Notowania

strajk w jsw
19.04.2011 09:47

Górnicy z JSW już nie strajkują

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wznowiły pracę po trwającym dobę strajku, zorganizowanym przez związki zawodowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JSW/materiały prasowe)

Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wznowiły rano pracę po trwającym dobę strajku, zorganizowanym przez związki zawodowe.

Po południu związkowcy mają przedstawić plan dalszych protestów (planują m.in. blokadę wysyłki węgla z kopalń), a zarząd spółki - podsumowanie strajku, dotyczące przede wszystkim liczby pracowników, którzy faktycznie wzięli w nim udział.

Rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer powiedziała , że nie ma sygnałów, aby obecnie w którejś z kopalń były problemy ze wznowieniem produkcji. Górnicy podjęli pracę, ruszyło wydobycie węgla. Ubytek spowodowany strajkiem przekracza 50 tys. ton.

Związkowcy z przygotowującej się do debiutu giełdowego JSW domagają się 10-procentowej podwyżki płac i utrzymania uprawnień pracowniczych. Nie godzą się na proponowane przez resort skarbu zasady upublicznienia spółki, a przedstawiony załodze pakiet pracowniczy uważają za niewiarygodny.

Do strajku w JSW odniósł się dzisiaj w Polskim Radiu Katowice przewodniczący parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który wezwał strony konfliktu do odpowiedzialności i podjęcia rozmów. Jego zdaniem, jest nadzieja na szybkie porozumienie w tej sprawie.

- _ Jestem przekonany, że obydwie strony wiedzą, że muszą się porozumieć, i to jak najszybciej. Jestem dobrej myśli. Uważam, że w ciągu najbliższych kilku dni nastąpi porozumienie, wypracowany zostanie konsensus. Tak zawsze było w górnictwie pomiędzy odpowiedzialnym zarządem, odpowiedzialnym rządem, a odpowiedzialnymi związkami zawodowym _ - ocenił Buzek.

Jego zdaniem, związki w JSW działają zgodnie ze swoimi uprawnieniami - starają się o podwyżkę płac, o zawarcie układu zbiorowego, o gwarancje zatrudnienia. Przypomniał, że we wcześniejszych konfliktach związki zawodowe _ wykazywały ogromną odpowiedzialność w takich sytuacjach _.

- _ Ona jest absolutnie potrzebna - z obydwu stron jest potrzebna odpowiedzialność i rozmowa. Ja jestem dobrej nadziei. Uważam, że się porozumieją, że się dogadają. Rysuje się szansa _ - powiedział w radiowym wywiadzie szef PE, podkreślając, że obserwuje sytuację w JSW _ na odległość _.

Buzek ocenił, że _ JSW ma ogromne szanse zaistnienia jako silny potentat na rynku europejskim _. Zastrzegł, że związki zawodowe _ mają prawo do takich reakcji, mają prawo do działania. Jestem przekonany, że działają zgodnie z prawem. Teraz jest chwila oddechu i trzeba się po prostu dogadać _ - zaapelował.

Były premier przypomniał, że kiedy kilkanaście lat temu, za jego rządów, reformowano górnictwo, wprowadzane rozwiązania także były trudne do wynegocjowania z górnikami i związkami, a związkowcy do końca nie zaakceptowali wszystkich działań. "- _ Potem okazało się, że one jednak były dobre dla samych górników, dzięki temu dzisiaj do górnictwa nikt nie dopłaca _ - podkreślił.

Odnosząc się do podawanego przez związkowców przykładu upadających stoczni, Buzek ocenił, że w tym sektorze prywatyzacja nadeszła za późno. - _ Ale nie chciałbym też tutaj w żaden sposób ostrzegać związkowców, bo oni naprawdę działają odpowiedzialnie; jestem o tym przekonany - realizują swoje zadania związkowe _ - mówił przewodniczący europarlamentu.

Buzek ocenił, że polski węgiel ma szanse w Europie, konieczne są jednak - wskazał - decyzje rządu dotyczące dofinansowania czystych technologii węglowych. - _ Potrzebne są decyzje polskiego rządu natychmiast - ja ich jeszcze nie widzę _ - powiedział były premier. Przypomniał, że UE przeznacza na takie cele _ wielkie pieniądze _, ale potrzebny jest także krajowy wkład.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/155/t137627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;z;jsw;zaplanowali;dalsze;protesty,226,0,814562.html) Górnicy z JSW zaplanowali dalsze protesty Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w której trwa dobowy strajk na tle płacowym oraz przeciw warunkom upublicznienia firmy, ustalili harmonogram dalszych protestów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek Poza wyższymi pensjami, strajkujący z Jastrzębskiej Spółki Węglowej domagają się wieloletnich gwarancji zatrudnienia. Już teraz przysługuje im szereg innych przywilejów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t135558.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/protest;gornikow;kosztowal;65;tys;zl,55,0,798519.html) Protest górników kosztował 65 tys. zł Chodzi o zniszczenia elewacji siedziby Holdingu po ubiegłotygodniowych protestach.
Tagi: strajk w jsw, jsw, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz