Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd chce wyłączyć kryptowaluty spod podatku PCC

Rząd chce wyłączyć kryptowaluty spod podatku PCC

Rząd chce, żeby przez rok nie trzeba było płacić PCC za obrót kryptowalutami. Fot. Vladimir Astapkovich/Sputnik/EAST NEWS
Rząd chce, żeby przez rok nie trzeba było płacić PCC za obrót kryptowalutami.

Nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży kryptowalut. Nad projektem rozporządzenia w tej sprawie pracuje rząd.

Projekt autorstwa Ministerstwa Finansów pojawił się do wglądu na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W tej chwili projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Resort Teresy Czerwińskiej przyznaje w ocenie skutków wprowadzenia nowego prawa, że handel kryptowalutami to stosunkowo nowe zjawisko, do którego nie są dostosowane przepisy.

Czytaj też: "Gigantyczne wzrosty bitcoina efektem manipulacji". W centrum uwagi wielka giełda

Jak tłumaczy ministerstwo, według sądów waluty wirtualne to prawa majątkowe, po sprzedaży których trzeba odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zobacz też: Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami


Resort zaznacza natomiast, że płacenie takiego podatku w przypadku kryptowalut może w nieuzasadniony sposób obciążyć portfele sprzedających. "Uwzględniając specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do obracania tymi prawami majątkowymi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

"W konsekwencji, stosowanie ścisłej wykładni przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych może skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności" - wyjaśnia dalej Ministerstwo Finansów.

Czytaj też: Niecodzienny protest inwestujących w kryptowaluty. Zorganizują wyścig wypisywania deklaracji podatkowych

Dlatego resort proponuje, żeby wyłączyć sprzedaż krytpowalut spod tego podatku. Na razie tymczasowo - na okres od lipca 2018 roku do 30 czerwca roku przyszłego. Zdaniem ministerstwa ma to być czas, w którym będzie możliwe dogłębne przeanalizowanie kwestii handlu kryptowalutami i stworzenie nowych systemowych rozwiązań dotyczących ich opodatkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
jarekkaczynski
2018-06-20 22:25
W ministerstwie finansów muszą pracować osoby co najmniej z zespołem DOWNA i o skrajnie niskim ilorazie inteligencji zbliżonym do czarnych małp z dżungli afrykańskich. Żaden biały człowiek takiego absurdu by nie wymyslił nawet po alkoholu, ale nie ma takich przeszkód dla morawieckiego mateuszka, ktorych by nie "przeskoczyl".
vvvvvvvvvv
2018-06-20 16:17
brawo, ogarnęliście o co chodzi dopiero jak wszystkie obiecujące giełdy wyniosły się z kraju :D
oby tak dalej, to polska będzie dalej stała kopaniem rowów i importem śmieci :DDDDDD
Td
2018-06-20 13:48
Daliśmy się oszukać ! Co z zaległymi mieliśmy nie rozliczać PCC bankrut
Pokaż wszystkie komentarze (18)