Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gowin z Wiplerem założyli nową partię. Oto "Polska Razem"

0
Podziel się:

- Wierzymy, że Polacy mogą się pogodzić, potrafią współpracować i chcą być razem - mówił dziś Gowin. Jest w tym pewien potencjał - uważają politolodzy.

Gowin z Wiplerem założyli nową partię. Oto "Polska Razem"
(PAP/Paweł Supernak)

3/5

fot: PAP/Paweł Supernak

Poseł Jarosław Gowin podczas konwencji w Warszawie ogłosił powstanie nowej partii pod nazwą _ Polska Razem Jarosława Gowina. _W jej skład wejdą ugrupowania _ Polska Jest Najważniejsza _ i _ Stowarzyszenie Republikanie _Przemysława Wiplera.. _ - Polityka nie może służyć przywilejom, to ciężka praca - _deklaruje Jarosław Gowin.

Aktualizacja: 17:05

_ - Republikanie, Jarosław Gowin oraz Polska Jest Najważniejsza powołali dziś nową partię polityczną, która będzie swoistym trzęsieniem ziemi na polskiej scenie politycznej. Wierzymy w sukces, a przede wszystkim w to, że uda nam się zmienić polską rzeczywistość _ - powiedział Wipler przed rozpoczęciem konwencji.

Jak podkreślił, w ostatnich dniach odbyło się wiele rozmów i spotkań nt. powołania nowej inicjatywy. Dodał, że ostatecznie wszystko już jest jasne.

_ Polska Razem Jarosława Gowina _ - tak ma się nazywać nowo powstałe ugrupowanie polityczne. Jego logo to zielone jabłko.

W swoim przemówieniu lider Polska Razem Jarosław Gowin, podkreślał konieczność zaprzestania politycznych wojen między największymi polskimi partiami.

- _ Nie zgadzam się na politykę jałowych konfliktów, na rozbijanie naszego narodu na wrogie plemiona tylko dlatego, że służy to dwóm największym partiom politycznym. My wszyscy wierzymy w to, że Polacy mogą się pogodzić, potrafią współpracować i chcą być razem _- powiedział Gowin.

W swoim programie Polska Razem kładzie największy nacisk między innymi na politykę prorodzinną czy wspieranie młodych przedsiębiorców. Najważniejszą wartością nowego ugrupowania ma być tradycja - mówił Jarosław Gowin.

- _ Jesteśmy i będziemy przywiązani do tradycji naszych przodków. Będziemy konsekwentnie stać na straży interesu narodowego. Nasz interes narodowy wymaga dzisiaj tego, żebyśmy byli w Unii Europejskiej, ale to nie może być unia kilki wielkich mocarstw ani unia brukselskich urzędników. To ma być Europa wolnych ojczyzn _ - powiedział dziś Gowin.

-_ Ten oddolny, społeczny ruch skupia już 22 tysiące osób. Nowa jakość polega na tym, że decyzje podejmujemy wspólnie. Dziś powołujemy reprezentację polityczną - nowa partię polityczną. Polityka nie może służyć przywilejom, to ciężka praca - _mówi Jarosław Gowin.

Z powstania nowej partii zadowolony jest Przemysław Wipler, jedna z jej najważniejszych postaci.

- _ To jest odpowiedzialność i wyzwanie. Jestem liderem środowiska Republikanów - ludzi, którzy mają bardzo wyrazisty program i wyraziste idee. W tej chwili mamy szansę znalezienia swojego miejsca, swojej partii politycznej, którą z dużo czystszym sumieniem, przy drobnych kompromisach, będziemy mogli poprzeć _ - powiedział.

Swoje miejsce w politycznej inicjatywie Gowina znajdzie również John Godson. Były poseł PO podkreśla, że tradycja to najważniejsza wartość nowej partii i to najważniejszy składnik do budowania przyszłości Polski.

- _ Szczerze mówiąc ja dzisiaj nie wiem, czy to, co Platforma proponowała było pozorowane, czy to była rzeczywistość. Uważam, że w sprawach moralnych powinniśmy zachować chrześcijańskie tradycje Polski. Uważam, że próba europeizacji na siłę to nieporozumienie _ - powiedział Godson.

Zobacz także: POSŁUCHAJ JAROSŁAWA GOWINA:

Elżbieta Jakubiak (PJN), poinformowała, że odbyła się Rada Krajowa PJN, na której zapadła formalna decyzja dotycząca rozwiązania tej partii i dołączenia do nowej inicjatywy. _ - Zdecydowaliśmy o dołączeniu się do nowej partii, którą za chwilę powołamy. Ogłosimy podczas konwencji krajowej inicjatywy Godzina dla Polski. Przepisy o partiach politycznych są takie, że nie można być w dwóch partiach jednocześnie, więc rozwiązujemy PJN _ - powiedziała Jakubiak.

Na konwencji w warszawskim centrum Expo zebrało się blisko 1,5 tys. osób. Podczas spotkania liderzy ugrupowania m.in. Gowin, Paweł Kowal, Jacek Żalek i Przemysław Wipler przedstawili nazwę nowej formacji, jej logo oraz zarys programowy, a także zdecydowali m.in. o wystawieniu list wyborczych do Parlamentu Europejskiego.

