Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gazprom unieważnił umowę akcjonariuszy spółki Nord Stream 2

25
Podziel się:

Rosyjski koncern państwowy Gazprom zatwierdził unieważnienie umowy akcjonariuszy spółki Nord Stream 2 AG, która miała wybudować nowy gazociąg przez Bałtyk - poinformował rosyjski koncern, cytowany przez agencję TASS. Według TASS jest tylko "techniczny krok".

Gazprom unieważnił umowę akcjonariuszy spółki Nord Stream 2
(Thawt Hawthje/Flickr (CC BY 2.0))

Rada dyrektorów Gazpromu jednomyślnie podjęła tę decyzję w środę, a w piątek poinformował o niej rosyjski koncern.

Nord Stream 2 AG ma swoją siedzibę w Szwajcarii, a jej zadaniem jest zaprojektowanie, budowa i dalsza eksploatacja gazociągu Nord Stream 2.

Pod koniec zeszłego roku Gazprom i jego europejscy partnerzy - francuska Engie, austriacka OMV, brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell, niemieckie Uniper i Wintershall - zwrócili się do polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o zezwolenie na zawiązanie spółki do budowy Nord Stream 2. W lipcu UOKiK zgłosił zastrzeżenia do planów powołania spółki, wskazując, iż gazociąg Nord Stream 2 może zwiększyć dominację Gazpromu w dostawach gazu do Polski. Wkrótce potem Gazprom i jego partnerzy wycofali wniosek z UOKiK. Więcej w materiale: Nord Stream 2 na razie bez zachodnich koncernów. Polski UOKiK pokrzyżował plany Rosjan

Agencja TASS podała, powołując się na źródło w Gazpromie, że unieważnienie porozumienia jest "technicznym krokiem" i toruje drogę do dalszych form współpracy z zachodnimi partnerami na rzecz budowy Nord Stream 2.

"To techniczny krok, który musi być zatwierdzony przez radę dyrektorów, po wycofaniu wniosku z polskiego urzędu antymonopolowego. Działanie to tworzy tło do definiowania nowych sposobów współpracy z zachodnimi parterami w sprawie implementacji tego ważnego projektu" - powiedziało źródło.

W wypowiedzi dla TASS szef Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że uczestnicy projektu zamierzają do końca roku określić nowy model jego finansowania. Na razie zarejestrowana w Szwajcarii spółka całkowicie należy do Gazpromu i zachodni partnerzy jeszcze nie tworzą jej kapitału.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Damian
7 lat temu
Niewątpliwym jest że Polska obawia się rozprzestrzeniana wpływów Rosji oraz uzależnienia od Rosyjskiego surowca. Na tym wszystkim jest jeszcze ciągłe zacofanie i uprzedzenie do Rosjan. Patrząc jednak co się dzieje z Ukrainą oraz jej teranami czy na politykę Putina wobec Polski raczej należy szukać innego rozwiązania niż wchodzić dalej w kontrolę Putinowską, który w razie czego mógłby zerwać dostawy. Trzeba inwestować pieniądzę w inne rynki tak aby Putin nie czuł się Panem świata.
soltys
7 lat temu
moim zdaniem bardzo zle,ze polska sie nie zgadza na rurociag.jezeli bysmy madrze negocjowali z ta miedzynaqrodowa spolka to byloby dla nas lepiej.nie rozumiem dlaczego inee wieksze,bardziej rozwiniete kraje wspolpracuja i rozwijaj wspolprace z rosja/potego paliwowa/a polacy nie.kij ma dwa konce.nie wiem co ma ukraina do rurociagu na baltyku,zgadzam sie co do krajow baqltyckich ale to jeswt chwilowe,i kraje baltyckie przejrza na oczy.
MS DOS
7 lat temu
Polacy powinni wspópracowac z naszymi Bracmi Rosjanami tam jest biznes , bezpieczenstwo ale na zasadzie partnerskiej Panie Prezesie jezeli będziemy żyli z Rosjanami w zgodzie nasze towary i firmy na tym zarobią . Ukraina nam nic nie dała i nie da widać po pomnikach i ulicach chodzby we Lwowie Ul Bandery itp. Z ROSJANAMI MUŚIMY ŻYC W INTERESIE NASZ WSZYSTKICH , TOPORY POZAKOPYWAĆ .
Tak to widzę
7 lat temu
To dobra wiadomość .
Prawda to?
7 lat temu
Jeżeli tak to super wiadomość :)
...
Następna strona