Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja nie poprosi o pomoc

0
Podziel się:

Papandreu: Mamy poważny problem, ale bankructwo nam nie grozi.

Grecja nie poprosi o pomoc
(ec.europa.eu)

Premier Grecji Jeorjos Papandreu wykluczył ewentualność wzięcia pożyczki z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w związku z kryzysem finansowym i budżetowym kraju i oświadczył, że jego krajowi nie grozi bankructwo.

_ - Zwrócenie się do MFW jest wykluczone. Przyznajemy, że mamy poważne problemy i stoi przed nami ogromne wyzwanie _ - powiedział dziennikarzom przed rozpoczęciem obrad szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Po raz kolejny obiecał, że zrobi wszystko, aby w przyszłym roku zredukować deficyt budżetowy i ograniczyć dług publiczny.

Zachodni przywódcy stoją na stanowisku, że Grecja powinna sama rozwiązać swe problemy.

_ - Nie rozmawialiśmy o ewentualności udzielenia Grecji pomocy. Przeciwnie, Grecja dała wyraźnie do zrozumienia, że sama rozwiąże problemy za pomocą reform strukturalnych _ - powiedziała w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel.

ZOBACZ TAKŻE: Grecja Dubajem w Europie?
Z kolei prezydent Francji Nicolas Sarkozy oznajmił, że _ władze Grecji powinny przyjąć ambitną strategię konsolidacji budżetu, a pierwsze kroki poczynione przez rząd zmierzają we właściwym kierunku _.

Grecja, członek strefy euro, boryka się z wyjątkowo wysokim długiem publicznym, który w bieżącym roku wyniesie 112,6 proc. PKB. Nowy rząd zrewidował w górę przewidywania dotyczące tegorocznego deficytu sektora finansów publicznych. We wrześniu poprzednie władze szacowały go na 6 proc. PKB, a po wyborach w październiku socjalistyczny gabinet ogłosił, że wyniesie on 12,7 proc. PKB.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)