Pewien potencjał jest

Politolog Bartłomiej Biskup widzi potencjał w powołanej dziś nowej centroprawicowej partii Polska Razem. Jednocześnie zastrzega, że jej liderów czeka dużo pracy, by zdobyć poparcie społeczne.

W skład _ Polski Razem _ mają wejść, oprócz byłego ministra w obecnym rządzie - Jarosława Gowina, działacze ugrupowań Polska Jest Najważniejsza i Republikanie.

Doktor Bartłomiej Biskup podkreśla, że elektoratem do zagospodarowania przez nowe ugrupowanie będą sieroty po PO i w mniejszym stopniu PiS.

- Pytanie jest, czy potrafi z tej szansy skorzystać, czy potrafi tych wyborców zaktywizować, bo z tym jest dużo trudniej. Trudno zachęcić ludzi do głosowania w momencie, gdy oni są już zrażeni polityką i politykami - powiedział politolog.

Bartłomiej Biskup dodaje, że z biegiem czasu dowiemy się, czy Polska Razem będzie w stanie zająć istotne miejsce na scenie politycznej.

- _ Dzisiaj to poparcie waha się od trzech d piętnastu procent, tak więc zobaczymy, co będzie za pół roku. Jakiś potencjał jakiś jest, może nie gigantyczny, ale myślę, że na taką partię będącą języczkiem u wagi może wystarczy _ - dodał Biskup.

_ - Nie odbierałbym szans Jarosławowi Gowinowi _ - mówi politolog dr hab. Norbert Maliszewski z UW. Przypomniał, że kiedy powstawało ugrupowanie Polska Jest Najważniejsza, w dobrej kondycji była zarówno PO, jak i PiS. Teraz - zdaniem rozmówcy PAP - kiedy Platforma Obywatelska przeżywa problemy, wielu odbiorców jest niezdecydowanych, nie wie, na kogo chce głosować. Zrobiło się więc miejsce dla nowej partii.

Według politologa niszę, którą może zagospodarować nowa partia, wypełniają osoby o poglądach konserwatywno-liberalnych, które stanowić mogą nawet 10 proc. wyborców. Według Maliszewskiego większość z nich to dawni wyborcy PO, ale część takich osób było też związanych z PiS, a część - popiera Janusza Korwin-Mikkego.

Zdaniem dr. Maliszewskiego ważne będzie to, jak samookreśli się nowa partia. - _ Nowe logo - jabłko i nowa nazwa - "Polska Razem" - wyglądają bardzo ludowo, jakby nowa partia była rywalem dla PSL. A to nie jest dobre, bo to nie ten elektorat _ - uważa politolog.

Jego zdaniem nie jest też dobrym pomysłem, by _ Polska Razem _ określała się przede wszystkim jako alternatywa dla PO i PiS. _ - Polaków trochę już to nudzi. Oni mają już dość wojny polsko-polskiej. Mówienie o niej nic nie daje _ - powiedział Maliszewski. Przyznał, że alternatywą dla PO i PiS chciał być i PJN, i PSL, ale taka strategia zdobywania elektoratu nie przyniosła oczekiwanych skutków.

Dr Maliszewski zauważył, że _ Polska Razem _ przypomina PO sprzed lat, kiedy powstawała, też miała być partią konserwatywno-liberalną i miała być nową siłą na scenie politycznej. _ - Jest dużo podobieństw, tylko pytanie, czy Gowin, Kowal i Wipler to tacy sami tenorzy, jak przed laty Tusk, Olechowski i Płażyński _ - powiedział.

Według niego _ Polska Razem _ ma szansę stać się ugrupowaniem niszowym, które być może przekroczy próg w wyborach do Sejmu i może dostanie się do Parlamentu Europejskiego. _ - Nie wydaje się jednak, że Gowin zastąpi Donalda Tuska, a "Polska Razem" zastąpi Platformę _ - uważa. Maliszewski zwrócił uwagę, że członkowie partii to jedyni obrońcy OFE _ i jedyni, którzy nie mają nachylenia bardzo socjalnego - jak PiS czy PO _. - _ To może być wartościowy głos. Ale będzie to raczej nisza niż liderzy sondaży _ - uważa politolog.

Gowin odszedł z PO na początku września. Uzasadniał, że doszedł do granicy, w której lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków. Wśród powodów swojego odejścia z PO były minister sprawiedliwości wymienił politykę rządu dotyczącą m.in. OFE. Polityk latem ubiegał się o stanowisko przewodniczącego PO, jednak w wewnętrznych wyborach przegrał z pełniącym tę funkcję Donaldem Tuskiem.

Szef rządu otrzymał blisko 80 proc. głosów; Gowin - 20 proc. Gowin po odejściu z PO zainicjował kampanię społeczną _ Godzina dla Polski _, która ma skupić ludzi chętnych do pracy dla dobra wspólnego.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)