Notowania

świat
04.12.2016 13:03

Minister finansów: Grecja nie uniknie niezbędnych reform

- Jeśli Grecja chce pozostać członkiem strefy euro, musi realizować uzgodnione z wierzycielami reformy - oświadczył w niedzielę minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble (na zdjęciu). W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro ocenią dotychczasowe postępy Aten.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European University Institute)

"Jeśli Grecja chce pozostać w strefie euro, nie ma innego sposobu (niż realizowanie reform - PAP), i to niezależnie od stanu zadłużenia" - powiedział polityk CDU niedzielnemu wydaniu niemieckiego dziennika "Bild".

Wykluczył możliwość przeprowadzenia tzw. haircutu na greckim długu; polegałoby to na jednorazowym znacznym obniżeniu nominalnej wartości wszystkich obligacji wyemitowanych przez grecki rząd, czyli na umorzeniu części długu.

Jeden z greckich pożyczkodawców, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), ocenia, że Grecji należy zapewnić korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, by poprawiła się kondycja jej gospodarki. Jednak haircutowi sprzeciwiają się Niemcy, największy wierzyciel Aten.

Jak pisze agencja dpa, uważa się, że na poniedziałkowym spotkaniu możliwe jest wydanie przez eurogrupę pozytywnej oceny dotychczasowych postępów we wdrażaniu przez Grecję uzgodnionych reform. W zamian za pomoc finansową wierzyciele domagają się m.in. liberalizacji przepisów na greckim rynku pracy, w tym wprowadzenia ułatwień dla firm w zwalnianiu pracowników i ograniczenia niektórych przywilejów związków zawodowych.

Tagi: świat, niemcy, finanse, dyplomacja, organizacje, pap, grecja, ue, euro, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-12-2016

OloNiemcy celowo dojechali Grecję. Ta cała unia to wielkie łajno. A hasła o solidarności są dobre tylko pomiędzy szwabami i żabohadami.

04-12-2016

GregEBC na ciche polecenie Niemców,nieprawnie dawała kredyty Grecji,choć wszyscy w Brukseli dobrze wiedzieli ze to łamanie podstawowych zasad finansowania … Czytaj całość

04-12-2016

RomeroJestem Polakiem niech u nas będzie referendum na temat senatu, urzędów marszałkowskich i niepotrzebnych ministerstw, całej tej biurokracji. Czy nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)