Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Basznieft wstrzymał dostawy na Słowację i Węgry rurociągiem Przyjaźń

0
Podziel się:

Rosyjski Basznieft wstrzymał dostawy ropy naftowej na Węgry i Słowację rurociągiem Przyjaźń - poinformował w poniedziałek Reuters, powołując się na "trzy źródła" w branży.

Basznieft wstrzymał dostawy na Słowację i Węgry rurociągiem Przyjaźń
(ezioman/Flickr.com (CC BY-NC 2.0))

Agencja pisze, że handlowcy sądzą, iż jest to odzwierciedleniem zmiany strategii rynkowej i docelowych odbiorców pod nowym właścicielem Basznieftu - Rosnieftem, który jest największym rosyjskim państwowym koncernem naftowym. Pakiet kontrolny Basznieftu Rosnieft przejął w zeszłym miesiącu.

Powołując się na handlowców, Reuters odnotowuje, że w okresie od października do grudnia br. rurociągiem Przyjaźń Basznieft miał wyeksportować na Węgry i na Słowację 525 tys. ton ropy. W październiku dostarczył ok. 180 tys. ton, co - według handlowców - było zgodne z harmonogramem.

Reuters pisze, że Basznieft eksportuje ropę rurociągiem Przyjaźń od co najmniej czterech lat, sprzedając ją za pośrednictwem firmy Normeston z siedzibą w Belize w ramach długoterminowego kontraktu. Jednak według źródeł w branży naftowej od początku listopada Basznieft wstrzymał dostawy na Słowację i Węgry tym rurociągiem.

Agencja odnotowuje, że Rosnieft zapłacił 330 miliardów rubli (5,2 mld dol.) za 50,1 proc. udziałów w Baszniefcie i zabiega obecnie o zgodę rządu na kupno 100 proc. Handlowcy przypuszczają, że Basznieft przestanie teraz sprzedawać ropę za pośrednictwem firmy Normeston, ponieważ kierownictwo Rosnieftu preferuje bezpośrednie kontrakty z końcowymi użytkownikami.

Agencja dodaje, że handlowcy nie doszukują się politycznych motywów decyzji o wstrzymaniu dostaw rurociągiem Przyjaźń i sądzą, że Węgry i Słowacja powinny bez trudu uzupełnić import ropy, kupując jej więcej od swego głównego dostawcy - Łukoilu.

Na początku października Białoruś informowała o podniesieniu taryfy za tranzyt ropy przez swoje terytorium rurociągiem Przyjaźń. Rurociąg ten prowadzi przez terytorium 10 państw: Rosji, Białorusi, Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Czech, Słowacji i Węgier.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)