Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Arkadiusz Droździel
|

Gwiazda Tuska zacznie gasnąć

0
Podziel się:

O tym, czego nie zrobił premier, pisze Arkadiusz Droździel.

<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.
<a href="http://www.facebook.com/drozdziel.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Arkadiusz Droździel</b>, Analityk Money.pl</a> <br /><br /> Od kilkunastu lat analizuje procesy zachodzące w gospodarce i na rynkach finansowych. Zwolennik inwestowania w dłuższym horyzoncie czasowym.

W ostatnich latach Donald Tusk przeszedł wielką metamorfozę. Kiedyś twierdził, że podatki należy obniżać, gospodarkę reformować, biurokrację ograniczać, a majątku państwowego pozbywać się za wszelką cenę.

Tak było jednak wtedy, gdy był w opozycji. Gdy doszedł do władzy, o swoich obietnicach zapomniał lub nie chce pamiętać. W expose z 2007 zapowiedzi reform był ogrom, ale udało się zreformować tylko emerytury pomostowe. Natomiast na całe finanse publiczne zabrakło i pomysłu i determinacji, ale przede wszystkim ochoty.

Donald Tusk przez lata łajał rządzących przed nim za wielki rozrost biurokracji. Sukcesy na tym polu rzeczywiście osiągnął znaczne. W cztery lata urzędnicza armia powiększyła się około 100 tysięcy ludzi, czyli kilkanaście procent.

Za rządów Platformy państwo miało na potęgę pozbywać się majątku. I faktycznie ministra skarbu Aleksandra Grada można uznać za największego polskiego prywatyzatora wszech czasów. Państwo pozbywało się udziałów w spółkach, ale tak, by te nadal były pod kontrolą polityków i działały tak jak im się podoba, a nie sugeruje rachunek ekonomiczny.

Największą woltę premier wykonał jednak w kwestii podatków i kosztów pracy. Przez lata dla niego i jego środowiska politycznego obniżenie obciążeń podatkowych dla Polaków było najważniejszym hasłem. Jakoś można było przełknąć, że po dojściu do władzy nie wdrożył w życie idei 3x15, ale podwyżka najpierw podatku VAT, a teraz składki rentowejto przesada.

Sprawność, z jaką premier potrafi komunikować się ze społeczeństwem, na razie wystarcza do dławienia w zarodku niezadowolenia swoich wyborców. Na dłuższą metę to jednak nie wystarczy. Większość głosujących na PO udzieliła swojego poparcia tej partii mocno na kredyt, mając w pamięci nieróbstwo i zaniechania lat 2007-2011.

O rządzie Tuska czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t191235.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;wprowadzi;reformy;do;polowy;2012;roku,193,0,970945.html) Tusk wykorzysta sukces wyborczy. Pół roku... PO obawia się, że jeśli prace nad projektami będą się przedłużać, wzrośnie opór wobec zmian.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t136051.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ciecia;w;urzedach;w;tk;prezydent;gora,141,0,800653.html) Cięcia w urzędach w TK. Prezydent górą? To pierwsza ustawa przygotowana przez rząd Donalda Tuska, której prezydent nie podpisał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t191274.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zgodzili;sie;na;rzady;tuska;bezczelny;klamca,67,0,970563.html) Zgodzili się na rządy Tuska. "Bezczelny kłamca" _ Ukryty polityk skrajnej lewicy _, który promuje działaczy Opus Dei. Tego dowiedział się o sobie Donald Tusk po zaprzysiężeniu rządu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)