Notowania

francja
06.02.2013 22:24

Francja chce przekształcenia działań w Mali w misję pokojową ONZ

Francja nie chce angażować się w długotrwałe i kosztowne stacjonowanie tam swoich żołnierzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marie-Lan Nguyen/CC/wikipedia)

Francja chce, by złożona z sił Unii Afrykańskiej misja wojskowa w Mali do kwietnia została przekształcona w misję pokojową ONZ - oświadczył szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius.

Jak pisze Reuters, opanowawszy w ciągu trzytygodniowej kampanii główne miasta na północy Mali, odbijając je islamistom, Francja nie chce angażować się w długotrwałe i kosztowne stacjonowanie tam swoich żołnierzy.

_ - Od chwili, kiedy zapewnione zostanie bezpieczeństwo, możemy wyobrazić sobie bez zmiany struktur uplasowanie ich w ramach operacji pokojowej ONZ _ - powiedział minister Fabius.

Na pytanie, czy miałoby to nastąpić do kwietnia, minister odpowiedział: _ Tak. Nasi eksperci i ci, z którymi współpracujemy, mają to na celu _.

Według dyplomatów przy ONZ, Rada Bezpieczeństwa spodziewa się, że w końcu lutego lub na początku marca zostanie przyjęta rezolucja w sprawie zastąpienia obecnej misji Unii Afrykańskiej misją pod auspicjami ONZ.

_ Z jednej strony będzie to korzystne, ponieważ będzie pod auspicjami ONZ i finansowane przez ONZ, ale to nie oznacza, że dojdzie do modyfikacji organizacyjnej, tylko będzie to pod egidą ONZ _ - powiedział Fabius.

Francuski ambasador przy ONZ Gerard Araud poinformował, że poruszył w środę w Radzie Bezpieczeństwa temat wysłania do Mali misji pokojowej. _ Sadzę, że musimy poczekać kilka tygodni i podjąć decyzję o misji pokojowej _ - powiedział.

Francuskie źródła podały, że właściwa rola francuskich oddziałów w Mali z mandatem ONZ będzie musiała zostać zdefiniowana.

Minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian przypomniał w środę, że obecnie w Mali znajdują się 4 tys. francuskich żołnierzy, 1400 żołnierzy z państw Afryki Zachodniej oraz kontyngent z Czadu. _ Stopniowo będziemy się wycofywać na rzecz zwiększenia sił malijskich _ - zapowiedział. W walkach uczestniczy obecnie około 4 tys. żołnierzy wojsk rządowych Mali.

Fabius powiedział we wtorek, że Paryż zacznie od marca redukować liczbę swoich żołnierzy w Mali i skupi się na operacjach na północy kraju. - _ To nie oznacza, że się wycofujemy. Możemy zmniejszyć liczebność i skoncentrować głównie na wyłapywaniu terrorystów _- powiedział francuski minister.

Islamscy rebelianci opanowali od kwietnia 2012 roku na północy Mali pustynny teren o powierzchni równej Francji. Sprzyjał im chaos, w jakim kraj pogrążył się po obaleniu w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Gdy dżihadyści z północy ruszyli na południe, zagrażając stolicy Bamako, na inwazję zbrojną w Mali zdecydowała się Francja.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojska francuskie prą naprzód. Są już w... Francuzom udało się wyprzeć islamistów z Gao i Tmibuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.
Świat popiera francuską interwencję w Mali? Francja zapewnia o poparciu społeczności międzynarodowej dla zbrojnej interwencji w Mali. Paryż przewiduje wzmocnienie sił lądowych. Islamiści szykują tymczasem kontrofensywę.
Alarm we Francji po ataku na islamistów Francuscy żołnierze walczą z rebeliantami w Mali. Prezydent Francois Hollande ogłasza - spowodowaliśmy poważne straty po stronie wrogów.
Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz