Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

GUS podał dane o produkcji

0
Podziel się:

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 12,3 proc. W lutym było to 9,2 proc.

GUS podał dane o produkcji
(star5112/CC/Flickr)

Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu br. o 18,9 procent wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosła o 12,3 proc. wobec wzroście o 9,2 proc. w lutym - podał Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w tym okresie o 36,2 proc. m/m, ale spadła o 10,8 proc. w ujęciu rocznym. W lutym jej spadek wyniósł 24,7 proc. r/r (po korekcie).

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,6 proc. r/r. Ich oczekiwania wahały się od 7,3 proc. do 12,1 proc.

W okresie styczeń-marzec br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 9,4 proc. wobec spadku o 3,2 proc. w całym 2009 roku.

_ W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 29 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 41,9 proc., urządzeń elektrycznych - o 33,3 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 27,7 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 18,9 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 17,9 proc. oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 17,4 proc. _ - czytamy dalej w komunikacie.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku wystąpił w 5 działach m.in. w produkcji napojów - o 17,8 proc., mebli - o 8,6 proc. oraz maszyn i urządzeń - o 3,0 proc., podał też GUS.

Ceny bez zmian

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w marcu nie zmieniły się wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zmniejszyły się o 2,4 proc. W lutym także spadły o 2,4 proc. r/r.

Ceny produkcji budowlano-montażowej nie zmieniły się w ujęciu miesięcznym, ale spadły o 0,6 proc. r/r. W lutym zmniejszyły się o 0,6 proc. r/r (po korekcie).

Dziesięciu ekonomistów, uwzględnionych w ankiecie agencji ISB, przewidywało, że poziom deflacji producentów (PPI) w marcu wyniesie 2,5 proc.. Ich oczekiwania zamykały się w przedziale od -2,2 proc. do -2,9 proc.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)