Notowania

energetyka
01.03.2018 21:46

Gazprom przegrał przed Trybunałem Arbitrażowym. Jest winien 2 mld dol. Ukraińcom

Ukraiński Naftohaz wygrał spór z rosyjskim Gazpromem. Trybunał Arbitrażowy wydał wyrok, którym zobowiązał Rosjan do zapłaty kilku miliardów dolarów odszkodowania. Nietrudno zgadnąć, że Moskwa uważa orzeczenie za niesprawiedliwe i nie chce się do niego stosować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maxim Shemetov/Reuters)
Gazprom, choć wygrał jedną ze spraw, i tak musi zapłacić Ukrainie

Sztokholmski trybunał nakazał Gazpromowi wypłacić Naftohazowi 4,63 mld dol. odszkodowania za ograniczanie dostaw oraz tranzytu błękitnego paliwa między 2009 a 2017 r. To kolejne rozstrzygnięcie sporu między tymi dwoma koncernami. W poprzednim - niekorzystnym - dla Ukraińców orzeczeniu znalazł się nakaz wypłacenia Rosjanom ponad 2 mld dol. Ostateczny rachunek między firmami zamyka się w kwocie 2,56 mld dol., które należą się Naftohazowi.

Ponadto Trybunał Arbitrażowy w kolejnych wyrokach nie przychylił się jednak do wszystkich żądań Naftohazu, który chciał wymusić zmianę warunków umowy na zakup gazu oraz tranzyt rosyjskiego paliwa na zachód przez terytorium Ukrainy - donosi "Kyiv Post"

Ukraińsko-rosyjska batalia prawna zaczęła się w 2014 r., a łączna wartość żądań obu stron przekraczała 100 mld dol., co było jedną z najwyższych, jeśli nie najwyższą kwotą w historii trybunału.

Zobacz też, jak Sławomir Nowak mówi po ukraińsku:

Już po ogłoszeniu wyroku prezes ukraińskiego koncernu Andrij Kobolew zapowiedział, że zwróci się do Gazpromu o ponowne podjęcie negocjacji w sprawie warunków kontraktu. To o tyle ciekawe, że Moskwa robi wszystko, by móc eksportować swój surowiec do Europy z pominięciem terytorium Ukrainy. Obecny kontrakt wygasa bowiem w 2019 r. – tym samym, gdy zgodnie z planem zakończone mają być prace nad turecko-rosyjskim gazociągiem. Wydaje się, że nierealnym będzie zakończenie zaplanowanej na tej sam rok budowy Nord Stream 2.

Gazprom już po wydaniu wyroku Trybunału Arbitrażowego poinformował, że nie zgadza się z nim. W oficjalnym oświadczeniu stwierdzono, że arbitrzy uzasadnili swoją decyzję zupełnie inaczej niż w orzeczeniu korzystnym dla Rosjan. Ukraina nie zamierza jednak oglądać się na rosyjskie żale. Szef MSZ naszego wschodniego sąsiada Pawło Klimkin zapowiedział utworzenie specjalnej grupy komorników, którzy będą występować o zajmowanie europejskich aktywów koncernu.

To jednak niejedyny spór prawny między tymi dwoma firmami.

Tagi: energetyka, naftohaz, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-03-2018

UkryCo za głupi naród z tych ukraińców. Z kim oni chcą wygrać? Nawet jeśli Gazprom wypłaci im te 2 mld co dla nich jest jak dla mnie 2 zł to w przyszłości … Czytaj całość

01-03-2018

huzarePoroszenko próbuje się podpiąć pod falę żydowskiej kłamliwej propagandy o rzekomym udziale Polski w holokauście i oficjalnie ogłasza faszystów i … Czytaj całość

02-03-2018

ddZnacie taki przypadek w historii, że Rosja czy Związek Radziecki oddała co kiedyś zabrała ?

Rozwiń komentarze (7)