Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

GetBack zwiększył dług o pół miliarda w miesiąc. 3,4 mld zł do spłaty

24
Podziel się:

Od wniosku o postępowanie układowe z początku maja w GetBack już wiele zdążyło się zmienić. Spis wierzytelności urósł po najnowszej aktualizacji.

Zarząd GetBack przekazuje coraz gorsze informacje
Zarząd GetBack przekazuje coraz gorsze informacje (EAST NEWS)

Zarząd GetBack dokonał weryfikacji wyliczeń aktualizowanych całkiem niedawno, bo 21 czerwca. Dług z każdą kolejną analizą rośnie. Tym razem spółka podaje, że wynosi łącznie 3,35 mld zł.

Jeszcze w momencie składania wniosku o przyśpieszone postępowanie układowe 2 maja skalę zobowiązań określono na 2,82 mld zł. W raporcie rocznym, opublikowanym dopiero w tym tygodniu określono je na 2,93 mld zł (wartość bilansowa) na dzień 31 grudnia 2017.

21 czerwca dokonano aktualizacji długu na 8 maja i wyszło już 3,32 mld zł. W nieco ponad miesiąc oficjalny dług wzrósł o pół miliarda złotych. „Weryfikacji uległy pozycje zobowiązań kredytowych oraz handlowych, dodane zostały zobowiązania warunkowe (gwarancje) w kwocie 60 mln zł oraz odsetki od obligacji naliczone od dnia 08 maja 2018 r. do dnia zapadalności danej serii obligacji określonej w warunkach emisji obligacji, w łącznej kwocie 263,3 mln zł” - tłumaczy spółka w komunikacie.

Zobacz też: Nieuczciwe instytucje finansowe. "To największe zagrożenie dla branży"

„Ta ostatnia kwota nie stanowi zobowiązania bilansowego” - informuje zarząd. Oprócz powyższych kwot grupa GetBack na 8 maja ma zobowiązania funduszy własnych konsolidowanych metodą pełną, których łączna wartość wynosi do 230 mln zł.

GetBack prowadzi przy tym analizę odnośnie uzupełnienia spisu wierzytelności o aktualizację kwot zobowiązań warunkowych (gwarancji) o łącznej wartości do kwoty 50 mln zł. W rezultacie wartość bilansowa zobowiązań skonsolidowanych oraz funduszy własnych wynosi na 8 maja kwotę ok. 3,35 mld zł. Ta kwota obejmuje zobowiązania zabezpieczone, głównie wobec banków oraz innych instytucji finansowych na łączną kwotę 612,3 mln zł.

W ten sposób wygląda na to, że ujemny kapitał własny, który w raporcie rocznym oszacowano na -622 mln zł, może przekroczyć miliard złotych. Spółka formalnie będąca bankrutem, jest po tych danych jeszcze większym bankrutem. Z zastrzeżeniem, że audytor nie podpisał się pod raportem rocznym i trudno powiedzieć, ile rzeczywiście warte są skupione od banków, czy firm telekomunikacyjnych wierzytelności.

Wiadomości o rosnącym długu są kolejnym argumentem dla wierzycieli, żeby zgodzić się na propozycje układowe spółki o redukcji zobowiązań i rezygnacji z odsetek. Zarząd GetBack zaoferował zwrot 65,36 proc. kwoty wierzytelności w ratach: do końca roku 1,26 proc., do końca 2019 r. 23,97 proc., do końca 2020 r. 30,57 proc., a resztę do 2025 roku.

Pozostałe 34,64 proc. długu miałoby być skonwertowane na akcje nowej emisji po 8,53 zł za sztukę. Łącznie planowana jest emisja 82 399 394 akcji. Wierzyciele nie chcą się zgodzić na propozycje i uważają, że spółka może dać więcej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
33opo3bravo7
4 lata temu
Fakty wylotu urzędników afera GETBACK ciąg dalszy Port Lotniczy Lublin zlecił jego organizację fundacji, która powstała 3 miesiące wcześniej a współorganizatorem wyjazdu był Andrzej Gąsiorowski, znany w Polsce z aferty Art-B. Lotnisko odmawia podania kosztów wyjazdu. Fundacja została zarejestrowana 16 lutego 2016 roku, czyli niespełna cztery miesiące przed dniem wyjazdu. W zarządzie zasiadają Mirosław Muła, Piotr Bramson i Andrzej Gumieniczek. Ten ostatni do 2012 roku był prezesem Lubelskiej Fundacji Odnowy Zabytków. Według zamieszczonych tam informacji, współorganizatorem wyjazdu była Helping Hand Coalition for Israel. Na czele tej organizacji stoi Andrzej Gąsiorowski, znany w Polsce z afery Art-B. Gąsiorowski na facebooku opublikował program konferencji z 19 czerwca: • 10:30 – 11:00 Registration • 11:00 – 12:00 Coctail • 12:00 – 14:00 Official Part • 14:00 – 15:00 Lunch Impreza organizowana jest dla pięciuset uczestników. Wyczarterowano samolot dla ponad stu gości specjalnych z Polski. Zaproszono czterystu gości z Izraela. Delegacja z Polski obejmuje przedstawicieli polskiego parlamentu, Euro Parlamentu, Ambasady Izraela w Polsce, Ambasady Polski w Izraelu, władz lokalnych Lublin i Izbicy. Społeczeństwo żydowskie będzie reprezentowana przez Naczelnego Rabina Polski, Muzeum Holokaustu na Majdanku, społeczności żydowskiej w Lublinie, Warszawie i innych miast w Polsce. Sektor edukacji obejmuje rektorów Szkoły Wyższych i Uniwersytetów. Będą obecni przedstawiciele biur podróży, linii lotniczych, portów lotniczych, turystyki medycznej, hoteli, kurortów oraz ponad osiemdziesiąt dużych grup przemysłowych. Według informacji na stronie, wydarzenie było inicjatywą Piotra Bramsona i Andrzeja Gąsiorowskiego.
fkpis
4 lata temu
Czyżby chłopcy z pisu nie byli zainteresowani tym przekrętem i dlatego nie chcą komisji w tym temacie. Można się tylko domyślać że swoje już zarobili i dla nich temat nie istnieje.
Bernard
4 lata temu
te pieniądze są już w IZRAELU ! Szanowny Prezesio GETBACK tam nie pojechał na wakacje ludzie obudźcie się! moim zdaniem jak nie wsadzą całego zarządu tej firmy do paki i nie odbiorą majątków to nigdy się nie dowiemy kto za tym stoi, a prawda jest taka że firma UPADŁA bo takie było założenie od początku. W ten bałagan zamieszani są ludzie z instytucji państwowych i banków. To jest NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT W POLSCE PO 89 ROKU. Po wakacjach się okaże że mamy do czynienia z kwotą około 5 miliardów złotych.
wb.
4 lata temu
nie ma jeszcze sejmowej komisji śledczej w sprawie afery GetBack?. PiS śpi choć nabrali klientów na sumę prawie 4 razy większą niż Amber Gold?. To prawda, że nie było tam żadnego Tuska, ale kolosalna afera jest kolosalną aferą. Powiedzenie, że w oku przeciwnika widać pyłek a w swoim trudno dostrzec belkę- jak najbardziej aktualne.
ZZZ Z POMORZA
4 lata temu
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, ze nie stoja za tym chłopcy z WSI ?
...
Następna strona