Notowania

przedszkola
09.08.2013 12:41

Gronkiewicz-Waltz: Warszawa stawia na rozwój przedszkolaków

Od 1 września około 50 tysięcy warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od 1 września około 50 tysięcy warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych - zapowiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Miasto przeznaczy na ten cel 10 mln zł.

Prezydent odwiedziła jedno z warszawskich przedszkoli na Mokotowie, gdzie trwa akcja _ Lato w mieście _, dzięki której rodzice w wakacyjnym okresie mogą zostawić pod opieką swoje dzieci. _ - Przedszkole, w którym jesteśmy, nie jest wyjątkiem - w letnich miesiącach pracuje ich aż 181 _ - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent przypomniała, że od 1 września 2013 r. edukacja przedszkola będzie dotowana z budżetu państwa, a opłaty ponoszone przez rodziców za pobyt dzieci w przedszkolu będą niższe. _ - W przypadku Warszawy nie będzie to 3 złote za godzinę, tylko 1 zł za godzinę _ - powiedziała.

Zapowiedziała też, że od 1 września każde dziecko w przedszkolu i oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej będzie mogło bezpłatnie korzystać z dodatkowych zajęć. - _ Rodzice będą mogli za darmo posłać swoje dzieci na dwie godziny tygodniowo dodatkowych zajęć _ - mówiła prezydent.

Rodzaj dodatkowych zajęć będą mogli wybrać rodzice, którzy dotychczas je opłacali. Do tej pory najczęściej były to zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, rytmiki i języka angielskiego. W ocenie ratusza, koszt zajęć dodatkowych wyniesie około 10 mln zł rocznie, które uda się wygospodarować dzięki nowym dopłatom do przedszkoli z budżetu państwa.

_ - Rozwój przedszkoli i żłobków to pierwszoplanowe zadanie gminy. Rodzice mogą wrócić do pracy, gdy wiedzą, że mają zapewnioną dobra opiekę nad dziećmi. W związku z tym to jest nasz priorytet _ - powiedziała prezydent.

Przekonywała też, że władze Warszawy, pod jej kierownictwem, dobrze dbają o przedszkola. Przypomniała, że od 2007 r. liczba miejsc przedszkolnych zwiększyła się w Warszawie o 13 tysięcy. - _ Do końca przyszłego roku to będzie jeszcze kolejne 1750 nowych miejsc, czyli w sumie to będzie prawie 15 tysięcy _ - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Zwróciła też uwagę na inwestycje miasta w rozwój oświaty. Stolica przeznacza na nią 20 procent swojego budżetu. _ - W ciągu całej kadencji na ten cel wydaliśmy prawie 2 mld zł _ - mówiła prezydent. Podała też, że w Warszawie edukacją przedszkolną objętych jest około 97 procent dzieci w wieku od 3 do 5 lat. To o 11 proc. więcej, niż wynosi średnia dla miast w kraju.

Zgodnie z nowelizacją, którą pod koniec czerwca podpisał prezydent, opłata za każdą dodatkową godzinę opieki przedszkolnej - powyżej pięciu godzin bezpłatnych - ma wynieść nie więcej niż jeden złoty. Na obniżenie opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny opieki samorządy otrzymają dotację z budżetu państwa.

Samorządy otrzymają pieniądze na każde dziecko niezależnie od tego, ile czasu ono spędza w przedszkolu. Dotacja na jedno dziecko (w wieku 2,5 - 6 lat) w okresie wrzesień-grudzień 2013 r. będzie wynosić 414 zł. W 2014 r. będzie to już 1242 zł na jedno dziecko (kwota roczna). Na ten cel w budżecie państwa zaplanowano na okres wrzesień-grudzień 2013 r. środki w wysokości 504 mln zł; w 2014 r. na ten cel przeznaczonych będzie 1 mld 560 mln zł.

Ratusz szacuje, że Warszawa otrzyma na ten cel w 2013 r. kwotę 29 mln zł, w 2014 r. - 86 mln zł, w 2015 r. - 81 mln zł, w 2016 r. - 75 mln zł, w 2017 r. - 77 mln zł.

W 2012 r. roczny koszt utrzymania jednego miejsca w warszawskim przedszkolu publicznym wyniósł ok. 10 tys. zł, dotychczas rodzice pokrywali zaledwie 10 proc. tych kosztów. Po wprowadzeniu zmian, opłaty rodziców pokryją 4 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycja idzie po Gronkiewicz-Waltz. Złamali prawo? Prezydent Warszawy odpowiada na wniosek o referendum w sprawie jej odwołania. Politycy PO oskarżają PiS o złamanie prawa.
Ponownie muszą złożyć deklaracje śmieciowe Do wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Warszawie zostały rozesłane listy prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz, w których przeprasza ona za trudności związane z nową ustawą śmieciową.
Poleciała głowa za ustawę śmieciową Zdaniem prezydent Hanny Gronkiewicz - Waltz, Izba jasno opowiedziała się za wolnym rynkiem.
Tagi: przedszkola, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz