Notowania

gospodarka niemiec
01.01.2018 13:31

Niemiecka gospodarka przeżywa złote lata. Znakomite widoki też na 2018

Niemiecki „cud na rynku pracy” utrzymuje się. Prognozy zatrudnienia na nadchodzący rok obiecują „rekordowy poziom”.

Podziel się
Dodaj komentarz
(LESZEK ZYCH/REPORTER)
Niemiecki PKB ma wzrosnąć w 2018 o dobre dwa procent.

Eksperci przewidują na 2018 setki tysięcy nowych miejsc pracy w Niemczech, co znowu polepszy i tak już znakomitą sytuację na rynku pracy. Świetnie mają się też niemieckie firmy. Jedyną bolączką jest brak fachowców.

Niemiecki „cud na rynku pracy” utrzymuje się. Prognozy zatrudnienia na nadchodzący rok obiecują „rekordowy poziom” – poinformował Instytut Badań nad Rynkiem Pracy (IAB) przy Federalnej Agencji Pracy (BA) w Norymberdze. Znakomita koniunktura przyczynia się do rosnącego zapotrzebowania na specjalistów i coraz większego spadku bezrobocia. Mimo brexitu, afery dieslowej i upadku Air-Berlin widoki na przyszłość są znakomite.

Barometr Rynku Pracy, przygotowywany co miesiąc przez IAB, a oparty na danych lokalnych agencji pracy w Niemczech, znowu wzrósł w grudniu o 0,1 na 104,9 pkt. Jak wyjaśnił IAB, oznacza to dobre prognozy rozwoju rynku pracy w nadchodzących miesiącach. Chwilowo niemal na wszystkich polach następuje pozytywny rozwój, „na rynku wewnętrznym, w gospodarce światowej, w sektorze usługowym i w przemyśle”.

Rekord na rynku pracy

Firma doradcza EY liczy się w przyszłym roku z 400 tys. nowych miejsc pracy w Niemczech. Boom ten umożliwia kwitnąca gospodarka. Niemiecki PKB ma wzrosnąć w 2018 o dobre dwa procent. W silnych gospodarczo regionach, takich jak Bawaria czy Badenia-Wirtembergia w 2018 r. może panować wręcz „pełne zatrudnienie”.

Od 2007 r. powstały w Niemczech prawie 4 mln nowych miejsc pracy – podała EY. Tym samym Republika Federalna Niemiec należy – obok Słowacji i Malty – do trzech państw strefy euro, które wykazują się dzisiaj niższym bezrobociem niż w 2007.

Według firmy doradczej EY, w 2017 r. zatrudnienie w Niemczech osiągnęło nowy, rekordowy poziom: w skali roku pracę miało średnio 44,2 mln ludzi. – Dzięki utrzymującemu się już od ośmiu lat rozkwitowi gospodarczemu miejsce pracy ma coraz więcej ludzi – powiedział Bernhard Lorentz z EY. Pod względem gospodarczym Niemcy przeżywają obecnie złote lata.

Jedyną łyżką dziegciu w tej beczce miodu jest zaostrzający się brak specjalistów. – Tym bardziej potrzebujemy perspektywicznej polityki migracyjnej. Imigracja może wnieść istotny wkład w zapewnienie fachowej siły roboczej – podkreślił Lorentz. Szczególnie poszukiwani będą nadal specjaliści IT, w tym programiści. Ale specjalistów brakuje w niemal wszystkich branżach. Według aktualnego sondażu Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej DIHK, dla blisko 56 proc. przedsiębiorstw największe ryzyko stanowi brak fachowców. – Jest to ekstremalnie dużo – powiedział szef DIHK Eric Schweitzer. Od 2011 r. liczba firm wyrażających te obawy wzrosła trzykrotnie.

Coraz więcej fuzji

W 2017 r., podobnie jak w poprzednich latach, niemieckie firmy były mile widzianymi partnerami w międzynarodowych fuzjach. Według analizy przedstawionej w środę (27.12.2017) przez sieć doradczą PwC, w kończącym się roku miała miejsce prawie tak rekordowa liczba przejęć firm i fuzji jak w 2016. Na cały rok 2017 PwC liczy się z blisko 870 transakcjami wobec 883 w 2016. Do połowy listopada najwięcej kupujących pochodziło z USA (158 transakcji), Szwajcarii (80) i Wielkiej Brytanii (72). Na kolejnych miejscach uplasowali się inwestorzy z Francji (55) i Chin (47). Większość fuzji miała miejsce w dziedzinie produkcji przemysłowej (24 proc.), handlu i produkcji wyrobów konsumenckich (18 proc.) i technologii (16 proc.).

Do połowy listopada wolumen transakcji wyniósł 99,8 mld euro, znacznie więcej niż w tym samym okresie 2016 r. (38,5 mld). Przyczyną były wielkie przejęcia, jak choćby fuzja liderów w sektorze gazowym - niemieckiego koncernu Linde i jego amerykańskiego konkurenta Praxair oraz połączenie działu kolejowego Siemensa z francuskim koncernem Alstom.

_ źródło: Deutsche Welle _

Tagi: gospodarka niemiec, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-01-2018

Polak z RajchuI co, zazdrościcie, PiSowskie kmiotki? Wbijcie sobie do waszych pustych czerepów jedną rzecz - NIEMCY zawsze będą bogatsze niż Polska. A jak zaczną … Czytaj całość

01-01-2018

jarekA w Polsce tylko instytucja "rydzyk" ma się dobrze.

01-01-2018

maxA MY ŻYCZYMY 2018r I NASTĘPNYCH STULECI BEZ KODU MAFI PEOWCÓW NOWOCZESNEJ BANDY PSL SLD I TEJ CAŁEJ POSTKOMUNISTYCZNEJ ZGNIŁEJ ZAKŁAMANEJ LEWIZNY

Rozwiń komentarze (244)