Notowania

kryzys w grecji
23.04.2010 14:38

Grecja prosi o uruchomienie pomocy

Premier Papandreu oskarża poprzedników o przestępcze decyzje i wydanie kraju na pastwę spekulantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)


Grecja, pogrążona w kryzysie, oficjalnie poprosiła o finansową pomoc. List w tej sprawie otrzymali przewodniczącygrupy euro, Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Premier Grecji Jeorjos Papandreu poinformował o tym, że jego kraj wystąpił o uruchomienie pakietu pomocy finansowej zapowiedzianej na unijnym szczycie w lutym, której mechanizm uzgodniła eurogrupa w kwietniu. Pomoc ma ułatwić temu krajowi wyjście z bezprecedensowego kryzysu, zagrażającego stabilności strefy euro.

_ - Czas na reformy, jakiego nie dostaliśmy od rynków finansowych, dostaniemy dzięki wsparciu strefy euro. Jest narodową koniecznością i priorytetem, by oficjalnie poprosić naszych partnerów o uruchomienie mechanizmu, który powstał z myślą o nas _ - oświadczył Papandreu w greckiej telewizji.

- _ Jesteśmy na trudnej drodze. To nowa Odyseja dla Grecji i greckiego narodu _ - dodał. Kolejny raz oskarżył poprzedni rząd o _ przestępcze decyzje _, które wpędziły kraj w kryzys i _ wydały go na pastwę spekulantów _.

Przedstawiciele KE, EBC i MFW są obecnie w Atenach i negocjują wysokość oraz warunki pomocy - poinformowała Bruksela.

Zanim finansowe wsparcie zostanie udzielone, najpierw Komisja Europejska musi ocenić, czy pomoc jest zasadna, i po konsultacjach z Europejskim Bankiem Centralnym przedstawi swoje propozycje 16 krajom strefy euro.

Rzecznik Komisji Amadeu Altafaj Tardio powiedział, że analiza powinna być przygotowana szybko i nie potrwa to długo.

Pytanie tylko, czy strefa euro będzie równie szybka w podejmowaniu decyzji. Niemcy już zapowiadały, że nie będą pochopnie reagować, bo pomoc powinna być przyznana w ostateczności, a to trzeba dokładnie sprawdzić.

_ - To wszystko będzie przebiegało w sposób szybki i skuteczny - z apewnił rzecznik KE ds. gospodarczych i walutowych Amadeu Altafaj Tardio. - Nie przewidujemy żadnych trudności _ - dodał i podkreślił, że cały proces jest kwestią raczej dni niż tygodni, ale nie ma żadnych ustalonych z góry terminów, więc nie wiadomo, kiedy dokładnie zapadną decyzje.

Grupa euro zapowiedziała kilka miesięcy temu, że w tym roku jest gotowa pożyczyć Grecji 30 miliardów euro, kolejne 15 miliardów oferował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Ateny muszą jednak udowodnić, że skutecznie realizują program oszczędnościowy, bo od tego uzależniona jest międzynarodowa pomoc.

Grecki minister finansów Jeorjos Papakonstantinu leci w piątek do Waszyngtonu na rozmowy z szefem MFW Dominique Strauss-Kahnem. W Waszyngtonie na spotkaniu ministrów finansów G20 jest także unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Olli Rehn.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Grecki rząd kłamał, długi są jeszcze większe ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecki;rzad;klamal;dlugi;sa;jeszcze;wieksze,55,0,612919.html )
* [ Grecy znów protestują przeciwko cięciom ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecy;znow;protestuja;przeciwko;cieciom,141,0,612749.html )
* [ Grecja pożyczy wiele miliardów euro od Unii ]( http://news.money.pl/artykul/grecja;pozyczy;wiele;miliardow;euro;od;unii,104,0,611432.html )
* [ Francja i Włochy chcą uruchomić pomoc dla Grecji ]( http://news.money.pl/artykul/francja;i;wlochy;chca;uruchomic;pomoc;dla;grecji,19,0,607763.html )
Tagi: kryzys w grecji, kryzys, wiadomości, gospodarka, IAR, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz