Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin wie jak obniżyć dług publiczny

0
Podziel się:

Ułatwienia dla przedsiębiorców, przyjęcie karty praw podatnika, powołanie
rzecznika praw podatnika czy połączenie urzędów skarbowych z ZUS-em - to niektóre propozycje.

Gowin wie jak obniżyć dług publiczny
(PAP/Artur Reszko)
bECOolkR

Ułatwienia dla przedsiębiorców: przyjęcie karty praw podatnika, powołanie rzecznika praw podatnika czy połączenie urzędów skarbowych z ZUS-em - to niektóre propozycje programu gospodarczego byłego ministra, który walczy z Donaldem Tuskiem o przywództwo w PO.

Gowin przedstawił swoje propozycje podczas konferencji na sopockim molo. Na Pomorzu b. minister sprawiedliwości nie spotkał się jednak z działaczami Platformy, bo - według niego - pomorska PO nie odpowiedziała na jego prośbę o spotkanie.

W celu uproszczenia podatków Gowin zaproponował w Sopocie przyjęcie karty praw podatnika. Dokument ten określiłby przede wszystkim, _ co wolno i czego nie wolno urzędom państwowym _ w kwestiach podatkowych. Jego zdaniem należy także powołać rzecznika praw podatnika, który miałby być zastępcą Rzecznika Praw Obywatelskich.

bECOolkT

Gowin postulował też ujednolicenie prawa podatkowego, zagwarantowanie działającym w biznesie _ wiążących interpretacji finansowych _ oraz zredukowanie obowiązków informacyjnych spoczywających na przedsiębiorcach.

Według niego niezbędna jest też zmiana ustawy o zamówieniach publicznych tak, aby w przetargach nie decydowała tylko cena oferowana przez firmy. Dodał, że należy też uprościć prawo budowlane oraz dokonać przeglądu instytucji państwowych pod kątem ich ewentualnej likwidacji lub połączenia, jak np. połączenie urzędów skarbowych z ZUS.

Zapewnił, że nie będzie to _ reforma bolesna _. _ Przeciwnie - wiele z tych propozycji obniży dług publiczny, a wszystkie ułatwią życie przedsiębiorcom i obywatelom _ - dodał.

Podczas konferencji prasowej Gowin przeczytał też fragmenty expose premiera i lidera PO Donalda Tuska z roku 2007 i 2011 oraz zapisy programowe Platformy. Cytował m.in. takie jego słowa: _ Dług publiczny nie może narastać w takim tempie jak do tej pory, w ciągu kilku lat budżet należy doprowadzić do stanu bliskiego równowagi _, _ Przysięgam Polakom, że każdy, kto w moim rządzie zaproponuje podwyżkę podatków zostanie przeze mnie osobiście wyrzucony _, _ Zmniejszymy administrację centralną o 20 procent _.

bECOolkZ

_ Nikt dziś nie może zaprzeczyć, że Donald Tusk od tego programu odchodzi - mówi sam o sobie, że jest trochę socjaldemokratą. I zamiast rzeczywiście ciąć wydatki publiczne, to właśnie w ubiegłym tygodniu podjął decyzję o podwyższeniu długu publicznego o kolejnych 16 miliardów złotych _ - powiedział Gowin.

Pytany przez dziennikarzy, czy oprócz kandydowania na fotel lidera PO ma także ambicję tworzenia nowego ugrupowania politycznego, odpowiedział, że chce _ budować wolnorynkową Platformę Obywatelską _. _ Taka partia istniała już w Polsce w latach 2001- 2011, ale niestety ostatnio Donald Tusk z Jackiem Rostowskim też zaczęli budować nową partię: to jest Platforma Socjaldemokratyczna. Mojej zgody na taki skręt w lewo, na narastający fiskalizm państwa i narastające zadłużenie, nie może być _ - stwierdził.

_ Ten program, który w ostatnich miesiącach realizują Donald Tusk i Jacek Rostowski jest drogą do porażki i najlepszym sposobem na utorowanie drogi do władzy Jarosławowi Kaczyńskiemu _ - ocenił Gowin. _ Jeżeli ktoś dziś zachowuje się w sposób sprzeczny z programem Platformy, jest niewierny temu programowi, to jest nim właśnie Donald Tusk _ - mówił.

Czytaj więcej w Money.pl
Olbrzymie poparcie dla Donalda Tuska Partia potrzebuje teraz jedności, a Gowin jedynie ją deklaruje - uważa Magdalena Kochan.
To ostatnie chwile Gowina i kolegów w PO? Były minister sprawiedliwości oskarżył premiera, że _ w kosztowny sposób kupuje sobie czas _.
Tusk: Nie zgodzę się na debatę z Gowinem Jak oświadczył, nie będzie wspierał nikogo, kto chce PO osłabić.
bECOollu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)