Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Tylu chętnych na innowacyjną usługę, że bank wprowadza limity. Mobilne wpłatomaty biją rekordy popularności

Tylu chętnych na innowacyjną usługę, że bank wprowadza limity. Mobilne wpłatomaty biją rekordy popularności

Od stycznia minimalna deklarowana wpłata, umożliwiająca zamówienie mobilnego wpłatomatu, będzie wynosić tysiąc złotych.
Od stycznia minimalna deklarowana wpłata, umożliwiająca zamówienie mobilnego wpłatomatu, będzie wynosić tysiąc złotych.

W listopadzie do mobilnych wpłatomatów użytkownicy wpłacili aż 100 mln zł. Od początku projektu do bankomatów na kółkach w sumie trafiło prawie miliard złotych.

Rekordowa kwota 100 mln zł, trafiła na konta użytkowników mobilnych wpłatomatów w listopadzie i jest o 257 proc. większa niż w analogicznym okresie przed rokiem i o 10 proc większa niż w październiku br. Zamawiane jak taksówka samochody-sejfy, przewiozły już do banku w sumie 934 mln zł.

Od tysiąca złotych w górę

– Grudzień to gorący okres dla wielu branż. Oczekujemy, że jeszcze w tym miesiącu uda nam się przekroczyć miliard złotych. Będzie to pierwszy siedmiocyfrowy wynik w historii tego projektu – mówi Małgorzata Szturmowicz, członek zarządu Idea Banku.

Pierwszy samochód przeznaczony do przewozu gotówki, który można wezwać przez aplikację, pojawił się na ulicach Warszawy w kwietniu 2015 roku. Dziś to 37 aut, które są dostępne w 20 miastach w Polsce.

– Samochody są w ciągłym ruchu. W listopadzie zrealizowanych w nich ponad 8 transakcji. Bardzo nas cieszą te wyniki, ale jednocześnie zmuszają do wprowadzenia pewnych ograniczeń, aby usługa była zawsze dostępna dla klientów wpłacających większe sumy – wyjaśnia Małgorzata Szturmowicz.

Od stycznia minimalna deklarowana wpłata, umożliwiająca zamówienie mobilnego wpłatomatu, będzie wynosić tysiąc złotych. Wpłaty nieprzekraczające tej kwoty to obecnie 15% wszystkich. Średnia wpłata to jednak ponad 12 tys. zł. Jest siedmiokrotnie większa od średniej wpłaty w tradycyjnym wpłatomacie w Polsce, która według danych NBP wyniosła w II kw. br. tylko 1 727 zł.

Będzie próg wejścia

Skąd tak duża popularność mobilnych wpłatomatów w Polsce?

Z badań przeprowadzonych przez Idea Bank wynika, że 32% mikroprzedsiębiorców rozlicza się wyłącznie w gotówce, a pozostałych 68% łączy płatności gotówkowe z bezgotówkowymi. Bezpłatna dla klientów Idea Banku usługa powstała właśnie z myślą o właścicielach firm, by mogli bezpiecznie, wygodnie i szybko wpłacać utarg.

Jak Euronet połączył się z iTaxi

Samochody przerabiane są na pojazdy służące do przewozu gotówki na zlecenie Idea Banku przez firmę Germaz. Z kolei Wincor NiXdorf dostarcza do aut urządzenia bankomatów-wpłatomatów. Wrzutnię zaprojektowała firma Globe. 36 wpłatomatów działa w sieci Euronet, jeden pojazd - BMW i3 jest bezpośrednio skomunikowany z bankiem. Aplikacja do zamawiania samochodów została stworzona przez iTaxi.

idea bank, wpłatomat
Czytaj także
Polecane galerie
Tidziaj
2017-12-11 22:35
Zrealizowano 8 transakcji
ja
2017-12-11 22:22
Idea Bank nie ma oddziałów, więc normalne że jakoś trzeba tam gotówkę wpłacać.
WBK / PKO
2017-12-11 22:00
idea bank hahahahhaha a co to ?
Pokaż wszystkie komentarze (14)