Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Francja zagrożeniem dla euro? "The Economist" krytykuje polityków

0
Podziel się:

W najnowszym numerze The Economist napisał, że Francja może stać się największym zagrożeniem dla europejskiej waluty.

Francja zagrożeniem dla euro? "The Economist" krytykuje polityków
(DRB62/CC/Flickr)
bECzuwQB

Nie lada poruszenie nad Sekwaną wywołał artykuł brytyjskiego tygodnika _ The Economist _ porównujący sytuację ekonomiczną Francji do _ bomby z opóźnionym zapłonem w centrum Europy _. Artykuł skrytykowali publicznie premier Jean-Marc Ayrault i ministrowie.

Na okładce ostatniego numeru opiniotwórczego pisma widać otoczone niebiesko-biało-czerwoną wstążką bagietki, połączone niczym laski dynamitu, z gotowym do wybuchu lontem.

Obok tego zdjęcia widnieje tytuł: _ Bomba z opóźnionym zapłonem w sercu Europy _, która anonsuje 14-stronicowy alarmujący dziennikarski raport o stanie gospodarki Francji.

bECzuwQD

Pierwsza strona _ The Economist _ wywołała we Francji lawinę - na ogół negatywnych - reakcji. Także członkowie socjalistycznego rządu nie omieszkali zareagować na tę publikację.

_ - Szczerze mówiąc, "The Economist" nigdy nie był znany z poczucia umiaru. To "Charlie Hebdo" londyńskiego City _ - powiedział minister ds. reindustrializacji Arnaud Montebourg, porównując wpływowy brytyjski magazyn do francuskiego satyrycznego tygodnika, znanego z prowokacyjnych karykatur.

Montebourgowi wtórował premier Ayrault, który zaatakował brytyjski tygodnik za _ przesadę, która ma na celu zwiększenie sprzedaży _ pisma.

Z kolei Pierre Moscovici, minister gospodarki i finansów, potępił _ French bashing _ (atakowanie Francji), uznając to za _ absurdalne i bezpodstawne _.

bECzuwQJ

_ - Będziemy oceniani na podstawie wyników, więc atakowanie rządu, który reformuje, ponieważ jego poprzednicy tego nie zrobili, jest nie tylko niesprawiedliwe, ale błędne _ - skomentował Moscovici, czyniąc aluzję do rządzącej wcześniej w jego kraju prawicy.

Według niego wzrost francuskiego PKB o 0,2 procent w trzecim kwartale tego roku _ pokazuje, że Francja ma silną gospodarkę, i zadaje kłam obawom recesji _.

W najnowszym numerze _ The Economist _ napisał, że _ Francja może stać się największym zagrożeniem dla europejskiej waluty _ i że _ kryzys może uderzyć w przyszłym roku _.

Nad Sekwaną przypomina się, że brytyjski tygodnik, znany z liberalnych gospodarczo poglądów, krytykował już wielokrotnie francuskich polityków za _ ospałość _ w reformowaniu gospodarki.

bECzuwQK
Czytaj więcej w Money.pl
Polska w strefie euro. Hollande obiecuje pomoc Prezydent Francji ujawnił, jak powinien wyglądać budżet Unii. _ Nowe polityki nie powinny naruszać funduszy strukturalnych: spójności oraz inwestycji. _
To koniec kryzysu? W Unii powiało optymizmem Czołowy europejski polityk przedstawił kolejne etapy integracji europejskiej.
Hollande szuka 30 mld euro. Ogłosił plan Prezydent Francji zapowiada wdrożenie 2-letniego planu antykryzysowego.
bECzuwRe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)