Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Gwiazdowski: OFE i ZUS trzeba zlikwidować

Gwiazdowski: OFE i ZUS trzeba zlikwidować

Money.pl: Sejm dziś zajmie się tematem emerytur kapitałowych. Pan tymczasem głosi tezę, że obecny system się nie sprawdza i trzeba zlikwidować Otwarte Fundusze Emerytalne...

Robert Gwiazdowski, ekonomista z Centrum im. Adama Smitha: Nie tylko OFE, ale również ZUS. Zamiast zmuszać pracowników i pracodawców do płacenia składek emerytalnych, powinniśmy podnieść VAT i z tak uzyskanych pieniędzy finansować jedynie system emerytur socjalnych.

Tylko, że wówczas wzrosną ceny. Wszyscy odczujemy to w swoich kieszeniach, a najboleśniej osoby najbiedniejsze.

Owszem ceny by wzrosły, ale ludzie dostaliby do ręki pieniądze przeznaczane dotąd na składki ZUS, więc bilans by się wyrównał. Oczywiście nie można nikomu pozwolić umrzeć z głodu na emeryturze. Dlatego trzeba wprowadzić emeryturę socjalną, wystarczającą na przeżycie. Żeby na emeryturze żyć wygodnie, należy samemu zatroszczyć się o siebie. Mając w kieszeni dodatkowe pieniądze, ludzie będą mogli zaoszczędzić na emeryturę lepiej niż ZUS i OFE.

Czy to nie zbyt ryzykowna teza? Rachunki w IKE ma przecież tylko 870 tysięcy Polaków. Ludzie nie potrafią oszczędzać.

IKE nie jest popularne, bo od kogoś kto otrzymuje 60 proc. pensji brutto nie można oczekiwać, że się jeszcze ubezpieczy indywidualnie. Ale to nieprawda, że ludzie nie potrafią oszczędzać. Rzecz w tym, że skoro im się wmawia, że o ich przyszłość zatroszczy się ZUS, premier, prezydent i politycy to oni w to wierzą. Tylko dlatego nikt nie interesuje się samodzielnym oszczędzaniem. Jednak jeżeli powiemy ludziom otwarcie, że państwo się o nich nie zatroszczy i pozwolimy działać, sami zaczną odkładać.

Nie wszyscy. W proponowanym przez Pana rozwiązaniu osoby, które już są na emeryturze nie dostałyby przecież dodatkowych pieniędzy, bo nie płacą składek.

To prawda, ale dzisiejszym emerytom i tak nie jesteśmy w stanie zapewnić niczego poza tym co już mają obiecane. Właśnie im trzeba by wypłacać emerytury z budżetu. Ale to jedyna grupa, o którą państwo powinno się zatroszczyć.

ZOBACZ TAKŻE:

 

ofe, zus, robert gwiazdowski
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
nkn
89.229.131.* 2008-10-16 09:13
Oczywiście, że ZUS marnotrawi pieniądze. Moim zdaniem jest to wina systemu rozliczenia i kontroli, niż celu działania zakładu. Emerytury socjalne tez ktoś musi płacić. Jedno jest pewne wysokość składki jest niszcząca dla firm.
193.151.55.* 2008-10-16 08:46
Pieniądze - i to nie małe , na funkcjonowanie placówek ZUS w Polsce przeznaczać na emerytury i renty. Natomiast jeśli chodzi o ludzi, sami oni powinni zadbać o siebie. Nikt kto jest u władzy i posiada INNE PIENIĄDZE nie ma pojęcia lub nie chce pamiętać czasy, w których musieli sobie tłumaczyć brednie O POJĘCIU : WYNAGRODZENIE BRUTTO, które część z tego wynagrodzenia( składki ZUS, zdrowotne ) nie są ich własnością lecz są to składki na grupę ludzi niezdolnych do pracy oraz opłacenie w pierwszym rzędzie administracji NFZ i wyrwanie zębą ! Dziwię się, że i OFE ! Czemu i oni - czyżby dla solidarności ? Przecież oni coś chociaż robią ! A ZUS udaje, że robi mając błogosławieństwo od systemu, które umożliwia im wydawanie cudzej własności. To mi przypomina robienie zakupów za sąsiada pieniądze.
ko007
89.78.224.* 2008-10-15 23:56
Oj proponuję okulary na tą krótkowzroczność.
Zobacz więcej komentarzy (85)