Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hipoteka przymusowa zastąpi ustawową i będzie uprzywilejowana

0
Podziel się:

Hipoteka przymusowa zastąpi ustawową i będzie miała pierwszeństwo przed pozostałymi hipotekami, ustanawianymi dla zabezpieczenia innych należności

- zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej, uchwalona w piątek przez Sejm.

Podobnie jak do tej pory pierwszeństwo hipoteki przymusowej nie będzie obowiązywało przy zaspakajaniu należności z tytułu bankowych kredytów mieszkaniowych, udzielonych na co najmniej pięć lat.

Zgodnie z nowelizacją hipoteka przymusową będzie powstawała z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Dotychczas hipoteka ustawowa powstawała z chwilą doręczenia decyzji o jej ustanowieniu, a wpis do księgi wieczystej miał nastąpić dopiero w ciągu miesiąca.

Jeżeli nieruchomość nie ma księgi wieczystej, organ podatkowy będzie składał wniosek o jej założenie, a zabezpieczenie dokonywane będzie tymczasowo (do czasu założenia księgi wieczystej) przez złożenie wniosku o wpis do zbioru dokumentów.

Według rządu dotychczasowy szeroki zakres funkcjonowania hipoteki ustawowej w odniesieniu do zobowiązań podatkowych był istotną barierą w rozwoju rynku nieruchomości. Podwyższał bowiem ryzyko kredytodawców oraz nabywców nieruchomości i praw majątkowych obciążonych hipoteką, która w ciągu miesiąca nie została wpisana do księgi wieczystej.

Usprawnieniu działalności aparatu skarbowego mają służyć nowe sposoby doręczania pism podatnikowi - nie tylko listem poleconym. Jeżeli pismo nie zostanie doręczone od razu, to przez siedem dni będzie czekało na poczcie albo w urzędzie gminy.

Także możliwość udostępniania akt spraw skarbowych pracownikom wywiadu skarbowego ma przyczynić się do większej szczelności systemu podatkowego. Dotychczas to prawo przysługiwało tylko pracownikom kontroli skarbowej.

Część przepisów znowelizowanej ustawy odbiurokratyzuje obecny pobór podatków. Na przykład obecnie jeśli wystąpi nadpłata podatku, to urząd skarbowy musi wydać decyzję, że wystąpiła nadpłata i dopiero potem ją zwraca. Uchwalona ustawa zakłada, że zwrot następowałby, w przypadkach niekontrowersyjnych, bez konieczności wydawania decyzji. Nowelizacją ustawy Ordynacja podatkowa zajmie się teraz Senat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)