Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gigantyczne opóźnienia na kolei. Pociągi nie wyjeżdżają na trasy

0
Podziel się:

Kolejarze tłumaczą się oblodzeniem sieci trakcyjnej i zamarzaniem rozjazdów.

Gigantyczne opóźnienia na kolei. Pociągi nie wyjeżdżają na trasy
(PAP/Tomasz Wojtasik)

Rekordowe opóźnienie wynoszące ponad 1100 minut odnotowały pociągi relacji Warszawa - Jelenia Góra i Gdynia - Wrocław. Ponad 10 godzin sięgnęło w nocy opóźnienie pociągu relacji Wrocław Główny - Warszawa Wschodnia. Z powodu oblodzenia sieci trakcyjnej z dużym opóźnieniem do stacji końcowych dotrą też inne pociągi. Nadal nie wiadomo, kiedy usunięte zostaną skutki awarii trakcji kolejowej w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego, która spowodowała gigantyczne opóźnienia pociągów. Odwoływane są też starty samolotów na lotniskach.

Aktualizacja: 08:23

Z poznańskiego lotniska w związku z warunkami pogodowymi rano nie odleciały trzy samoloty. W skutek awarii trakcji kolejowej wywołanej opadami marznącego deszczu w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego od poniedziałku pociągi kursują z poważnymi problemami.

Marznący deszcz i warunki na poznańskim lotnisku spowodowały, że z Poznania nie odleciały we wtorek rano trzy samoloty. Jak podała rzeczniczka portu lotniczego w Poznaniu Hanna Surma, poranny lot do Londynu odbył się z lotniska we Wrocławiu. _ W poniedziałek nie zostały zrealizowane przyloty z Warszawy i Kopenhagi, więc dzisiejsze odloty na te lotniska zostały odwołane _ - powiedziała Surma.

Jak poinformował Mirosław Siemieniec z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., po awariach trakcji najpoważniejsza sytuacja w kraju jest w okolicy węzła Ostrów Wielkopolski.

_ Tutaj wykorzystujemy lokomotywy spalinowe do prowadzenia ruchu pociągów dalekobieżnych. Żeby ten ruch odbywał się sprawnie, zawieszone zostało kursowanie pociągów regionalnych. Podróżni mogą korzystać z pociągów dalekobieżnych _ - podał.

Siemieniec nie był w stanie powiedzieć, jak wiele pociągów może mieć opóźnienia. Jak zaznaczył pociągi mogą się spóźniać nawet kilkadziesiąt minut.

_ - Wydłużony czas przejazdu spowodowany jest przez dopinanie i wypinanie lokomotyw spalinowych. Żeby zapewnić przejezdność sieci kolejowej w Polsce, w nocy lokomotywy spalinowe, lokomotywy elektryczne i pociągi sieciowe przejechały ponad 5 tys. km linii _ - podał.

Rano wskutek powalonego drzewa, w okolicy Ostrzeszowa, czasowo wstrzymano ruch dwóch pociągów dalekobieżnych. Jak podał Siemieniec, problem został już usunięty.

Zima zostaje

Jak informuje IMGW, nad Skandynawią i Europą wschodnią dominuje wyż znad zachodniej Rosji, na pozostałym obszarze pogodę kształtują niże znad Włoch i północnego Atlantyku. Polska jest w strefie przejściowej między niżem z ośrodkiem nad Włochami, a wyżem z centrum nad zachodnią Rosją. Z północnego zachodu na południowy wschód przebiega strefa frontu atmosferycznego, który przemieszcza się na południe. Nad północno-wschodnią połowę Polski napływa chłodne powietrze polarno-kontynentalne, pozostała część kraju pozostaje w ciepłym powietrzu polarno-morskim.Ci śnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001hPa i zacznie powoli rosnąć.

We wtorek w kraju zachmurzenie duże i całkowite, na wybrzeżu wschodnim, Warmii, Mazurach i Suwalszczyźnie miejscami większe przejaśnienia. Na Pomorzu Zachodnim, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie, na Ziemi Łódzkiej, na południu Mazowsza i na Lubelszczyźnie oraz na Kielecczyźnie, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu marznące opady deszczu, od północnego wschodu przechodzące w opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju okresami opady śniegu. Temp. maks. od -9 st. na Suwalszczyźnie, około -4 st. w centrum, do 0 st. do 3 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-wschodni. Na północnym wschodzie początkowo wiatr okresami dość silny, powodujący zamiecie śnieżne.

W nocy z wtorku na środę na północy i północnym wschodzie kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami możliwe słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże i całkowite, okresami opady śniegu. Temp. min. od -14 st., lokalnie -16 st. na Suwalszczyźnie, około -6 st. w centrum, do -2 st., -1 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

W środę na północy i północnym wschodzie kraju zachmurzenie duże i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże i całkowite. W południowej połowie kraju okresami słabe opady śniegu. Temp. maks. od -11 st. na Suwalszczyźnie, -6 st., -4 st. w centrum, do -2 st., -1 st. na południowym zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i północnym zachodzie wschodni, na pozostałym obszarze północno-wschodni i północny.

W Warszawie we wtorek zachmurzenie całkowite i duże, słabe opady śniegu, pod koniec dnia zanikające. Temp. maks. -5 st. Wiatr umiarkowany, początkowo dość silny, pod koniec dnia okresami słaby, wschodni. W nocy zachmurzenie całkowite i duże, początkowo możliwe słabe opady śniegu. Temp. min. -7 st. Wiatr początkowo okresami jeszcze umiarkowany, później słaby, północno-wschodni. W środę zachmurzenie całkowite i duże. Temp. maks. -6 st. Wiatr słaby, północno-wschodni.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)