Notowania

płace
09.02.2010 14:25

GUS podał dane o zarobkach Polaków

Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2009 roku wzrosło o 4,7 procent do blisko 3250 zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flyfloor/iStockphoto)

Przeciętne wynagrodzenie w IV kwartale 2009 roku wyniosło 3243,60 zł, czyli wzrosło o 4,7 procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny.

W ujęciu kwartalnym przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 4,1 proc.

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2009 r. wyniosło 3102,96 zł. Oznacza to, że wynagrodzenie w tym okresie wzrosło o 2,1 proc. wobec 2008 roku, kiedy wskaźnik ten wyniósł 2943,88 zł.

źródło: Główny Urząd Statystyczny,
wzrost wynagrodzeń w 2009 - do III kwartału

Płace rosną, bezrobocie też.

Wskaźnik bezrobocia z 11,9 procent w grudniu wzrósł do 12,8 procent w ubiegłym miesiącu. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że liczba bezrobotnych w styczniu wyniosła 2 mln 52,5 tys. osób.

Najsilniejszy wzrost bezrobocia miał miejsce w województwie lubuskim, w którym wystąpił też jeden z najsilniejszych wzrostów liczby bezrobotnych.

_ - W lutym stopa bezrobocia może jeszcze wzrosnąć, ale skala wzrostu będzie nieznaczna _- powiedziała wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

_ - Będzie to niewielki wzrost o charakterze sezonowym. Nie mamy zapowiedzi wielkich zwolnień grupowych. To co się będzie działo dalej zależy od tego, czy w marcu rozpoczną się prace sezonowe _ - powiedziała.

Czytaj w Money.pl
*Biedniejemy, inflacja przegania wzrost płac * W czerwcu ubiegłego roku statystycznie płace Polaków pierwszy raz rosły wolniej niż ceny. Trend utrzymał się do grudnia. Dlaczego? Kryzys jest dla firm wygodnym argumentem hamującym podwyżki. Lepiej będzie najwcześniej w przyszłym roku.
*Szukasz pracy? Najlepiej przez internet * W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
*Kryzys uderzył w finansistów i księgowych * Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
* [ Wskaźniki inflacji i bezrobocia ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: płace, wiadomości, praca, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz