Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Głowa Napieralskiego spadnie

0
Podziel się:

Dr Jarosław Flis komentuje wyniki wyborów. Mówi dlaczego SLD może pęknąć.

Głowa Napieralskiego spadnie

Money.pl: Znamy już wstępne sondaże pokazujące wyniki wyborów. Co jest największym zaskoczeniem?

Dr Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego: Największą niespodzianką jest to, co stało się z drugą co do wielkości siłą opozycyjną, czyli z lewicą. Zamieszanie jakie wywołał Ruch Palikota ewidentnie podcięło skrzydła SLD. Pewnie głowa Grzegorza Napieralskiego za to spadnie.

Na pewno SLD nie będzie mogło się już mienić jako siła, która jest alternatywa dla skłóconych partii prawicowych.

Ciekawe będzie też jak się ułożą relacje lewicy z Ruchem Palikota, zwłaszcza po tym, co Janusz Palikot mówił o Napieralskim. Ruch Palikota to będzie ugrupowanie około 40 osób, z których tylko jedna - sam lider, ma doświadczenie parlamentarne. Tego nie było od czasów Samoobrony. Tak czy siak, to będą jednak problemy trzeciego szeregu, które nie stworzą zagrożenia dla partii rządzących.

A co z Prawem i Sprawiedliwością?

Prawo i Sprawiedliwość wychodzi z wyborów jako główna siła opozycyjna, choć lekko osłabiona. Partia Kaczyńskiego będzie jednak, jak to przystało na opozycję czekać kolejne cztery lata na swoją szansę.

Wygląda na to, że rządząca dotychczas koalicja PO-PSL nadal będzie mogła dzierżyć władzę. Te partie prawdopodobnie będą miały dość mandatów by uzyskać większość w Sejmie.

*Czytaj komentarz redaktora naczelnego Money.pl *
Wynik tych wyborów to nowy cud nad Wisłą

Tak, te wstępne sondaże na to wskazują, co jest też pewnym fenomenem, ponieważ to byłby to pierwszy przypadek by koalicja rządząca utrzymała się druga kadencję. Z pewnością jest to sukces PO i PSL.

Jeśli okaże się, że wynik wyborczy PO i PSL nie jest na tyle dobry by mogły utworzyć rząd, to z kim będą budować koalicję? Może z Ruchem Palikota?

Dla PSL taki sojusz byłby nie do wytrzymania. Być może będzie tak, że wskutek porażki SLD _ pęknie _ i część posłów zasili na przykład szeregi Platformy, bo uznają, że ich partia to siła nieperspektywiczna.

Myślę też, że wszyscy będą przyglądać się Ruchowi Palikota. Może być tak, że ta formacja będzie miała wewnętrzne kłopoty, bo nie wiadomo, czy tworzącym ją ludziom starczy determinacji na całą kadencję. Cztery lata to dużo czasu.

Pierwsze komentarze powyborcze liderów partii znajdziesz w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t160778.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;zwycieski;podziekowal;wyborcom,24,0,932632.html) Tusk dziękuje wyborcom PiS. _ Tamte chwile miały sens _ Premier zapowiedział, że będzie pracował dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego na kogo głosowali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t160782.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;szanujemy;wynik;wyborow;ale;,19,0,932627.html) Kaczyński: Szanujemy wynik wyborów, ale... Jarosław Kaczyński przemawiał w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/18/t160786.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;wielkim;przegranym;wyborow;napieralski;czekam;na;dane;pkw,20,0,932628.html) SLD wielkim przegranym wyborów. Napieralski: Czekam na dane PKW Lider Sojuszu przyznał, że tegoroczne wybory były najtrudniejszymi od wielu lat.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)