Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grad: Dodatkowe 5 procent akcji PZU zależne od popytu

0
Podziel się:

Oferta została przygotowana dla akcjonariatu obywatelskiego.

Grad: Dodatkowe 5 procent akcji PZU zależne od popytu
(kprm.gov.pl)

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że oferta sprzedaży akcji PZU została specjalnie przygotowana dla akcjonariatu _ obywatelskiego _. Dodał, że decyzję o sprzedaży dodatkowych 5 proc. akcji PZU uzależnia od popytu na akcje spółki.

Podczas spotkania w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Grad zachęcał studentów, aby przekonywali swoje rodziny do kupowania akcji PZU. Zapisy na akcje tej spółki trwają do środy.

_ - Często wasi rodzice, wasi dziadkowie was słuchają, pytają czy warto zainwestować. Chciałbym żebyście się szczególnie tym zainteresowali, abyście widząc ekonomiczny sens tej inwestycji zareklamowali tę ofertę publiczną _ - apelował Grad do studentów.

Grad zaznaczył, że oferta sprzedaży akcji PZU została tak skonstruowana, aby była ona opłacalna dla akcjonariuszy indywidualnych. Dlatego wprowadzony dla nich został limit zakupu wynoszący 30 akcji, które będą kosztowały około 10 tys. zł. Nie będzie trzeba - tak jak przy poprzednich ofertach - zaciągać w bankach wysokich kredytów, aby składać duże zamówienia na akcje, które następnie były redukowane.

_ - Ten kredyt dużo kosztował, później przy dużych redukcjach przy zapisach, okazywało się, że zysk na akcjach jest mniejszy niż obsługa tego kredytu _ - tłumaczył Grad.

Grad zapewniał, że na tej ofercie będzie można zarobić. Temu służyły też twarde - jak powiedział - negocjacje z Eureko, _ aby nie przesadzić z ceną _. _ Sposób przygotowania tej oferty, cena, przejrzystość tych procedur i to, że nie będzie musiał inwestor wydawać niepotrzebnych pieniędzy na obsługę kredytu, to wszystko dziś przemawia za tym, że warto skorzystać _ - zachęcał Grad.

[

Nawet 200 tysięcy chętnych na akcje PZU ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nawet;200;tysiecy;chetnych;na;akcje;pzu,36,0,611620.html )
Szef resortu skarbu wyraził przekonanie, że debiut PZU na giełdzie zakończy się sukcesem i zapowiedział, że w ten sam sposób będą też przeprowadzone kolejne wielkie prywatyzacje: Tauronu w czerwcu oraz GPW jesienią.

Prezes PZU Andrzej Klesyk, który przebywa w Nowy Jorku i uczestniczył w spotkaniu w Lublinie za pomocą transmisji satelitarnej, podkreślił, że przyjęta strategia prywatyzacji przez swoją powszechność może uczynić akcjonariuszami wielu spośród 16 milionów klientów PZU. Zapowiedział ogłoszenie po debiucie giełdowym szczegółów specjalnego programu lojalnościowego, który ma sprawić, że akcjonariusze nie będą się pozbywali papierów PZU. _ Będzie to bardzo unikalny program _ - zaznaczył.

Na pytanie czy w razie bardzo dużego popytu na akcje ze strony indywidualnych nabywców, będzie redukcja zamówień, Grad przypomniał, że Rada Ministrów wyraziła zgodę na sprzedaż dodatkową do 5 proc. akcji PZU należących do Skarbu Państwa. _ - Jeśli będzie duży popyt, to my te swoje 5 proc. jako Skarb Państwa będziemy oferowali _ - zapowiedział.

Klesyk powiedział natomiast, że jeżeli będzie konieczna redukcja zamówień, to nie będzie ona proporcjonalna w transzy inwestorów indywidualnych.- _ Będzie ona zrobiona w taki sposób, aby jak najwięcej osób otrzymało maksymalną liczbę akcji. Więc osoby, które składały 30 akcji zostaną trochę więcej zredukowane, niż osoby, które na przykład złożą 15 czy 12 akcji _ - powiedział Klesyk.

[

Jak kupić akcje PZU ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/jak;kupic;akcje;pzu,64,0,611648.html )

Obecnie, w ramach oferty, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty - dop.red.) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa może zaoferować papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta będzie obejmować do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji). Spółka ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych do 14 maja.

Indywidualni inwestorzy mogą od wtorku do 28 kwietnia zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Cena maksymalna za akcję to 312,50 zł. Ponadto każda osoba uprawniona może zapisać się do poniedziałku na maksymalnie 50 akcji PZU. Chodzi m.in. o osoby, które 1 marca br. były pracownikami spółek m.in. PZU SA, PZU Życie SA, PTE PZU SA, TFI PZU SA.

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU) ma potrwać do 29 kwietnia, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.

Zgodnie z harmonogramem, ostateczna cena sprzedaży, a także ostateczna liczba sprzedawanych akcji i ich podział na transze, zostaną przedstawione 29 kwietnia.

PZU to największa grupa ubezpieczeniowa w Polsce; jako spółka pod nazwą Powszechny Zakład Ubezpieczeń działa od 1991 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O OFERCIE PZU I PRYWATYZACJI:
*Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić * Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.
*Jest ugoda rząd - Eureko. Za 4,77 mld złotych * Skarb Państwa zapłaci 4,77 mld złotych odszkodowania, za co odzyska kontrolę nad spółką PZU. Minister Grad jest zadowolony, ale nawet koalicyjni posłowie PSL są rozczarowani.
*Debiut PGE udany, ale bez fajerwerków * Kurs praw do akcji Polskiej Grupy Energetycznej wzrósł w dniu debiutu o 13 procent. Obroty przekroczyły 2,5 miliarda zł. To jednak pozwoliło dobrze zarobić tylko nielicznym inwestorom, którzy wspomagali się kredytami na zakup akcji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)