Notowania

usa
09.03.2012 17:22

Handel w USA najgorszy od czterech lat

Amerykański deficyt handlowy wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(redjar/CC/Flickr)

Amerykański deficyt handlowy wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od 2008 roku. Spadek eksportu do UE pogłębia w USA niepokój o to, że kryzys w tym regionie odbije się na amerykańskiej gospodarce - podało ministerstwo handlu USA.

Deficyt handlowy Ameryki wzrósł także na skutek zwiększenia importu produkowanych za granicą samochodów, komputerów oraz żywności i wyniósł w styczniu 52,6 mld dol. Analitycy zakładali, że będzie to 48,2 mld.

W styczniu eksport z USA zwiększył się o 1,4 proc., co nie kompensowało jednak zwyżki importu o 2,1 proc.

Jak podaje AP, ekonomiści przewidują, że tegoroczny deficyt przekroczy poziom z roku ubiegłego (560 mld dol.), co jest pochodną problemów gospodarczych Europy, do której trafia 20 proc. amerykańskiego eksportu. Ministerstwo handlu USA informuje, że Stany Zjednoczone nie importowały tylu dóbr od lipca 2008 roku, a nigdy wcześniej nie kupowały za granicą tylu usług.

Agencja AFP wyjaśnia, że na wzrost amerykańskiego deficytu handlowego wpłynęły też ceny ropy, ponieważ koszt importowanej baryłki utrzymuje się od czterech miesięcy powyżej 100 dol.

Amerykańskie firmy eksportowe mają jednak dobre wyniki - informuje ministerstwo handlu USA. Wzrósł m.in. eksport sektora usług i motoryzacji.

Czytaj więcej o gospodarce USA:
Obama wpompuje 800 miliardów. To pieniądze z nowego podatku Cięcia czekają też Pentagon i NASA. Zobacz, czego mogą spodziewać się Amerykanie.
Ameryce grozi katastrofa gospodarcza Sprawdź, co według szefa Fed musiałoby się stać, by czarny scenariusz się zrealizował.
Tam bogaci mają płacić wyższe podatki W orędziu o stanie państwa prezydent Barack Obama powtórzył, że zamierza podwyższyć podatki dla najbogatszych.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz