Notowania

stocznie
04.11.2008 06:35

Grad ma nowy plan dla stoczni?

Stoczniowa specustawa zakładać ma podział majątku i umorzenie długów względem ZUS i fiskusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)

Rząd opracował kolejny plan ratunkowy dla stoczni w Gdyni i Szczecinie, który pojutrze ma trafić na biurko unijnej komisarz do spraw konkurencji Neelie Kroes. W ciągu trzech-czterech miesięcy ma zostać uchwalony przez Sejm i podpisany przez prezydenta - pisze dziennik _ Polska _.

To stoczniowa specustawa, która zakłada między innymi umorzenie długów stoczni wobec fiskusa, ZUS i Agencji Rozwoju Przemysłu oraz podział majątku stoczniowego na kilka części i sprzedaż go inwestorom, także spoza branży stoczniowej. Ustawa mówi także o spłacie pozostałych wierzycieli - armatorów i kooperantów - z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży majątku stoczni i zagwarantowaniu odpraw dla zwalnianych stoczniowców.

_ Polska _ przypomina, że kilka dni temu komisarz Kroes zażądała, by rząd bezwarunkowo zaakceptował jej plan ratowania stoczni, przewidujący wystawienie ich majątku na sprzedaż w otwartych przetargach. Inwestorzy z branży nie mogliby być preferowani, a pozostali chętni nie musieliby wcale produkować statków i przejmować kontraktów. Mieliby prawo do zakupu stoczni bez pracowników, co wiąże się z czasowymi zwolnieniami dla tysięcy osób.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ **Grad ulega Brukseli. Stocznie uratowane? ** ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;ulega;brukseli;stocznie;uratowane,182,0,382646.html )
* [ Rząd zaakceptował plan dla stoczni ]( http://news.money.pl/artykul/rzad;zaakceptowal;plan;dla;stoczni,48,0,382768.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Minister skarbuAleksander Gradzgodził się wczoraj na sprzedaż majątku stoczni, ale zaznaczył, że chciałby, by w zakładach w Gdyni i Szczecinie kontynuowana była produkcja statków, przynajmniej na części powierzchni. Specustawa ma być uszczegółowieniem wczorajszego stanowiska rządu.

Tagi: stocznie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz