Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Rząd chce wyłączyć kryptowaluty spod podatku PCC

18
Podziel się:

Nie będzie trzeba płacić podatku od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży kryptowalut. Nad projektem rozporządzenia w tej sprawie pracuje rząd.

Rząd chce, żeby przez rok nie trzeba było płacić PCC za obrót kryptowalutami.
Rząd chce, żeby przez rok nie trzeba było płacić PCC za obrót kryptowalutami. (Vladimir Astapkovich/Sputnik/EAST NEWS)

Projekt autorstwa Ministerstwa Finansów pojawił się do wglądu na stronie Rządowego Centrum Legislacji. W tej chwili projekt jest na etapie konsultacji publicznych.

Resort Teresy Czerwińskiej przyznaje w ocenie skutków wprowadzenia nowego prawa, że handel kryptowalutami to stosunkowo nowe zjawisko, do którego nie są dostosowane przepisy.

Jak tłumaczy ministerstwo, według sądów waluty wirtualne to prawa majątkowe, po sprzedaży których trzeba odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych.

Zobacz także: Zobacz też: Ministerstwo Finansów ma problem z kryptowalutami

Resort zaznacza natomiast, że płacenie takiego podatku w przypadku kryptowalut może w nieuzasadniony sposób obciążyć portfele sprzedających. "Uwzględniając specyfikę handlu walutami wirtualnymi, który sprowadza się do obracania tymi prawami majątkowymi przez ich zakup, sprzedaż i wymianę, a zatem wielokrotnego zawierania umów sprzedaży i zamiany, po stronie podmiotu dokonującego obrotu walutą wirtualną powstać może obowiązek zapłaty podatku w wysokości niejednokrotnie przewyższającej zainwestowane środki" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

"W konsekwencji, stosowanie ścisłej wykładni przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych może skutkować nałożeniem na podatników obowiązków niemożliwych do wykonania, prowadzących w wielu przypadkach do konfiskaty majątku, a tym samym naruszeniem konstytucyjnej zasady dotyczącej prawa do ochrony własności" - wyjaśnia dalej Ministerstwo Finansów.

Dlatego resort proponuje, żeby wyłączyć sprzedaż krytpowalut spod tego podatku. Na razie tymczasowo - na okres od lipca 2018 roku do 30 czerwca roku przyszłego. Zdaniem ministerstwa ma to być czas, w którym będzie możliwe dogłębne przeanalizowanie kwestii handlu kryptowalutami i stworzenie nowych systemowych rozwiązań dotyczących ich opodatkowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
jarekkaczynsk...
6 lat temu
W ministerstwie finansów muszą pracować osoby co najmniej z zespołem DOWNA i o skrajnie niskim ilorazie inteligencji zbliżonym do czarnych małp z dżungli afrykańskich. Żaden biały człowiek takiego absurdu by nie wymyslił nawet po alkoholu, ale nie ma takich przeszkód dla morawieckiego mateuszka, ktorych by nie "przeskoczyl".
vvvvvvvvvv
6 lat temu
brawo, ogarnęliście o co chodzi dopiero jak wszystkie obiecujące giełdy wyniosły się z kraju :D oby tak dalej, to polska będzie dalej stała kopaniem rowów i importem śmieci :DDDDDD
Td
6 lat temu
Daliśmy się oszukać ! Co z zaległymi mieliśmy nie rozliczać PCC bankrut
3/2 kT
6 lat temu
Wszystkie te perturbacje są doskonałym dowodem na jedno - ustawodawca nie nadąża za rozwojem techniki, informatyki itd. A kłopoty tego typu będą sie piętrzyły coraz bardziej, bo nowe, praktyczne zastosowania matematyki czy informatyki będą rosnąć w tempie lawinowym. Byc może już za 5-10 lat przyjdzie czas "krytoanarchistów" czy "cypherpunków", swobodnie poruszajacych sie po obszarach, które ustawodawca po prostu nie rozumie, których nie jest w stanie kontrolować. Ciekawe czasy nadchodzą.
Marko
6 lat temu
Wirtualna waluta, wirtualne zyski, realne podatki.