Notowania

budżet
13.10.2004 07:34

Ile zostało z planu Hausnera?

Efekt finansowy planu oszczędnościowego rządu do 2007 roku to około 50,8 mld zł biorąc pod uwagę to, co już zostało przyjęte, i to, co jest w toku prac - poinformował na konferencji prasowej wicepremier Jerzy Hausner. Początkowo planowano łącznie 54,6 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz

Efekt finansowy planu oszczędnościowego rządu do 2007 roku to około 50,8 mld zł - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej wicepremier Jerzy Hausner.

"Planowaliśmy łącznie 54,6 mld zł. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę to, co już zostało przyjęte, i to, co jest w toku prac, to efekt ten wyniesie 50,78 mld zł" - powiedział wicepremier.

Według wyliczeń wicepremiera, łączny efekt finansowy w sferze administracyjno-gospodarczej i społecznej przyjętych już ustaw i przepisów skierowanych do parlamentu to 16,2 mld zł w latach 2004- 2005.

"Łącznie mieliśmy uzyskać 15,737 mld zł, a uzyskamy 16,175 mld zł" - dodał Hausner.

W 2004 roku oszczędności wydatków i wzrost dochodów budżetu w części administracyjno-gospodarczej wyniosą 751,01 mln zł, a w 2005 roku będzie to 5,912 mld zł, z czego 3,35 mld zł budżet, według zapewnień ministra finansów, ma uzyskać z tytułu poszerzenia bazy podatkowej.

Obecny na konferencji minister finansów Mirosław Gronicki nazwał propozycję, nad którą pracuje jego resort "pewną niespodzianką".

"Chcemy doprowadzić do tego, aby te osoby, które nie płacą podatku płaciły go" - powiedział minister, dodając, że w tym celu jest przygotowywane specjalne rozporządzenie.

Natomiast w sferze społecznej oszczędności budżetu w 2004 roku wyniosą, według rządu, 408 mln zł, a w 2005 roku łączny efekt w tej części jest szacowany na 8,255 mld zł (4,5 mld zł to ustawy już uchwalone, a 3,7 mld zł przypada na ustawy, które są jeszcze w parlamencie), a w latach 2006-07 będzie to ponad 15 mld zł.

HAUSNER PRZECIW PROPOZYCJOM WYŻSZYCH WYDATKÓW W 05

Wicepremier Hausner skrytykował propozycje posłów zmierzające do zwiększenia wydatków socjalnych w najbliższym czasie.

"Zamierzam wystąpić w parlamencie, żeby tego nie czynić. Osiągnęliśmy już tyle, że trzeba uważać, żeby tego nie stłamsić. Niepokoję się wyścigiem kto da więcej, ale tak zawsze wygląda obraz przygotowań budżetu, zwłaszcza budżetu przed wyborami "- powiedział Hausner.

"Zaprzestanie reformy finansów teraz nie rozwiąże problemu, on wróci. Byłoby błędem wycofywać się teraz" - dodał wicepremier.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zamierza przeznaczyć w przyszłym roku na wsparcie dla emerytów 1,3 mld zł z budżetu, a pomysły innych partii mogłyby zwiększać wydatki nawet do kilkudziesięciu mld zł.

Według projektu budżetu na 2005 rok, deficyt ma wynosić 35 mld zł przy 173,74 mld zł dochodów i 208,74 mld zł wydatków.

KURS ZŁOTEGO ODZWIERCIEDLA FUNDAMENTY GOSPODARKI

Zdaniem ministra finansów Mirosława Gronickiego obecny kurs złotego jest odzwierciedleniem poprawy sytuacji gospodarczej.

"Kurs złotego odzwierciedla wzmacnianie się fundamentów gospodarki, w pewnym sensie jesteśmy więźniami własnego sukcesu" - powiedział na konferencji prasowej szef resortu finansów.

Gronicki dodał, że wpływ na umocnienie złotego mają też napływający do Polski nowi inwestorzy oraz środki z funduszy Unii Europejskiej.

"Obecny kurs jest korzystny dla polskiej gospodarki (...)" - dodał wicepremier Hausner.

Wicepremier uznał jednak, że niebezpieczne byłoby gwałtowne umacnianie polskiej waluty.

Złoty od kilku dni zyskuje na wartości. Euro/złoty przełamał rano we wtorek poziom wsparcia na 4,30 zł za euro.

Tagi: budżet, deficyt, hausner, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz