Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gazprom obniża ceny gazu dla Europy

0
Podziel się:

Decyzja jest konsekwencją głębokich przemian, które zaszły w ostatnich latach na światowych rynkach gazowych.

Gazprom obniża ceny gazu dla Europy
(ruben van eijk/CC/Flickr)
bFdOKbkR

Rosyjski koncern Gazprom obniżył o 10 procent ceny gazu w kontraktach długoterminowych dla europejskich odbiorców. To efekt negocjacji z największymi klientami rosyjskiego koncernu.

Wiceprezes koncernu Aleksander Miedwiediew powiedział, że na prośbę partnerów ceny gazu zostały obniżone średnio o 10 procent. - _ Nowa cena zagwarantuje, że rosyjski gaz pozostanie konkurencyjny _ - dodał. Miedwiediew sprecyzował, że obniżka to efekt negocjacji z grupą największych klientów Gazpromu: francuskim koncernem GDF Suez, niemieckim Wingas, słowacką firmą gazową SPP i tureckim państwowym dostawcą gazu Botas.

Decyzja jest konsekwencją głębokich przemian, które zaszły w ostatnich latach na światowych rynkach gazowych. Boom w produkcji gazu łupkowego w Stanach Zjednoczonych oznacza, że dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG, przeznaczonego na rynek amerykański, zostały skierowane do Europy, obniżając ceny rynkowe przy dostawie natychmiastowej w centrach handlu gazem na kontynencie - pisze _ Financial Times _.

bFdOKbkT

Długoterminowe kontrakty na dostawy gazu przez Gazprom są powiązane z cenami ropy naftowej, ale napływ tańszego LNG wzmocnił pozycje negocjacyjne klientów koncernu. Jak odnotowuje _ FT _, ceny gazu w Europie były względnie płaskie w ciągu ostatnich dwóch lat, w przeciwieństwie do galopujących cen ropy naftowej.

Miedwiediew poinformował też, że sprzedaż gazu przez Gazprom w ubiegłym roku znacząco wzrosła mimo nacisków na obniżkę ceny. W 2011 roku rosyjski koncern sprzedał 150 miliardów metrów sześciennych gazu w porównaniu ze 138 miliardami rok wcześniej i to w sytuacji, gdy konsumpcja gazu w Europie spadła o 8 procent - zaznaczył.

Czytaj więcej o dostawach gazu w Money.pl
Sprywatyzują ropociągi? "Hańba" Prywatyzacja o wartości 2,5 mld dol. była jednym z warunków przyznania Białorusi 440 mln dolarów kredytu.
W tych krajach Gazprom odkręcił już kurek Zmniejszone dostawy gazu z Gazpromu wciąż mają Rumunia, Niemcy i Włochy.
Rosjanie odkręcili im kurek z gazem W piątek Rosjanie obniżyli o 30 proc, dostawy gazu ziemnego dla Bułgarii i całego regionu bałkańskiego o około 30 procent.
Kiedyś zakręcili im kurek. Teraz im pomogą? Naftohaz Ukrainy zaoferował pomoc Gazpromowi, który nie może się uporać z dostawami gazu dla odbiorców w krajach UE.
bFdOKblu
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)