Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grad: Pracujemy nad prywatyzacją LOT

0
Podziel się:

- Chcemy, aby na koniec roku stan prywatyzacji tej spółki był zaawansowany- mówi minister.

Grad: Pracujemy nad prywatyzacją LOT
(kprm.gov.pl)

Resort skarbu dopracowuje strategię prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT - powiedział dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad. _ - Chcemy, aby na koniec roku stan prywatyzacji tej spółki był zaawansowany _ - dodał.

Minister pytany o zainteresowanie LOT-em powiedział: _ ożywienie na rynku europejskim jest widoczne _. Dodał, że zainteresowane udziałem w prywatyzacji przewoźnika są m.in. firmy z sojuszu Star Alliance, a także spoza sojuszu.

W ubiegłym tygodniu doradca prywatyzacyjny PLL LOT Morgan Stanley przedstawił resortowi skarbu propozycję harmonogramu prywatyzacji przewoźnika. Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik zapowiadał wówczas, że w ciągu dwóch tygodni harmonogram powinien być przyjęty.

Gawlik mówił, że MSP chce przedyskutować tę propozycję z zarządem PLL LOT oraz doradcą prywatyzacyjnym. _ Prywatyzacja ma nastąpić w pierwszym etapie przez podwyższenie kapitału, czego nie da się zrealizować bez udziału zarządu spółki _ - dodał wiceminister skarbu. Wcześniej Grad mówił, że MSP planuje rozpocząć ten proces w drugiej połowie 2011 r.

Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej. PLL LOT przewiózł w ubiegłym roku 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln lepszy wynik niż w 2009 r., i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc.

PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł. Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.

Pod koniec maja 2009 r. Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad PLL LOT; w rękach pracowników znajduje się 6,93 proc. akcji spółki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sa;wstepne;oferty;na;kupno;lot-u,246,0,602614.html) Są wstępne oferty na kupno LOT-u Minister Skarbu potwierdził, że ma cztery wstępne oferty na LOT od inwestorów branżowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kiepski;styczen;ale;grad;spokojny,150,0,769174.html) Kiepski styczeń. Ale Grad spokojny Minister wierzy, że ze sprzedaży firm państwo pozyska 15 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;optymistycznie;o;prywatyzacji,98,0,765026.html) Grad optymistycznie o prywatyzacji W budżecie przewidziano, że dzięki prywatyzacji do państwowej kasy wpłynie 15 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)