Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gospodarka Rosji się chwieje. PKB w styczniu znowu spadło

0
Podziel się

Tymczasem Putin próbuje odwrócić uwagę od pogarszającej się sytuacji gospodarczej.

Gospodarka Rosji się chwieje. PKB w styczniu znowu spadło
(Marc Veraart / Flickr (CC BY-ND 2.0))
bDSfpMut

Dane statystyczne potwierdzają objawy kryzysu w Rosji. W styczniu Produkt Krajowy Brutto Rosji spadł o 1,1 procent.

Spadek PKB był nieco mniejszy niż prognozowano. Ministerstwo Rozwoju Przemysłu przewidywało, że bez uwzględnienia sezonowości wyniesie półtora procent.

W styczniu zanotowano co prawda dodatni bilans w handlu zagranicznym Rosji, wynoszący prawie 16 miliardów dolarów, był on jednak o niemal 15 procent mniejszy niż rok temu.

bDSfpMuv

Na odczyt PKB wpłynął też fakt, iż Rosjanie w styczniu w zasadzie pracują tylko pół miesiąca. To wynik długich ferii świąteczno-noworocznych oraz dni wolnych od pracy.

Zobacz, jak rubel reaguje na kryzys

Putin będzie szukał sposobu, by odwrócić uwagę od kryzysu

Wiadomości o słabnącej gospodarce w samej Rosji mogą zejść na drugi plan. Dlaczego? Wess Mitchell, dyrektor waszyngtońskiego Centrum Analiz Polityki Europejskiej, przekonuje, że powinniśmy zakładać, iż Rosja, która prowadzi agresywną politykę w Europie Wschodniej, będzie robić to samo w innych regionach, w tym w Arktyce.

bDSfpMuB

- _ Arktyka jest wyjątkowa ze względu na potencjalnie ogromne, niewykorzystywane zasoby, które z punktu widzenia długoterminowego interesu gospodarczego Rosji - szczególnie w kontekście obecnych problemów ekonomicznych tego kraju - są celem strategicznym o nieodpartej atrakcyjności. Należy oczekiwać agresywnych posunięć ze strony Rosji, nakierowanych na zapewnienie sobie przewagi związanej z faktem bycia pierwszym na terenie Arktyki, tak aby wykluczyć roszczenia krajów zachodnich. Spodziewam się, że będzie to pole walki geopolitycznej _ - powiedział Mitchell.

Zobacz, jak PKB prognozował Bank Centralny Rosji:

Money.pl Źródło:Bank Centralny Rosji, Rosstat

bDSfpMuC

Podkreślił, że w 2015 r. Władimir Putin będzie potrzebował odwrócić uwagę od pogarszającej się sytuacji gospodarczej w kraju, narastającego zmęczenia jego metodami zarządzania gospodarką. - _ Uważam, że Arktyka - obok Ukrainy - będzie obiektem zainteresowania Rosji w kategoriach geopolitycznych, być może również kraje Azji Centralnej _ - zaznaczył amerykański ekspert.

Aby poszerzać swoje wpływy, Rosja robi w Arktyce to samo, co w innych regionach: buduje bazy wojskowe, przesuwa w kierunku północnym zaawansowany sprzęt wojskowy.

- _ W odległości około 30 mil od granicy z Finlandią Rosja ponownie otwiera bazę wojskową, która została zamknięta kilka lat temu. Mamy zatem do czynienia z rodzajem projekcji siły ze strony Rosji. Jest to zresztą symptomatyczne dla Rosji - chwieją się podstawy, ale wydatki na cele wojskowe ciągle rosną _ - zaznaczył szef CASE.

bDSfpMuD

Według danych U.S. Geological Survey w Arktyce znajduje się 22 proc. nieodkrytych, technicznie wydobywalnych światowych zasobów ropy i gazu, w tym 13 proc. światowych zasobów ropy naftowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Gospodarka Rosji w recesji. Pierwszy raz od... Rosyjski rubel, druga najgorzej radząca sobie waluta na świecie spośród ponad 170 walut, osłabił się wobec dolara USA o niemal 41 proc.
Gospodarka Rosji się chwieje. Rubel niestabilny Przedstawiciele Banku Centralnego sugerują, że konieczna jest zmiana modelu rosyjskiej ekonomiki.
Estońska gospodarka broni się przed Rosją Do Rosji trafia jedynie 23 procent estońskiego eksportu. Poważniejsze kłopoty odnotował jedynie sektor gospodarki rolnej.
bDSfpMuW
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)