Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minister finansów: Grecja nie uniknie niezbędnych reform

24
Podziel się:

- Jeśli Grecja chce pozostać członkiem strefy euro, musi realizować uzgodnione z wierzycielami reformy - oświadczył w niedzielę minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble (na zdjęciu). W poniedziałek ministrowie finansów strefy euro ocenią dotychczasowe postępy Aten.

Minister finansów: Grecja nie uniknie niezbędnych reform
(European University Institute)

"Jeśli Grecja chce pozostać w strefie euro, nie ma innego sposobu (niż realizowanie reform - PAP), i to niezależnie od stanu zadłużenia" - powiedział polityk CDU niedzielnemu wydaniu niemieckiego dziennika "Bild".

Wykluczył możliwość przeprowadzenia tzw. haircutu na greckim długu; polegałoby to na jednorazowym znacznym obniżeniu nominalnej wartości wszystkich obligacji wyemitowanych przez grecki rząd, czyli na umorzeniu części długu.

Jeden z greckich pożyczkodawców, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW), ocenia, że Grecji należy zapewnić korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia, by poprawiła się kondycja jej gospodarki. Jednak haircutowi sprzeciwiają się Niemcy, największy wierzyciel Aten.

Jak pisze agencja dpa, uważa się, że na poniedziałkowym spotkaniu możliwe jest wydanie przez eurogrupę pozytywnej oceny dotychczasowych postępów we wdrażaniu przez Grecję uzgodnionych reform. W zamian za pomoc finansową wierzyciele domagają się m.in. liberalizacji przepisów na greckim rynku pracy, w tym wprowadzenia ułatwień dla firm w zwalnianiu pracowników i ograniczenia niektórych przywilejów związków zawodowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Axel.
7 lat temu
Jesli ktos uwaza ze Grecja jest reformowalna to jest idiota. Pieniadze ktore Grecja dostala poszly na marne bo zawiaduja nimi komunisci i socjalisci czyli zwykle rozdawnictwo. UE to juz przeszlosc ktora zakonczy sie kontrolowana wojna aby zlikwidowac zadluzenie UE zrobione przez lewakow.
Olo
7 lat temu
Niemcy celowo dojechali Grecję. Ta cała unia to wielkie łajno. A hasła o solidarności są dobre tylko pomiędzy szwabami i żabohadami.
Greg
7 lat temu
EBC na ciche polecenie Niemców,nieprawnie dawała kredyty Grecji,choć wszyscy w Brukseli dobrze wiedzieli ze to łamanie podstawowych zasad finansowania w strefie Widziałem wywiad z b.szefem EBC,który bezczelnie kłamał,ze dokumentów nie podpisywał,choć francuski dziennikarz wciskał mu kopie pod nos..takie zasady.
Barbara368
7 lat temu
Musiałaby by być kompletnie głupia już z niej wyciągnęli ile si dało kupili najlepsze z majątku a teraz chcą wprowadzić tam niewolnictwo.Niech Grecy wreszcie się obudzą i przejdą na własną walutę
Daga
7 lat temu
Jakie to porażające garstka osób odpowiedzialnych za kraj bez twojej wiedzy i zgody zadłuża go. Ale to ty będziesz coraz bardziej zniewalany ( liberalizacja zwolnień, ograniczanie związków zawod.) i zmuszany do spłacaty ich długów. Zasada prosta im większy dług tym łatwiej zrobić z ludzi niewolników.
...
Następna strona