Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Do Polski przypłynęła kolejna dostawa gazu LNG

18
Podziel się:

Od czasu rozpoczęcia dostaw, czyli od grudnia 2015 r., do Polski drogą morską trafiło już 2,5 mln metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Do Polski przypłynęła kolejna dostawa gazu LNG
(Lukasz Szelemej/East News)

Od czasu rozpoczęcia dostaw, czyli od grudnia 2015 r., do Polski drogą morską trafiło już 2,5 mln metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego (LNG) - poinformował w czwartkowym komunikacie Gaz-System.

W środę, do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przypłynął kolejny statek ze skroplonym gazem ziemnym. Jak informuje Gaz-System tym samym, po regazyfikacji, czyli procesie polegającym na zmianie stanu skupienia surowca ze skroplonego na gazowy, łącznie do krajowego systemu przesyłowego trafiło 1,5 mld normalnych metrów sześciennych gazu.

- To jedna z lepszych właściwości LNG. W formie skroplonej jego objętość jest aż 600 razy mniejsza niż w stanie lotnym. To czyni go bardzo ekonomicznym w transporcie - wyjaśnia cytowany w komunikacie Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki Gaz-System.

Surowiec po regazyfikacji trafia do krajowego systemu przesyłowego w ilości ponad 120 mln metrów sześciennych gazu. Po sprawdzeniu na stacji pomiarowej surowiec kierowany jest bezpośrednio do gazociągu Świnoujście-Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej i dalej do klientów.

W terminalu odbywa się również załadunek LNG na cysterny drogowe. W zależności od zamówień, ze Świnoujścia wyjeżdża do kilkunastu autocystern każdego dnia.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
fh
7 lat temu
brawo
Palmel
7 lat temu
A ile on będzie kosztować
iskierka
7 lat temu
Pismaku gdzie się podział mój post. A tak prawdę mówiąc gazowiec AL NUAMAN ostatni raz cumował przy nabrzeżu w Świnoujściu 19 września 2016 r.Kłamczuszku !!!
logista
7 lat temu
Jak te cysterny przejeżdżają na "stały ląd"? Tak jak inne samochody na promach? Czy przez Niemcy, nadkładając drogi? Kto wymyślił, żeby budować terminal w miejscu, które jest odcięte od reszty kraju i sprawia kłopoty logistyczne?
pol
7 lat temu
Cóż przypływa mniej a do sieci trafia więcej to ile azotu jest w niego pompowane biznes kwitnie.