Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Inflacja w Polsce. Trzeci miesiąc z rzędu bez zmian

34
Podziel się:

W sierpniu ceny były średnio o 2 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza stabilizację inflacji, która na tym poziomie utrzymuje się już trzeci miesiąc z rzędu.

Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe.
Ceny na półkach sklepowych są coraz wyższe. (LECH GAWUC/REPORTER)

Aktualizacja 10:44

Z najnowszych danych GUS wynika, że PKB Polski rośnie w tempie powyżej 5 proc. w skali roku, co jest jednym z najlepszych wyników w całej Europie. Niestety efektem ubocznym silnej gospodarki jest inflacja, czyli wzrost cen.

W sierpniu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były wyższe o 2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku.

- Dane o inflacji okazały się nieco wyższe od oczekiwań, gdyż utrzymała się ona na poziomie 2 proc., do czego przyczynił się zapewne istotny wzrost cen ropy w drugiej połowie sierpnia przy jednocześnie mocnym dolarze. Inflacja w kolejnych miesiącach będzie jednak spadać - komentuje Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Nie są to może bardzo dotkliwe podwyżki, bo w ciągu ostatniej dekady inflacja sięgała nawet 5 proc., ale i tak są odczuwalne przez zwykłego Kowalskiego.

Tym bardziej, że wyraźne wzrosty cen w od pewnego czasu dotyczą towarów, bez których trudno się obejść. Mowa bowiem o żywności czy paliwach. Na jedzenie i napoje bezalkoholowe trzeba wydać o 2,1 proc. więcej niż rok temu. W przypadku paliw podwyżki przekraczają aż 15 proc.

Bardziej szczegółową rozpiskę zmian w cenach poznamy za około dwa tygodnie. Wtedy też GUS będzie dysponował pełnymi statystykami. Te publikowane w piątek mają wstępnych charakter, sygnalizujący tylko pewne zmiany.

Zobacz także: Jak zmieniły się ceny za rządów PiS i PO? Robimy zakupy w "sklepie Kaczyńskiego"

Według prognoz NBP, średnia inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 1,8 proc. Przyspieszy do 2,7 proc. w przyszłym roku i do 2,9 proc. w 2020 roku.

Z opracowania ekonomistów banku centralnego wynika, że w horyzoncie trzech lat ceny wzrosną na skutek oddziałującego z opóźnieniem wzrostu presji popytowej i kosztowej w polskiej gospodarce. Negatywny wpływ będzie ograniczać z kolei umiarkowana inflacja za granicą.

Ryzykiem dla krajowej inflacji, oprócz poziomu aktywności gospodarczej za granicą, jest - według ekspertów - m.in. kształtowanie się cen ropy naftowej na rynkach światowych.

Inflacja jest istotnym czynnikiem dla prowadzenia polityki pieniężnej. To m.in. od niej zależy wysokość stóp procentowych. Ostatnie dane pokazują, że nie ma presji na podwyżki oprocentowania. Inflacja mieści się bowiem w zakresie celu. Ten wyznacza poziom 2,5 proc. z możliwymi odchyleniami o 1 pkt proc. w górę i w dół.

Inflacja i cel wyznaczony dla niej przez NBP

źródło: GUS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
satyr
6 lat temu
[QUOTE] Inflacja i cel wyznaczony dla niej przez NBP [/QUOTE] ja rozumie ze dąży sie do otępienia Polaków poprzez ograniczenie nauczania w szkołach ale żeby to zrobić należy wytępić tych z komuny którzy sie cos nauczyli i wiedza ze 2+2 to jest 4 a tak to wszyscy wiedza ze te podwyżki pseudo 500+ 300+ itd. trzeba pokryć z czegoś a ze nie ma z czego bo nie ma przemysłu to należy zabrać każdemu Polakowi z jego pensji renty emerytury na te pseudo pomoc i udawać ze jest dobrze . wydaje mi sie ze jak za czasów Gomołki to wreszcie pęknie i cos sie zmieni a nie wiecznie zżerają to politycy i celebryci mając wysokie zarobki w euro a nie w złotówkach. Nawiasem mówiąc podwyżki są tak horrendalne ze można o nich nie pisać a mówić co ślina na język przyniesie. dla mnie to dziennikarze sa podli pisząc takie artykuły
fizol
6 lat temu
Śmigłowce staniały o 100% dlatego taki wynik,ale żywności poszła do góry o jakieś 25%.
Gienek z Tych
6 lat temu
PiSowskie bydło przejęło gospodarkę z inflacją 0.65% a dzisiaj mamy 2,5%-po prostu staczamy się a odzyskanych z VAT miliardów Mordawieckiego nikt nie widział, na 500+ w MFW nasz kraj zadlużono o 24 miliardy zł i zadłużenie Polski przekroczyło BILION.
ser
6 lat temu
cytat, dane z 1 września: "Getin Bank ma również ciekawą ofertę dla osób, które chcą założyć depozyt na większą sumę. To e-Lokata Tradycyjna - zysk wynosi 1,55 % na 3 miesiące, i 1,65 % na 6 miesięcy. Można ulokować od 500 zł,pełna dowolność. Bez dodatkowego konta i innych produktów, zakładana przez internet, dostępna dla wszystkich kientów. Praktycznie te same warunki ma e-Lokata Progresywna, tyle że zakłada się ją na rok, oprocentowanie wynosi 1,7 %, i też nie ma górnego pułapu kwoty lokaty. " i TERAZ JA SIĘ PYTAM- dlaczego banki oferują lokaty,na których się traci, skoro inflacja przekracza 2 procenty?
stanisława
6 lat temu
żywność jest 20% droższa niż w ubiegłym roku, w szczególności owoce, warzywa, nabiał.
...
Następna strona