Notowania

stocznie
20.11.2009 07:18

Gdynia i Szczecin nie zbudują już statków

Żaden z inwestorów nie jest zainteresowany kupnem całości tamtejszych stoczni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Nie da się utrzymać produkcji statków w Gdyni i Szczecinie, bo żaden z inwestorów nie jest zainteresowany kupnem całości tamtejszych stoczni.Licytowane będą tylko części majątku obu stoczni, a to oznacza, że produkcji statków nie będzie.

Do przetargu na majątek w stoczni w Szczecinie zgłosiło się 5 firm, a 3 firmy zawalczą o aktywa stoczni w Gdyni - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Przetarg na majątek Stoczni Gdynia ma się odbyć 26 listopada, dzień później - przetarg na Stocznie Szczecińską. Oba odbędą się w formie elektronicznej z zachowaniem tajności.

Dziennik przypomina, że to już drugi przetarg na sprzedaż stoczni. Pierwsza próba zakończyła się klapą, bo jedyny inwestor wycofał się.Katarski fundusz rządowy Qatar Investment Authority w maju wylicytował 380 milionów złotych za aktywa stoczni, wpłacił wadium i zniknął. Kolejnych rat już nie uregulował.

| Historia przetargów na stocznie |
| --- |
| Główne części majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie wylicytował w maju katarski Fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights. Inwestor wpłacił wadium w wysokości 8 mln euro, a potem rozpoczął procedurę rejestracji w Polsce spółki, która miałaby zarządzać majątkiem obu stoczni. Początkowo pieniądze za stocznie miały wpłynąć do 21 lipca, ale firma poprosiła resort skarbu o przesunięcie terminu do 17 sierpnia. Powodem miał być list Szczecińskiego Stowarzyszenia Obrony Stoczni, w którym napisano m.in., że stocznia w Szczecinie mogła być _ pralnią brudnych pieniędzy _. Pieniądze jednak nie wpłynęły. Później nad przejęciem aktywów stoczni zastanawiała się katarska rządowa agencja Qatar Investment Authority, ale ostatecznie wycofała się z inwestycji. |

ZOBACZ TAKŻE:

* [ PiS chce wyjaśnienia prywatyzacji stoczni przed komisją ]( http://news.money.pl/artykul/pis;chce;wyjasnienia;prywatyzacji;stoczni;przed;komisja,149,0,551573.html )
* [ Bez komisji śledczej w aferze stoczniowej? ]( http://news.money.pl/artykul/bez;komisji;sledczej;w;aferze;stoczniowej,136,0,550792.html )
Tagi: stocznie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz