199.30.* / 2012-01-03 03:31
Czyli jakby wszyscy rzucili palenie to kolejny podatek nam wprowadzą żeby wyrównać straty!!!

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

fd / 80.55.158.* / 2010-08-26 08:33
Papierosy,benzyna wszystko musicie sie dososowac do stawki unijnej choc unijna minimaln ana piwo,wino,wodke jest trzy razy nizsza niz w posce,vat moze byc nawet 15% taie mamy minimum narzucone przez unie.Klamcy kiedy dostosujecie zarobki ludzi do uni,bo wy prz korytach macie juz stawki u***********
gumistychy / 2010-08-26 17:38
I ROBICIE CO CHCECIE......

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

acomitam / 83.11.93.* / 2010-08-25 07:54
Mam nadzieję, że obrotni rodacy rozwiną taki przemyt papierosów i tytoniu, że wpływy z akcyzy z tego tytułu spadną do zera. Gra staje się warta świeczki, a tuskowe totalniaki wszystkiego skontrolować nie dadzą rady, choć bardzo tego by pragnęli. Próbowali komuniści w czasach PRL i jak się to skończyło?

"Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków

zawsze w jednym kierunku / 83.26.39.* / 2010-08-24 22:56
i innych danin publicznych. Dotyczy to i musi dotyczyć wszystkich. I tych mniej zamożnych i tych bogatszych. Wszyscy mają prawo do tego, aby państwo przyjęło wreszcie kierunek na obniżanie podatków i danin publicznych. Będziemy prowadzili tę politykę rozważnie, to musi być rozważny marsz. Ale chcę, aby to był marsz zawsze w jednym kierunku, zawsze w kierunku niższych podatków i zawsze w kierunku rezygnacji z nadmiernych, często zbędnych danin publicznych, jakie obywatel płaci na rzecz administracji."

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

sceptyk / 2010-08-24 22:45 / Tysiącznik na forum
Ha ha ha!
A wybitny ekonomista profesor Belka, zdaje się zarejestrowany bez swojej wiedzy i zgody, oraz towarzysz sługa od finansów o wielu imionach, nazwiskach i paszportach absolutnie negują istnienie
KRZYWEJ LAFFERA.

Towarzysz Belka neguje również (w swej pracy doktorskiej) istnienie czegoś takiego jak kapitalizm.

Paradne!
I to są "ludzie rozumni", którzy rządzą Polską, za nasze, ciązko zarobione peniądze!

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Zdezorientowany / 79.162.77.* / 2010-08-24 18:24
Biję się w piersi............. głosowałem na Tuska i jego ekipę, zrobiłem to dwa razy, po raz pierwszy i ostatni.......... To co wyprawia rząd i jego POmocnicy woła o pomstę do nieba i prowadzi Nasz Kraj po równi pochyłej prosto w przepaść, z której już nie będzie odwrotu. Nikogo (nie dotyczy rządu i jego przydupasów) nie będzie stać na normalne funkcjonowanie w tym państwie (z definicji - aparatu ucisku...). Podwyżka VAT, akcyzy, za chwilę pewnie PIT i CIT, powrót do podatku obrotowego. Ciekawe jakie atrakcje zapewni nam jeszcze "klasa panująca". Chyba zmienię pracę - zostanę grabarzem, na ich usługi popyt jest i zanosi się na to, że będzie coraz większy.
gumistychy / 2010-08-26 17:03
teraz nic nie zmienisz możesz tylko w nich pluć

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

jot-24 / 62.152.136.* / 2010-08-24 17:48
To już nie są uczciwe podatki , to zdzierstwo i haracz. Jedynie złośliwy okupant pozwala sobie na to. Starzy ludzie mówią że w latach 1939 - 44 w GG mieliśmy niższe podatki
sceptyk / 2010-08-24 22:47 / Tysiącznik na forum
Ciiiiiii!!!!!!!!!!
Bo za chwię Głos Cadyka oskarży cię o kłamstwo oświęcimskie i propagandę faszyzmu! A to zbrodnia karana śmiercią przez zamilczenie.

