Notowania

GUS: Wzrost liczby aptek w Polsce. Jest ich kilkanaście tysięcy. I stoją głównie kobietami

W 2017 r. w kraju przybyły 234 nowe apteki. Nieznacznie spadła za to liczba punktów aptecznych. Przy sprzedaży leków pracuje w Polsce już niemal 70 tys. ludzi

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz)
Blisko 90 proc. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych w Polsce to kobiety

Na koniec ubiegłego roku w Polsce było 13,3 tys. aptek oraz 1,3 tys. punktów aptecznych - podał Główny Urząd Statystyczny.

Niemal wszystkie zakłady farmaceutyczne, bo aż 99,7 proc., znajdują się w rękach prywatnych właścicieli. Stosunkowo niewielu aptekarzy w Polsce decyduje się na pełnienie nocnych dyżurów. Placówek tak pracujących jest 3,3 tys - a z tego tylko 400 sprawuje takie dyżury stale.

Jeszcze mniej jest aptek, które oprócz działalności stacjonarnej prowadzą dystrybucję lekarstw w sprzedaży internetowej. Takie usługi oferuje jedynie 280 aptek oraz cztery punkty apteczne.

Ostre starcie w studiu "Money. To się liczy". Poszło o apteki

Apteki w Polsce to także spora liczba miejsc pracy. Obecnie zatrudniają 68,1 tys. ludzi. Siłą rzeczy jest to wykwalifikowana kadra. W aptekach pracuje 27 tys. magistrów farmacji oraz 33,3 techników farmaceutycznych. Zatrudnienie tych drugich wzrosło o 4,5 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, natomiast magistrów - nieco spadła (o 0,3 proc.).

Wśród aptekarskiej kadry zdecydowanie dominują kobiety. Stanowią bowiem 83 proc. magistrów i aż 95 proc. techników.

Ciekawostką jest, że choć liczba aptek wzrosła, to ich zagęszczenie trochę zmalało. Na jedną aptekę lub punkt apteczny przypada 2628 osób. To o 37 mniej niż przed rokiem.

Najłatwiej o aptekę w województwie wielkopolski, Na jedną placówkę przypada tam 2346 osób. Na drugim biegunie znajduje się warmińsko-mazurskie. Tam jedna apteka musi obsłużyć 2981 ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: apteki, handel detaliczny, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-07-2018

AptekaKiedyś jak w Polsce nie było zachodnich marketów to nie było potrzeby tylu aptek? Przypadek?

13-07-2018

aaapolak lyka tablety jak bociek zaby .tragedia

13-07-2018

redaktorek rozporekstoja lownie Kobietami - co to kwwwa znaczy jaki to faccccck jezyk ?- pisoludki juz pisac nie potrafia ani wyslowic sie ???- masakra

Rozwiń komentarze (16)