Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Budowa Galerii Północnej w Warszawie. PIP: pracowali tam nielegalnie zatrudnieni cudzoziemcy

15
Podziel się:

Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców i nieprzestrzeganie zasad BHP - to główne nieprawidłowości, jakie wykryła Państwowa Inspekcja Pracy przy budowie Galerii Północnej w Warszawie.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie wszczął postępowanie kontrolne w zakresie legalności zatrudnienia wobec 14 podmiotów z województwa mazowieckiego, na rzecz których pracowało 41 cudzoziemców.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie wszczął postępowanie kontrolne w zakresie legalności zatrudnienia wobec 14 podmiotów z województwa mazowieckiego, na rzecz których pracowało 41 cudzoziemców. (Adam Burakowski/REPORTER)

Inspekcja poinformowała, że 7 sierpnia inspektorzy pracy przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa pracy na budowie Galerii Północnej w Warszawie.

Inspektorzy skontrolowali 77 osób, w tym obywateli Ukrainy, Białorusi, Rosji, Czeczeni, Mołdawii, Albanii i Armenii. 68 z nich pracowało na budowie.

"Celem 9 osób, w tym jednej osoby niepełnoletniej, przebywającej w Polsce na wizie turystycznej, było poszukiwanie pracy. Kontrola objęła także 9 cudzoziemców niewidniejących na żadnej z list firm realizujących roboty na terenie budowy, w związku z czym istnieją trudności z ustaleniem danych ich pracodawcy" - czytamy w komunikacie.

Czterech pracowników było w Polsce nielegalnie

PIP poinformowała, że czterech cudzoziemców nielegalnie przebywało i pracowało w Polsce. Zostali oni zatrzymani przez funkcjonariuszy policji i przekazani Straży Granicznej, która ma podjąć decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia naszego kraju.

Inspekcja zwróciła uwagę, że Okręgowy Inspektorat Pracy w Warszawie wszczął postępowanie kontrolne w zakresie legalności zatrudnienia wobec 14 podmiotów z województwa mazowieckiego, na rzecz których pracowało 41 cudzoziemców. Do tej chwili zakończono pięć postępowań kontrolnych w zakresie legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców.

Zobacz także: Zobacz też, jakie stanowisko wobec zakazu handlu w niedziele zajął Kościół:

"Wobec dwóch cudzoziemców nałożono grzywny, także wobec dwóch cudzoziemców skierowano wnioski o ukaranie do sądu za nielegalne wykonywanie pracy na terenie RP" - napisała Inspekcja. PIP poinformowała też, że wobec trzech osób reprezentujących kontrolowane podmioty skierowano wnioski o ukaranie do sądu za nielegalne powierzenie pracy cudzoziemcom.

Wobec jednego cudzoziemca zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie za nielegalne wykonywanie pracy.

Praca bez zabezpieczenia

Inspekcja wykryła też na budowie Galerii Północnej liczne nieprawidłowości w zakresie bezpieczeństwa pracy. Chodzi tutaj m.in. o brak wymaganych środków ochrony indywidualnej słuchu i dróg oddechowych oraz oczu (np. przy pracach polegających na cięciu gresu z użyciem szlifierki czy przy obsłudze młota udarowo-obrotowego), brak balustrad ochronnych na rusztowaniach, niestosowanie hełmów ochronnych i brak zabezpieczeń konstrukcji rusztowania przed przypadkowym przesunięciem.

Po kontroli Państwowa Inspekcja Pracy wydała m.in. pięć decyzji natychmiastowego wstrzymania prac na terenie budowy. Nałożono także trzy mandaty karne.

Paweł Żebrowski

kraj
praca
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
----
7 lat temu
Nielegalne zatrudnianie cudzoziemców i nieprzestrzeganie zasad BHP . Dlaczego PIP nie sprawdza ilu pracuje polaków na czarno. Firmy zatrudniają na czarno żeby ciąć koszty
Robert
7 lat temu
Nie dostałem zapłaty za wykonaną pracę za 4 faktury ale nie od generalnego wykonawcy tylko od pod wykonawcy ich i co mam zrobić
Robert
7 lat temu
Ja nie dostałem od grudnia pieniędzy za wykonane prace
ojro najważni...
7 lat temu
A gdzie byłą PIP jak budowano najdroższy bubel świata czyli smieszny stadion w Stolicy i nie ma skłądek w ZUS z tej budowy ?? NO GDZIE ? Ukarać PIP za brak kontroli mimo tylu skarg PRACOWNIKÓW ! było nawet wtedy w inerwencjach ale kogo wtedy obchodził POLAK jak nie był wielkim żłodziejem i sie nie dzielił z WŁADZAMI ! Ile firm zniszczonao podczas róznych przekrętów słynnego ,,EURO ""?
Bud.
7 lat temu
Skoro nie było można znaleźć pracodawców tych ludzi, należało przyjąć że zatrudnił ich Generalny Wykonawca i zastosować karę. Na przyszłość każdy Generalny zabezpieczy się przed taką sytuacją i żaden podwykonawca nie wprowadzi niezarejestrowanych ludzi na budowę. Jest pewne że po takiej akcji w umowach podwykonawców pojawią się stosowane zapisy z karami za zatrudnianie na czarno.