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

zniesmaczony / 178.36.149.* / 2010-08-24 17:13
Pan Tusk przed ostatnimi wyborami do parlamentu ośmieszał w jego oczach idiotów, którzy uważają, że podwyżki wszystkiego co się da przyniosą korzyści dla budżetu. Wskazywał że są zagrożeniem a obniżki przyszłym sukcesem jego rządu jeżeli go wybierzemy. Zastanawiam się jak musi się cieszyć, że udało mu sięz większości wyborców zrobić idiotów.
gumistychy / 2010-08-26 17:07
W TYM KRAJU JEST 80% IDIOTÓW
jot-24 / 62.152.136.* / 2010-08-24 17:42
Pan Tusk, jak wielokrotnie w wywiadach podkreślał, jest pragmatykiem . Więc mówi to , co w danej chwili (jak mu się wydaje) przyniesie mu korzyść. Ma przy tym nadzieję że ludzie nie będą pamiętać że niedawno mówił coś innego, sprzecznego z tym co teraz.
Jeśli jednak ktoś odkryje kłamstwo - zatrudnieni fachowcy mają zadanie : usprawiedliwić oszustwa .
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:00
Ależ korzyść mu przyniosło - zrobił z Was idiotów i wygrał wybory...
sceptyk / 2010-08-24 22:53 / Tysiącznik na forum
I niestety wygra następne, bo razwiedka po raz kolejny "skrzyknie przez portale społecznościowe" "młodych, wykształconych z dużych miast" w celu walki z kaczyzmem (czy jego aktualną odmianą) śmiertelnie zagrażającym naszej młodej demokracji.
Bo wolność jest celem nadrzędnym.
Nie jest ważne, czy Polacy będą bogaci czy biedni. Ważne, żeby bronić demokracji zarządzanej przez wybranych przedstawicieli na odpowiednim poziomie jewropejsatości.

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

palący / 62.133.141.* / 2010-08-24 16:51
Od ostatniej podwyżki nie kupiłem legalnie,ani jednej paczki papierosów i dalej będę palił,lecz z przemytu.Podobnie u mnie w pracy czyni większość osób.Tylko chory rząd,liczy wzrost wpływów,. Prawda jest jednak inna każda podwyżka papierosów zwiększa liczbe osó palących papierosu z przemytu.
gumistychy / 2010-08-26 17:10
TO JEST RACJA....

Adupaadupa

wtg / 2010-08-24 16:31 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jak narazie cały czas Unia nakazuje nam wyrównywanie cen do ich wymogów, a kiedy nakaże wyrównanie płac do średnich unijnych?
emerytka1952 / 178.37.26.* / 2010-08-29 11:50
No właśnie. Dlaczego ceny mają być dostosowane do unijnych ???
Kiedy płace i emerytury będą dostosowane do unijnych, choćbt tych najniższych. Czy Unia jest Bogiem i Wyrocznią??
gumistychy / 2010-08-26 17:12
NIGDY....TO PO PAPRANCY TYM MANIPULUJĄ
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:08
Unia nic nie nakazuje. To rząd robi z was ignorantów od lat wmawiając, że to wina UE...
gumistychy / 2010-08-26 17:45
U NAS WSZYSTKO UNIJNE.......TYLKO DOCHODY JAKOŚ NIE WYRÓWNANE
wtg / 2010-08-24 19:37 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Oj, nakazuje, nakazuje. Wiążą nas podpisane traktaty, których renegocjacja nie wchodzi w grę. Poszukaj i poczytaj sobie w internecie Traktatów, które poprzednie rządy podpisały, a stanie się jasność. :-)
gumistychy / 2010-08-26 17:47
CHYBA CIEMNOŚĆ W M-1
wtg / 2010-08-27 12:35 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Dobrze będzie jeżeli ta ciemność nie spotka nas pod mostem, albo w kanałach :-)

demokracji upaść trzeba pomóc

śmierć_demokracji / 192.138.116.* / 2010-08-24 15:14
dlatego namawiam do płacenia jak najniższych podatków. Przeróbcie auto na gaz, sami pędźcie bimber, nie palcie a duże zakupy róbcie za granicą. Demokracji upaść trzeba pomóc
wtg / 2010-08-27 12:36 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Auto na gaz? Znowu podatek :( Lepiej przerobić na bimber :-))
gumistychy / 2010-08-26 17:42
I TAK NAM DONIOSĄ
gumistychy / 2010-08-26 17:42
KOCHANE MRÓWKI..........
acomitam / 83.11.93.* / 2010-08-25 07:50
A ja już postawiłem dwa baniaki wina, każdy po 50 litrów. Planuję postawić jeszcze ze dwa. W okresie wiosny, lata i wczesnej jesieni, kiedy pozwalają na to warunki, staram się nie korzystać z samochodu, jeżdżę rowerem. Nie palę. Komuszki od Tuska na mnie specjalnie nie zarobią. He, he...
gumistychy / 2010-08-26 17:48
A CO Z RESZTĄ RODAKÓW...??????????????????/
Joe Pesci / 83.19.215.* / 2010-08-24 18:22
Ja drogie zakupy robię w Wielkiej Brytanii i Niemczech przez internet, bo mają normalne stawki VAT, więc we mnie VAT nie uderza tak bardzo. Ale co ze polskimi sklepami? Oni już tej kasy nie obejrzą.
Gorzej, myślę, że zaraz inni Polacy wpadną na ten sam pomysł. Ryży Donek przewiduje 25% stawkę w 2012, 2013r.

Brawo Doniu, pierwszy demontażysto III albo IV RP.
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:02
Ja poszedłem jeszcze dalej:
wyprowadziłem się już kilka lat temu...

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

leberał / 159.245.16.* / 2010-08-24 15:04
zdaje się, że MF niechcący przeprowadziło dowód prawa Laffera.
Szkoda, że nikt tego prawa w MF nie zna

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Manolo / 193.111.166.* / 2010-08-24 14:38
O lie dobrze liczę to akcyza na fajki już teraz spełnia normy kwotowe z 2018 r. i wynosi więcej niż owe 1,8 eur / paczkę......

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

niestety Palacz / 83.11.48.* / 2010-08-24 14:15
Polacy sa mistrzami w przemycie cygaretów do EU to i dadzą radę i tej podwyżce- wiecej zarobią . hahaha , ze szkodą dla oficjalnych wpływów do budzetu RP z akcyzy za używki ,
gumistychy / 2010-08-26 17:29
NIECH SIĘ DZIEJE WOLA NIEBA Z NIĄ SIĘ ZAWSZE ZGADZAĆ TRZEBA

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

pmyor / 213.25.153.* / 2010-08-24 14:09
OK, to ja już mam dość liberałów podnoszących podatki. Gdym chciał czegoś takiego głosowałbym na socjalistów, czy jak się tam przemianowali.
dddde / 81.190.235.* / 2010-08-29 13:15
Wnoszę z twojego wpisu, że PO uważasz za liberałów ?
Pomyśl, na jakiej podstawie ktoś miałby tak twierdzić ? Bo się sami tak określili, albo nazywa ich tak PiS do spółki z radiem z Torunia ?
Jeśli ktoś nie dąży do ograniczenia wpływów państwa na działanie ludzi, to choćby się miodem posmarował - nie może nosić miana liberała ! Howgh !
Tomasz57 / 82.210.152.* / 2010-08-24 14:19
Kto to jest PO co to jest PO ? Od dwudziestu lat ta sama przekładanka "szczypiornistów" . Kolejny raz dałem się nabrać. Szlag by ich trafił..........
sceptyk / 2010-08-24 22:56 / Tysiącznik na forum
I nabierzesz się jeszcze wiele razy, skoro przez 20 lat "demokracji" nie przejrzałes na oczy.
Bo masz mentalność niewolnika i jesteś ofiarą "syndromu sztokholmskiego".

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

cioicia wandzia z PKOSA / 95.49.143.* / 2010-08-24 14:04
gdyby nie poprawnosć polityczna to tytuł byłby " mamy superdurnia ministra finanasów i skończonego durania za premiera" . NIe uczą się na błedach - tylko tworzą nowe . Ekononiczne zera za to polityczni ( tak o nich mówią ich podwładni posłowie PO) - "MENZOWIE" stanu. NIe ma sensu komentować. Jak był przed stołkiem to krzyczał - podatki w dół ! podatek liniowy ! ułatwienia dla przedsiębiorców ! - teraz jest na stołku i zapomniał - MONŻ STANU z PO
sceptyk / 2010-08-24 22:58 / Tysiącznik na forum
MENŻYK stanu sterowany przez razwiedkę.
olowas / 2010-08-26 11:01
Jakie społeczeństwo, tacy mężowie. Pamiętacie sondaż sprzed kilku lat, w którym jednymz najwybitniejszych mężów stanu byl niejaki Kaziuuuuka Marcinkiewicz (tak twierdziło bodaj 70% Polaków!!!), nauczyciel fizyki z Gorzowa (Wielkopolskiego, choć to pewnie pomyłka)? Ekonomiczne zero z zespołem parcia na szkło. Potem zmieniło mu się na parcie na kolorowy papier, ale durniem pozostał. Co ciekawe - to ekonomiczne zero dostało nawet posadkę jako jakiś nieistotny dyrektor w instytucji finansowej> tam nie mógł niczego sp..olić, ale mimo to potrzymali go tylko tyle, ile musieli - wygasło zobowiązanie po prostu. Dlaczego o Kaziu? Niedawno nawet próbowali się obwąchiwać z Platformą, czyli nawet taki bęcwał miał szansę...nie wiem... ministrem finansów zostać (?). Wygląda, że w tym naszym szołbiznesie politycznym kwalifikacje nie mają znaczenia, a p. Dołęga-Mostowicz wymyślając postać Dyzmy był zbyt delikatny. Zgroza! Niech nas jeszcze trochę podrażnią i wtedy najwyższy suweren pokaże swoją wolę. Tylko czy nie lepiej zacząć słuchać mądrych ludzi przed ruchawką? Oby się przy tym krew nie polała, choć akurat uważam, że część tych ludzi podejmujących decyzję w naszym imieniu chyba tylko kary cielesne byłaby w stanie pojąć.

TO DOBRZE LUDZIE MNIEJ PALĄ !Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

NO SMOKER / 89.167.72.* / 2010-08-24 13:02
budżet nie traci a zyska ! Mniej kasy na chorych na raka! UWAŻAM, że palacze powinni mieć dodatkowe ubezpieczenie ! Za jakie grzechy płacę składkę za ich zachcianki. Potem oni odbierają kasę na leczenie ciężkich schorzeń, a jak mi cos trzeba to ni ma! Nima bo są ciężkie przypadki, które bardziej potrzebują !!!! Q.. mać! Dzieci mozna by za to leczyć ?!!!!!!
gumistychy / 2010-08-26 17:33
RZĄD TRZEBA WYLECZYĆ ILE NA TO DAMY....?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????/

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

hans 1 / 87.105.149.* / 2010-08-24 12:04
Ten temat już raz przerabialiśmy.Patrz HAUSNER,BELKA,KOLODKO.Tylko,że oni byli z nieakceptowalnej opcji poltycznej.Ale byli fachofcami.
Eric Cartman SP / 81.190.237.* / 2010-08-24 12:35
Ta opcja przez 40 la PRL była opcją fachowców!
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:13
I dalej jest...
Popatrz jak matołków w konia robią...
Co wybory identycznie i jeszcze im poparcie rośnie...
Fachowcy od przerabiania frajerów...

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

ddfgedfggg / 87.205.47.* / 2010-08-24 11:40
no tak to jest im wyższe podatki tym mniejsze wpływy do budżetu ...... kasa ktora zostaje w kieszeni konsumenta napewno wroci na rynek bo ludszi musza i kupują

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

derqt / 195.116.98.* / 2010-08-24 10:38
Palacze zatruwają życie innym.Powinni płacić za te swoje dymiące cygarety co najmniej 50zł/paczka.Jestem za jak najwyższymi podwyżkami fajek
...
www.skocz.pl/ciuchy2010
dyniek86 / 193.109.225.* / 2010-08-27 21:59
ej stary Ty nienormalny jesteś - istnieje coś takiego jak wolność wyboru i każdy powinien mieć możliwość wybrać czy chce korzystać z używki czy nie, więc jak ktoś sobie pali na świeżym powietrzu to nie ma prawa mu nikt naruszać jego wolności

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

X.X.X. / 195.238.227.* / 2010-08-24 10:15
Za chwilę poprostu się okarze że wpływy z akcyzy zmalały, ale za to świetnie rozwineła się szara strefa, którą uporczywie wszystkie państwa chcą likwidować. Oczywiscie nasza władza jak zwykle będzie tym faktem mocno zaskoczona i poruszona :)
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:17
I zatrudni się kolesi w policji skarbowej...
zby79 / 79.163.176.* / 2010-08-24 11:03
Spokojnie. Zwiększy się zatrudnienie w urzędach skarbowych, policji, straży granicznej itd. W końcu trzeba będzie coś zrobić, ze spadkiem wpływów budżetowych.

Palić czy nie palić?

andrzejo69 / 178.36.98.* / 2010-08-24 10:00
Każden jeden patriota powinien kupować papierosy i zasilać budżet. Kupionych fajek palić już nie powinien, bo zdrowotne powikłania nałogu są dla budżetu kosztowne. Leczenie w ramach NFZ tych wszystkich udarów, choroby obturacyjnej płuc, nadciśnienia i nowotworów jest mocno niepatriotyczne. W końcu palacz sam sobie choróbska wyhodował i powinien płacić sam. Nawet jeśli palił z miłości do ojczyzny i jej PKB.
jewropejczyk / 212.160.117.* / 2010-08-24 12:43
zapomniałeś dodać jewropejskiej ojczyzny.
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:19
Tutaj Europa nie ma nic, to jest lokalny burdel...
- taki na jaki głosowałeś...

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

zeb / 83.12.199.* / 2010-08-24 09:48
Ciekawe kto kupuje papierosy z akcyzą jak na rynku są te same marki po 5-6 zł bez akcyzy.

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

zygfryd II / 83.15.245.* / 2010-08-24 09:27
Każdy rząd będzie to robił jeżeli będą 40 letni emeryci, a zamiast pracy lepiej będzie brać zasiłek. Górnictwo, stocznie i rzesze pseudo rolników oraz urzędników zeżrą każde pieniądze. Nie myślcie, że bez bolesnych cięć załatwi to jakaś partia. Nawet hierarchia kościelna jak się trafił problem to mają wszystko w tyle byle się nie narazić sympatykom.

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Obama = terrorysta / 85.89.170.* / 2010-08-24 09:05
S*********, pod mór i do ostrzału, gdy ludzie się ruszą ja będę pamiętał, Tusk, Rostowski od razu pod nóż.
artur xxxxxx / 178.182.179.* / 2010-08-24 09:47
Kaczor na prezydenta, Macierewicz na premiera! :)
dziekuje / 95.49.143.* / 2010-08-24 14:05
obojetne kto byle nie ciule z Diseylandu tuska

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Oszołomowaty / 83.14.48.* / 2010-08-24 08:53
Na szczęście nie palę, ale gdy widzę:
"Podwyżka akcyzy mocniej dotknie tych, którzy palą tak zwane skręty. Akcyza na tytoń do skręcania skoczy z 32 euro do 40 euro za kilogram. Oznacza to, że 40-gramowa paczka tytoniu może zdrożeć o 1,28 zł...",
to od razu rozumiem kogo najbardziej Tuskolandoski PRrząd chce obedrzeć z kasy ....
Ubezpiecznie komunikacyjne tez idą w górę bo "muszą być wyrównane z wymogami unijnymi" ...

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

striker44 / 2010-08-24 08:12 / portfel
Vat tez dostosowuja do unijnego !!!
min 15% a my juz bedziem mieli 23
X.X.X. / 195.238.227.* / 2010-08-24 10:11
bo max. jest 25% a do tego jeszcze troszkę nam brakuje :)

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Wiesław Szafałowicz / 87.205.83.* / 2010-08-24 07:45
Renty alkoholowe trzeba wypłacać z akcyzy jak i leczyć palaczy chorych na raka także z podatku od używek! Renty ZUS'owskie to pomyłka dla chorych trutych przez państwo! Chorobę alkoholową czy raka płuc powoduje państwo,a nie koncerny produkujące używki!
Alkoholik i nikotynista muszą być leczeni z pieniędzy własnych, które zapłacili w formie podatku!
Lysy 25 / 77.255.137.* / 2010-08-24 08:57
Należałoby raczej zrezygnować z rent i pozostawić delikwentów samych sobie.

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budżetu w dół

Partia Oszystów / 83.31.196.* / 2010-08-24 07:10
Czas siać własny tytoń w ogródku. Nie jest gorszy od kupnego. 2 krzaczki wystarczą

Re: Akcyza na papierosy w górę, ale wpływy do budzetu w dół

rembert2 / 2010-08-24 07:03 / Tysiącznik na forum
Zlodziejskie panstwo,zlodziejskie zwyczaje
Natter / 2010-08-24 08:05 / Tysiącznik na forum
Znowu wymogi unijne to jakaś paranoja .Wplywy z akcyzy zmaleją a palaczy może ?? trochę ubędzie Wzrośnie zato przemyt.zgadzam się z Partią -na potrzeby własne i nie tylko wrośnie uprawa tytoniu .
Arekpoz / 95.40.44.* / 2010-08-24 08:05
Żyjesz kolego w wolnej Europie, zmień państwo, zmień zwyczaje i będziesz miał się lepiej!
zby79 / 79.163.176.* / 2010-08-24 11:07
Po co? Od tego mamy ustrój demokratyczny, by takich polityków wykopać ze stołków. Niedługo wybory, to możemy im pokazać, co myślimy o podwyżkach podatku.
em96 / 151.81.195.* / 2010-08-24 19:24
No proszę jaki oświecony... a czym chcesz rządzić...? - Długami...?
Teraz koleś, dziesiątki lat będziesz spłacał głupotę wyborcy frajera...
rembert2 / 2010-08-24 11:06 / Tysiącznik na forum
To moj kraj i nie zamierzam go zmieniac.Papierosy to szczegol ale panstwo lupi obywateli cala masa ukrytych podatkow a juz rzady Tuskomatolkow to szczyt hipokryzji.Jakos w sprawie walki z ubustwem sprawach socjalnych politycy nie powoluja sie na unie.Przemysl to kolego zamiast pisac takie bzdury
tnumgiz / 194.71.85.* / 2010-08-24 13:57
A może by tak świadczenia socjalne , bezrobotne i place wyrownać do unijnych !!!!