Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

GDDKiA spłaca podwykonawców Astaldi. Prace w tunelu na Zakopiance są spowolnione

5
Podziel się:

GDDKiA bezpośrednio wypłaca zaległości podwykonawcom włoskiej firmy Astaldi, która jest wykonawcą tunelu na trasie zakopianki. Łączne roszczenia wobec znajdującej się restrukturyzacji spółki przekraczają 100 mln zł.

Prace w tunelu trwają, ale są spowolnione.
Prace w tunelu trwają, ale są spowolnione. (Jacek Bereźnicki)

Jak informuje krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, pieniądze za pracę, usługi i dostawy są wypłacane podwykonawcom Astaldi na podstawie faktur po ich weryfikacji. "Prace trwają, ale są spowolnione" - zaznacza GDDKiA.

Jak dowiedziało się Radio Kraków, Astaldi nie uregulowało 400 faktur wystawionych przez ponad 60 podwykonawców na łączną kwotę kilkunastu milionów złotych. Na razie opóźnienie ma wynosić dwa tygodnie.

Astaldi jest wykonawcą nie tylko kluczowego odcinka zakopianki, ale także kilku innych ważnych kontraktów na budowę dróg ekspresowych, na przykład południowej obwodnicy Warszawy.

Na początku listopada GDDKiA poinformowała, że wypłaciła już 36,7 mln zł podwykonawcom sześciu kontraktów Astaldi. Łączne roszczenia opiewają na 111 mln zł, pozostałe są rozpatrywane.

Dzięki przewidzianej w kontraktach z włoską firmom procedurze awaryjnej GDDKiA ma możliwość regulowania należności wobec podwykonawców Astaldi. Wypłacone tym firmom pieniądze zostaną potrącone z wynagrodzenia dla włoskiej firmy. Astaldi zdobyło w Polsce kontrakty na 4 mld zł. Do wykonania są jeszcze prace za 2 mld zł.

Astaldi popadło w kłopoty finansowe w związku z kontraktem na budowę przeprawy przez Bosfor. Spółce nie udało się sprzedać swoich udziałów w tym projekcie, przez co straciła płynność finansową i wystąpiła do sądu o ochronę przed wierzycielami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
taki sobie
4 lata temu
tam sie nic nie dzieje wiem poniewaz tam pracuje
ja
4 lata temu
Wszyscy ci złodzieje, którzy nie płacą podwykonawcom, powinni siedzieć w więzieniu. Ile jeszcze ci cwaniacy będą się nie uczciwie dorabiać. Założyć czarną księgę i wpisywać ich, żeby nikt nie podpisywał z nimi ofert. Dość tego złodziejstwa.
typ
4 lata temu
Tak to jest, gdy makarony wezmą się za coś
mich
4 lata temu
Wcześniej PiS winił PO za takie sytuacje....
ATAKSOBIEDUMA...
4 lata temu
Już zrobili tory kolejowe Dęblin-Lublin , a co z chinczykami raz już była KOMPROMITACJA a dalej dopuszczaja ich do przetargu .WYKUPIA EROPĘ i bedziemy pracowac za miske ryżu ps. BRUKWII volvo, mccornik, port w pireusie ITP.WYKUPIONE . Eropa sie sypie CABBATEE , CHINCZYCY I JESZCZE CAŁA FINASJERA GDZIE ROBIA MACHLOJE a później państwo czyli my MUSIMY ..... PŁACIĆ ciekawi mnie jak to sie skończy . Pewnie juz tego nie zobaczę ???