Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad: Ponad 250 tys. Polaków zapisało się na akcje PZU

0
Podziel się:

Cena sprzedaży dla inwestorów instytucjonalnych to 312,5 zł.

Grad: Ponad 250 tys. Polaków zapisało się na akcje PZU
(kprm.gov.pl)

**Nie będzie redukcji zapisów w transzy indywidualnej - poinformował minister skarbu Aleksander Grad (na zdjęciu). Debiut największego polskiego ubezpieczyciela zaplanowano na 12,13 lub 14 maja.

aktualizacja 09.13

_ - Padł nowy rekord rynków kapitałowych Polski.Na akcje PZU zapisało się ponad 250 tysięcy inwestorów _ - powiedział Grad podczas konferencji prasowej. Dodał, że inwestorzy indywidualni zainwestowali w akcje PZU ponad 2 mld zł.

_ - Odpowiedź naszych obywateli na ofertę PZU jest nieprawdopodobna. W miejsce Eureko do spółki wchodzi akcjonariat obywatelski, to jest ten model, na którym mi najbardziej zależało. Wszystkie założenia - że nie ma lewarów, nie ma kolejek, liczba zapisów i ilość akcji - zostały idealnie zrealizowane. Decyzja, żeby zwiększyć pulę dla inwestorów indywidualnych do ponad 7 mln akcji, była słuszna _ - podkreślił szef resortu skarbu.

Zapowiedział, że akcje PZU nieobjęte przez inwestorów indywidualnych trafią do transzy instytucji. _ Ponad 7 mln akcji to będzie pula dla inwestorów indywidualnych, a akcje nieobjęte (z puli 7,746 mln) zostaną przesunięte do transzy inwestorów instytucjonalnych _ - powiedział minister skarbu.

Minister poinformował, że cena sprzedaży w transzy inwestorów indywidualnych będzie równa cenie maksymalnej i sięgnie 312,5 zł. Inwestorzy ci zapisywali się średnio na 28 akcji, a maksymalnie można było objąć 30 walorów.

Podano także cena sprzedaży akcji PZU dla inwestorów instytucjonalnych. Została ustalona także na poziomie 312,5 zł. Jest to także górny pułap wyznaczonego wcześniej przedziału cenowego akcji PZU, który dla inwestorów instytucjonalnych wynosił 283,5 - 312,5 zł.

Minister skarbu Aleksander Grad zapowiedział wcześniej, że 7-8 maja zostanie podany termin debiutu PZU na giełdzie. W prospekcie informowano, że debiut nastąpi do 14 maja.

Prezes PZU Andrzej Klesyk mówił wczoraj o możliwości zmiany polityki dywidendowej spółki po ofercie publicznej. - _ Po IPO będziemy musieli siąść z Radą Nadzorczą, a potem z akcjonariuszami spółki na WZA i być może zaproponować inną politykę dywidendową _ - powiedział.

PZU podawało w prospekcie, że będzie przeznaczało na dywidendę nie mniej niż 25 proc. i nie więcej niż 45 proc. skonsolidowanego zysku netto.

Na pytanie, czy polityka dywidendowa PZU zostałaby zmieniona w dół, szef PZU odpowiedział: _ Niedobrze byłoby zmieniać politykę dywidendową w dół w momencie, gdy spółka generuje tak dużo gotówki i kapitału. Wydaje mi się, że oczekiwania rynku są wręcz przeciwne, że spółka powinna wypłacać więcej _.

Klesyk poinformował, że zarząd będzie chciał przedstawić akcjonariuszom ewentualne plany nowej polityki dywidendowej, jednak nie stanie się to na tegorocznym, czerwcowym WZA, a na przyszłorocznym, także poświęconym m.in. zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

CZYTAJ WIĘCEJ O OFERCIE PZU I PRYWATYZACJI:
*Grad: Ponad tysiąca firm nikt nie chce kupić * Czy szef resortu skarbu ma za złe premierowi straszenie dymisją? Jak zamierza zrealizować 25 miliardów złotych przychodów dla budżetu? Dlaczego nie sprzedał GPW Niemcom? I czy chciałby pobić prywatyzacyjny rekord Emila Wąsacza? Aleksander Grad w rozmowie z Money.pl.
*Jest ugoda rząd - Eureko. Za 4,77 mld złotych * Skarb Państwa zapłaci 4,77 mld złotych odszkodowania, za co odzyska kontrolę nad spółką PZU. Minister Grad jest zadowolony, ale nawet koalicyjni posłowie PSL są rozczarowani.
*Debiut PGE udany, ale bez fajerwerków * Kurs praw do akcji Polskiej Grupy Energetycznej wzrósł w dniu debiutu o 13 procent. Obroty przekroczyły 2,5 miliarda zł. To jednak pozwoliło dobrze zarobić tylko nielicznym inwestorom, którzy wspomagali się kredytami na zakup akcji.
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)