Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gaz z Rosji? Bułgaria wierzy we własne źródła

0
Podziel się:

Bułgaria liczy, że w ciągu kilku lat będzie zaspokajać około 30 procent potrzeb w gaz ziemny z własnych źródeł.

Gaz z Rosji? Bułgaria wierzy we własne źródła
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Bułgaria liczy, że w ciągu kilku lat będzie zaspokajać około 30 procent potrzeb w gaz ziemny z własnych źródeł - uważa szef resortu gospodarki i energetyki Delian Dobrew.

Obecnie około 85 procent niezbędnego dla funkcjonowania gospodarki gazu jest importowane z Rosji. W ostatnich dwóch latach ze złóż w Morzu Czarnym w regionach Kawarny i Kaliakry wydobywa się 443 mln m sześc. gazu rocznie, co stanowi 15 proc. zapotrzebowania. - _ Krajowy gaz jest o 40 proc. tańszy od importowanego _ - stwierdził minister.

Dodatkowe 15 proc. może dać kolejne złoże, również w morzu. Jego zasoby, według prowadzącej poszukiwania amerykańskiej spółki Direct Petroleum, wynoszą 3 mld m sześc. - _ Rozpoczęcie wydobycia, zaplanowane na najbliższe 2 lata, zagwarantuje krajowi pokrycie około 30 proc. potrzeb z własnych źródeł _ - ocenił Dobrew.

Według ministra przełom w energetyce może nastąpić po zakończeniu poszukiwań w głębokich wodach Morza Czarnego. Prowadzenie poszukiwań zadeklarowały największe światowe koncerny. - _ W sąsiednim rumuńskim regionie złoża są szacowane na 43-80 mld m sześc. Sporów z Rumunią w tej kwestii nie ma _ - podkreślił.

Wyniki konkursu będą znane za miesiąc, a wiercenia na głębokości 5 tys. metrów mają rozpocząć się za rok. - _ Przy pozytywnych wynikach wydobycie może ruszyć za 5 lat _ - stwierdził minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Gaz tańszy o ponad 10 procent. To możliwe Rosja obniżyła Bułgarii cenę gazu ziemnego w zamian za przyspieszenie rozpoczęcia budowy gazociągu South Stream
Chcą się uniezależnić od dostaw z Rosji Prawie całkowicie uzależniona od rosyjskiego gazu Bułgaria przyspiesza budowę połączeń gazowych z sąsiednimi krajami i szuka dróg do dywersyfikacji dostaw.
Gazprom się ugiął. Oni kupią taniej gaz z Rosji Równocześnie na obniżkę ceny rosyjskiego gazu liczy inny partner Gazpromu.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)