Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gospodarka Chin rozczarowała. Najsłabszy wzrost od 2009 roku

6
Podziel się

Wzrost gospodarczy Chin w trzecim kwartale wyniósł 6,5 proc. w ujęciu rocznym.To najgorszy kwartalny wynik od kryzysowego 2009 roku.

Świat wchodzi w kolejną fazę wojny handlowej USA - Chiny.
Świat wchodzi w kolejną fazę wojny handlowej USA - Chiny. (Bartlomiej Magierowski)
bDJmtmSt

Nad gospodarką Państwa Środka ciąży problem rosnącego długu, a także wojna handlowa z USA. Wprowadzone przez Donalda Trumpa cła na chińskie produkty mogą poważnie odbić się na wynikach gospodarczych w najbliższych miesiącach.

Jak pisze agencja Reuters, zagrożenia związane z wojną handlową skłoniły inwestorów do wyprzedaży aktywów na lokalnych rynkach i wywołały mocny spadek wartości juana.

bDJmtmSv

Wzrost gospodarczy od lipca do września wyniósł 6,5 proc., podczas gdy w poprzednim kwartale było to 6,7 proc. Rynek spodziewał się spowolnienia, ale do poziomu 6,6 proc.

Cytowani przez Reutersa analitycy podkreślają, że gospodarka Chin spowalnia na przekór polityce władz w Pekinie, które starają się pobudzić inwestycje krajowe, by pobudzić wzrost gospodarczy. Po czwartkowym tąpnięciu na chińskiej giełdzie rząd próbował uspokajać sytuację.

Na początku października analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego JP Morgan ocenili, że "niewiele wskazuje na to, żeby napięcia na linii Chiny - Stany Zjednoczone miały ulec złagodzeniu". Głównie z tego powodu amerykański bank obniżył rekomendacje dla chińskich spółek.

Zdaniem analityków JP Morgan wzrost PKB Chin może zwolnić nawet o 1 pkt proc. właśnie z powodu ceł nałożonych przez Amerykanów.

bDJmtmSB

Jak podało w piątek Narodowe Biuro Statystyczne Chin, produkcja przemysłowa Chin wzrosła we wrześniu o 5,8 proc. wobec wzrostu o 6,1 proc. miesiąc wcześniej. Z drugiej strony sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 9,2 proc., podczas gdy w sierpniu wzrost wyniósł 9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDJmtmSW
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(6)
Rzyd przez rz
2 lata temu
Prędzej czy później Chiny będą musiały wprowadzić ubezpieczenia społeczne i emerytalne i wtedy okaże się że król jest nagi. Ale nawet nagi chińczyk jest bardziej ubrany od najbardziej ubranego Rosjanina.
Pozdro
2 lata temu
Noo bo Trumpo ma olej w głowie a nie jak moi rodacy.. kupując - wspierają chiński Bubel..
reg
2 lata temu
Życzę gospodarkom krajów Unii Europejskiej tak rozczarowujących notowań, jakie mają Chiny.
bDJmtmSX
rkd
2 lata temu
Jeśli oficjalny wzrost to 6,5 to rzeczywisty najwyżej 4.
Kalesonowy su...
2 lata temu
Skoro gospodarka chińska spowalnia to znak, że w chińskich barach trzeba będzie teraz dłużej czekać na kurczaka w pięciu smakach.