Notowania

hollande
16.11.2012 11:58

Hollande odwiedza Polskę. Sikorski liczy na lepszą współpracę

Ta wizyta przypada w dobrym momencie - twierdzi szef polskiej dyplomacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski wskazuje w wywiadzie dla dziennika _ Le Figaro _ możliwości zacieśnienia stosunków polsko-francuskich. Jego zdaniem dzisiejsza wizyta prezydenta Francois Hollande'a w Warszawie przypada we właściwej chwili. * *Francuski prezydent spotyka się z przedstawicielami polskich władz, wystąpi też w Sejmie podczas uroczystego zgromadzenia posłów i senatorów.

Aktualizacja: 13.21

Wizyta rozpoczęła się rano od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Francuski prezydent rozmawiał też już z Bronisławem Komorowskim, a w planie ma też spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem. Ponadto wygłosi też przemówienie przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu.

Z okazji wizyty francuski, opiniotwórczy dziennik _ Le Figaro _ zamieszcza rozmowę z polskim ministrem na temat obronności, przeprowadzoną w czasie jego wczorajszego udziału w paryskiej konferencji Trójkąta Weimarskiego plus.

Głównym tematem wywiadu są perspektywy ożywienia relacji polsko-francuskich w związku z piątkową wizytą Hollande'a w Polsce. Sikorski zaznacza, że rozmowy przywódców Polski i Francji w Warszawie będą miały _ znaczący rozdział ekonomiczny _ i że nie zabraknie dyskusji o _ żywotnej kwestii perspektyw budżetu unijnego _.

_ - Francja i Polska zgadzają się co do obrony funduszu spójności i finansowania Wspólnej Polityki Rolnej _ - podkreśla Sikorski. Jego zdaniem wizyta Hollande'a _ przypada w dobrym momencie, niedługo po tym, jak Polska przystąpiła do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie Francja odgrywa wiodącą rolę _.

Na pytanie, co sądzi o koncepcji _ Europy wielu prędkości _ szef polskiej dyplomacji odpowiada: _ Mamy już Europę wielu prędkości ze strefą Schengen i eurogrupą, ale każdy z procesów integracji powinien być otwarty dla wszystkich krajów _. Sikorski podkreśla, że w _ ramach paktu fiskalnego Polska chce uczestniczyć w dyskusji na temat integracji w strefie euro _.

Pytany o ewentualne zaangażowanie Polski w rozważaną operację militarną Europy w Mali, Sikorski zauważa, że _ solidarność (w łonie UE) oznacza, że bierzemy pod uwagę obawy naszych sojuszników _.

_ - Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z najbardziej bezpośrednich zagrożeń mają swój początek na południu (Europy). W zamian za to oczekujemy, że Francja pomoże nam w dokończeniu europejskiej integracji na Bałkanach czy w stabilizacji sytuacji na Kaukazie _ - mówi minister.

Sikorski przypomina także, że z polskiej inicjatywy rozpoczął właśnie swoją działalność Europejski Europejski Fundusz na rzecz Demokracji, który _ może również prowadzić wspólne działania na rzecz obrony praw człowieka i demokracji w naszych dwóch kierunkach: na wschodzie i na południu _.

Wspominając o _ doskonałej _ francuskiej technologii w dziedzinie energetyce jądrowej, Sikorski wyjaśnia, że Polska wybierze _ najlepszego z możliwych _ partnera do budowy siłowni na swoim terytorium.

W wywiadzie pojawia się także wątek gazu łupkowego, którego wydobycie jest obecnie zakazane we Francji ze względu na obawy przed zanieczyszczeniem środowiska naturalnego. - _ Cieszymy się, że (francuski) koncern Total ma w Polsce zezwolenie na poszukiwanie gazu łupkowego. Mam nadzieję, że będzie mógł to zrobić także we Francji _ - dodaje minister.

_ Le Figaro _ interesuje także, _ jaki jest sekret utrzymywania przez Polskę silnego wzrostu mimo kryzysu _. - _ Dwadzieścia lat temu podjęliśmy drastyczne reformy, a potem je kontynuowaliśmy. Podwyższyliśmy wiek emerytalny do 67 lat. "Złota reguła" równowagi budżetowej istnieje u nas już od czternastu lat. Mamy też bardzo ścisły nadzór bankowy _ - wylicza Sikorski w odpowiedzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny kraj chce wzmocnić relacje z Polską Paryż oczekuje, że jutrzejsza wizyta prezydenta Francji w Polsce poprawi stosunki polityczne między obydwoma krajami - pisze _ Le Figaro _.
Wysłali ministrów na kurs antyseksizmu Ministrowie w nowym, socjalistycznym rządzie Francji uczęszczają na antyseksistowskie zajęcia.
Ostra krytyka Hollande'a. Nie daje nadziei W opinii ekspertów problemem prezydenta nie jest powolność działania, ale raczej brak dogłębnej analizy stanu rzeczy i świadomości, że są konieczne głębokie reformy.
Tagi: hollande, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz