Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fitch podała prognozy dla Polski. "Perspektywa stabilna"

0
Podziel się

Odniesiono się między innymi do zmian w OFE oraz do sytuacji za naszymi wschodnimi granicami.

Fitch podała prognozy dla Polski. "Perspektywa stabilna"
bDyYhqWJ

Agencja ratingowa Fitch potwierdziła ratingi Polski - wynika z komunikatu agencji. Agencja prognozuje, że w 2014 r. wzrost PKB wyniesie 3,4 proc., a deficyt finansów publicznych 3,2-3,3 proc. PKB. W latach 2015-16 deficyt ma wynieść odpowiednio 2,8 i 2,6 proc. PKB.

Rating Polski w agencji Fitch to _ A minus _ w walucie zagranicznej i _ A _ w walucie krajowej. _ Stabilna perspektywa oznacza, że ryzyka podwyższenia i obniżenia ratingu są zrównoważone _ - napisano w komunikacie opublikowanym po zamknięciu amerykańskich giełd.

Fitch wskazuje, że konwergencja dochodów do średnich poziomów w UE i w kategorii państw z ratingiem A, większy stopień pewności co do trwałej redukcji deficytów czy istotniejszy spadek zadłużenia zewnętrznego mogłyby poprawić ocenę Polski.

bDyYhqWL

Z kolei wyraźne luzowanie polityki fiskalnej, które mogłoby zagrozić osiągnięciu średnioterminowych celów deficytu i długu, lub przedłużające się osłabienie gospodarcze mogłyby negatywnie wpłynąć na rating Polski.

_ Fitch zakłada, że polityka fiskalna będzie prowadzona zgodnie ze ścieżką wyjścia z procedury nadmiernego deficytu w 2015 r., a potem zgodnie ze stabilizującą regułą wydatkową _ - zaznaczono w komunikacie. _ Fitch zakłada, że Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie o niekonstytucyjności głównych punktów reformy OFE _ - dodano.

Agencja prognozuje, że w 2014 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 3,4 proc., a w latach 2015-16 spodziewa się _ lekkiego przyspieszenia _, wraz z poprawą sytuacji u głównych partnerów handlowych Polski i zanikaniem negatywnego efektu konsolidacji fiskalnej.

_ Prognoza Fitch implikuje dojście w tej kategorii do poziomu innych porównywalnych krajów z kategorii +A+ _ - napisano w komunikacie.

bDyYhqWR

_ Przeważają jednak ryzyka słabszego wzrostu, związane głównie z niepewnością co do poziomu i zakresu sankcji USA i UE przeciw Rosji i ich szerszych skutków makroekonomicznych _ - zaznaczono. Agencja przewiduje spadek deficytu sektora finansów publicznych do 3,2-3,3 proc. PKB w 2014 r. z 4,3 proc. PKB w 2013 r.

_ Na lata 2015 i 2016 Fitch prognozuje deficyt sektora finansów publicznych na poziomie odpowiednio 2,8 i 2,6 proc., co pozwoliłoby Polsce wyjść z procedury nadmiernego deficytu, a także przybliżyłoby ją do mediany w kategorii +A+, która w 2013 r. wyniosła 2,2 proc. PKB _ - napisano w komunikacie.

Fitch szacuje, że w 2014 r. po zmianach w OFE nadwyżka finansów publicznych według metodologii ESA95 (która w II poł. 2014 r. będzie zastąpiona przez ESA2010) wyniesie 4,7 proc. PKB.

Agencja szacuje, że po zmianach w OFE poziom długu publicznego w tym roku obniży się do 48,7 proc. PKB z 57,1 proc. PKB w 2013 r. Fitch przypomina, że w ocenie agencji reforma OFE jest neutralna dla ratingu Polski. _ Niemniej jednak przy obecnych trendach luka między polskim długiem publicznym a medianą w kategorii "A" domknie się w latach 2015-16 _ - zaznaczono w komunikacie.

bDyYhqWS

Czytaj więcej w Money.pl

bDyYhqXm
KOMENTARZE
(0)