Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska dostała gigantyczne pieniądze. Na co je wydaliśmy?

Polska dostała gigantyczne pieniądze. Na co je wydaliśmy?

Fot. valeriiaarnaud / Shutterstock

Prawie pół miliarda franków, czyli blisko 2 miliardy złotych, otrzymała Polska w ciągu 10 lat ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. To największe wsparcie, udzielone przez Szwajcarię w ramach programu rozwojowego.

Wiceminister rozwoju Paweł Chorąży powiedział, że w sumie zrealizowano kilkadziesiąt dużych projektów i ponad 1700 mniejszych inicjatyw.

Na przykład zneutralizowano 131 ton azbestu, zmodernizowano 30 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni Domów Pomocy Społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych, powstało co najmniej 879 nowych miejsc pracy, programami zdrowotnymi objęto ponad milion 600 tysięcy osób.

Blisko 40 procent pieniędzy z Programu przeznaczono na projekty realizowane w czterech województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim oraz małopolskim.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy, czyli Fundusz Szwajcarski, jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej, przyznawanej przez Szwajcarię państwom, które przystąpiły do Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku. Na mocy umów międzynarodowych rozdysponowano ponad miliard franków szwajcarskich, z czego do Polski trafiła niemal połowa tej kwoty.

Polska, szwajcaria, fundusz szwajcarski
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Lobotomia
2017-05-22 20:44
Ciekawi mnie ile kasy zostało zajumane przez naszych rodzimych bandytów od rozwoju...
jasi
2017-05-22 14:54
Szwajcaria powinna spłacić każdy kredyt zaciągnięty we frankach. Całą Europę namawiali, a teraz jakieś ochłapy rzucają...
Gregor
2017-05-22 14:02
Tak za darmo dali? Z dobrego serca? A czasem nie skopiowali mechanizmu "dotacje z UE" a potem słone odsetki od kredytów zaciągniętych przez gminy na pokrycie wkładu własnego? Kredytów oczywiście z zachodnich banków... Ludzie, nie bądźcie głupi. "Nie ma czegoś takiego, jak darmowe obiady" - Milton Friedman (ekonomista, laureat Nobla.)
Pokaż wszystkie komentarze (91)