Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fundacja Rydzyka szuka wykonawcy nowego muzeum. Dostanie od państwa 70 mln zł

Rząd da fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka 70 mln zł na budowę i wyposażenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość". Trwa przetarg na wyłonienie firmy, która zbuduje gmach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa)
Fundacja ojca Rydzyka dostanie na budowę muzeum 70 mln zł.

Jak już pisaliśmy, pieniądze mają konkretnie pochodzić z ministerstwa kultury. Resort Piotra Glińskiego przeznaczy na ten cel 70 mln zł. Z komunikatu resortu wynika, że w 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. - 55 mln zł, a w 2020 r. - 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał minister kultury po uzgodnieniu kandydatury z założycielem muzeum, czyli Fundacją Lux Veritatis.

Jak przypomina we wtorkowym artykule "Gazeta Wyborcza", trwa już przetarg na wykonawcę inwestycji, która uzupełni istniejący już w Toruniu kompleks budynków, związanych z ojcem Rydzykiem - szkoły medialnej i Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Przetarg został otwarty w połowie października, chętni mają czas na składanie ofert do 26 listopada. Zwycięzca będzie miał na budowę sto tygodni.

Zobacz też: Adam Bielan: Tadeusz Rydzyk wspiera konkurencję PiS

Jak podaje ministerstwo kultury, muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Istotnym zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej.

Na 67 mln zł wyceniono amatorskie nagrania wywiadów o ratowaniu Żydów, które mają być wkładem fundacji Lux Veritatis w muzeum. Cały wkład fundacji o. Rydzyka ma być wart 88 mln zł. Co ciekawe, na ponad 43 mln zł rzeczoznawca wycenił 725 godzin amatorskich nagrań wideo wywiadów o ratowaniu Żydów. To oznacza, że każda minuta współczesnych wywiadów jest według niego warta tysiąc złotych.

Powstanie Muzeum Pamięci i Tożsamości im. św. Jana Pawła II zapowiedział już rok temu o. Tadeusz Rydzyk, ale nie było wtedy jeszcze mowy o sfinansowaniu jego budowy z pieniędzy publicznych. Później pojawiła się informacja, że rząd przeznaczy na inwestycję aż 100 mln zł, ale po fali krytyki poprzestał na 70 mln zł wsparcia. Umowa z resortem kultury została podpisana 20 czerwca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: kościół, ojciec rydzyk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-10-2018

FelucjanCzy ten artykuł czyta może rodzic jakiegoś dziecka, któremu NFZ nie chciał sfinansować zabiegu lub kuracji tłumacząc to brakiem środków? No to już … Czytaj całość

30-10-2018

FREEJak długo jeszcze, znosić będziemy nacjonalistyczno-faszystowską dyktaturę bandy z pis-u i kleru?!

30-10-2018

pieprzony watykanski zlodzieja zwykli ludzie zbierja kase na leczenie swoich dzieci bo Kaczynski kradnie

Rozwiń komentarze (700)