Notowania

oszustwa podatkowe
16.12.2010 07:17

Fiskus chce walczyć z mafią złomiarzy

Ministerstwo Finansów chce ukrócić nielegalny lub fikcyjny obrót złomem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Montgomery Cty Division <br>of Solid Waste Services/CC)

*Ministerstwo Finansów chce walczyć z nielegalnym lub fikcyjnym obrotem złomem. *

Resort przygotował, a Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o VAT, która nakazuje, by ten podatek płacili nabywcy, a nie sprzedawcy złomu - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Gazeta pisze, że roczne straty budżetu z tytułu nielegalnego i fikcyjnego obrotu złomem wynoszą przynajmniej 2 miliardy złotych. Oszuści tworzą łańcuszki firm, które fikcyjnie sprzedają między sobą złom, podbijając jego wartość i fałszując faktury.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t94060.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fiskus;bedzie;skuteczniej;scigal;naleznosci,7,0,702983.html) Fiskus będzie skuteczniej ścigał należności

Na końcu eksportują surowiec z Polski i występują do urzędu skarbowego o zwrot VAT, albo sprzedają złom legalnym firmom w Polsce, po czym likwidują swoją firmę i nie odprowadzają należnego podatku. Tona złomu miedzianego lub mosiężnego warta jest około 20-30 tysięcy złotych. To oznacza, że wyłudzając VAT ze sprzedaży tylko jednej ciężarówki złomu można zarobić nawet 100 tysięcy złotych.

W nowelizacji ustawy o podatku VAT znalazł się zapis, który przenosi obowiązek rozliczenia VAT-u na nabywcę złomu. Ministerstwo chce, by nowe regulacje obowiązywały już od lutego 2011.

Cytowani przez _ Dziennik Gazeta Prawna _ eksperci wskazują, że taka zmiana oznacza, iż jeśli nabywca nie zadeklaruje VAT-u, urząd skarbowy go nie rozliczy i nie otrzyma wówczas zwrotu.

Czytaj w Money.pl

Tagi: oszustwa podatkowe, złom, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz